Kopřivka, nazývaná také kopřivka, je kožní onemocnění charakterizované svědivými krupičkami. Název tohoto onemocnění pochází ze starého německého slova "næssel", což znamená "kopřiva". Tento termín odkazuje na podobnost výtoků při kopřivce s výtoky způsobenými dotykem kopřivy.
Jaké jsou příznaky kopřivky?
Příznaky kopřivky postihují především kůži. V některých případech však mohou být přítomny i další fyzické příznaky:
- Svědění: Silné svědění je nejčastějším příznakem kopřivky a může být velmi obtěžující.
- Červené, vystouplé kruhy: Mohou se objevit na různých částech těla a lišit se velikostí a tvarem.
- Otok: Kopřivka může být doprovázena otoky kůže, zejména v okolí očí a rtů.
- Angioedém: U některých pacientů dochází k otokům v důsledku zadržování vody v kůži, což se projevuje kopřivkou na obličeji. Angioedém se může vyskytovat současně se svědivkami nebo jako jediný příznak.
- Horká kůže: Většina pacientů si stěžuje na nepříjemně přehřátou kůži.
- Bolest hlavy a kloubů: Pokud je kopřivka způsobena zánětem v těle, častěji se objevuje také bolest hlavy a kloubů.
- Horečka: Kopřivka u některých postižených lidí způsobuje horečku, zejména pokud je příčinou kopřivky infekční onemocnění.
- Bolest: Při zánětu v těle nebo akutním vzplanutí může kopřivka způsobovat také bolest.
Je kopřivka nebezpečná?
Kopřivka je pro postižené pacienty velmi nepříjemná, ale není nebezpečná. V případě alergické formy je však nutné dávat pozor na anafylaktický šok. Pokud se kromě příznaků objeví i kolísání krevního oběhu, bušení srdce, oběhová slabost a dušnost, je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Pacienti by měli být opatrní také při angioedému. Pokud se v oblasti dýchacích cest vytvoří otoky, může to vést k akutní dušnosti.
Jaký je průběh kopřivky?
Kopřivka se objevuje v epizodách, které se vyskytují hlavně v noci. U mnoha forem kopřivky příznaky ustoupí během několika minut nebo hodin, nejpozději po podání vhodných léků. Často se příznaky v následujících dnech znovu objeví.
Jak rozeznám kopřivku od jiných kožních onemocnění?
V mnoha případech lze kopřivku jasně rozpoznat podle charakteristických krupiček na kůži. Mnoho kožních onemocnění, jako je [ekzém]() nebo [neurodermatitida](), způsobuje silné svědění kůže. Na rozdíl od jiných onemocnění škrábání nehty kopřivku nezmírňuje. Místo toho si postižení lidé třeli konečky prstů postižená místa na kůži. Výsledkem je menší počet zanícených oblastí kůže v kopřivce.
Co je příčinou kopřivky?
Příčinou kopřivky je zvýšená aktivita imunitních buněk, tzv. žírných buněk. Ty uvolňují histamin, poselskou látku, která podporuje zánět. Tento posel způsobuje rozšíření žil v těle a větší propustnost kožních cév. V důsledku toho se v hlubších vrstvách kůže objevují příznaky, jako jsou krupičky, otoky a svědění.
Jaké jsou různé formy včelstev?
Kopřivka se dělí na různé formy. Běžně se rozlišuje podle spouštěče a délky trvání:
- Spontánní kopřivka: U spontánní kopřivky se charakteristické krupičky obvykle tvoří po celém těle. Pokud se příznaky zhojí do šesti týdnů, nazývá se akutní spontánní kopřivka. Často se jedná o důsledek infekce. Další příčinou může být alergická reakce na vosí bodnutí, potravinu nebo lék. Chronická spontánní kopřivka se hojí mnohem déle a může trvat i několik měsíců. Vyvolávající faktory jsou často podobné jako u akutní formy, ale působí na organismus déle. Může jimi být chronické onemocnění, dlouhodobě užívané léky, potraviny nebo kosmetika.
- Fyzická kopřivka: Vystavení vnějším podnětům, jako je chlad, teplo, UVA záření, spouští posunové látky. Kopřivku může vyvolat také odírání oděvu nebo škrábání kůže.
- Další formy kopřivky: K dalším formám patří potní kopřivka, kterou může vyvolat hojné pocení při cvičení, horké koupání nebo kořeněné jídlo. Kopřivku může vyvolat také příliš dlouhý pobyt ve vodě nebo fyzická námaha. Častou formou je kontaktní kopřivka, kterou může vyvolat dotyk s chemikáliemi, čisticími prostředky nebo jedovatými rostlinami.
Jaké jsou známé spouštěče spontánní kopřivky?
Spouštěče kopřivky jsou velmi odlišné. Přibližně u 20 % pacientů nelze určit žádnou příčinu.
- Alergie: Může se jednat o alergie na potraviny, léky, hmyzí bodnutí a štípnutí, kosmetické přípravky a další látky.
- Autoimunitní onemocnění: Kopřivka může být také příznakem autoimunitních onemocnění, jako je lupus nebo onemocnění štítné žlázy.
- Infekční onemocnění: Některé infekční nemoci, jako je hepatitida, mononukleóza a další, mohou způsobit kopřivku.
Musím kvůli kopřivce navštívit lékaře?
Kopřivka je symptomatický stav, který může mít různé příčiny. Lékař může snáze určit příčinu kopřivky. Pro rychlou a účinnou léčbu je proto třeba vyhledat lékaře.
Je kopřivka nakažlivá?
Kopřivka je způsobena individuální reakcí těla na různé spouštěče. Onemocnění proto není nakažlivé.
Může být kopřivka vyvolána korunou?
Vněkolika hlášeních byla pozorována kopřivka společně s kornatěním. Předpokládá se, že virus stimuluje imunitní buňky. Ve vzácných případech může kopřivku vyvolat i posilovací očkování.
Jak se léčí kopřivka?
Kopřivku nelze vyléčit. Protože se často jedná pouze o příznak jiného onemocnění, je třeba objasnit příčinu kopřivky. Pokud je kopřivka způsobena určitými spouštěči, je třeba se jim za každou cenu vyhnout. Tím lze příznaky zmírnit nebo jim předejít. Přibližně u 80 % pacientů se podaří spouštěč najít. Obecně platí, že onemocnění obvykle samo vymizí.
Jaké léky pomáhají proti kopřivce?
Protože kopřivku nelze vyléčit, léčba se zaměřuje na příznaky. K tomu jsou k dispozici některé účinné léky.
- Antihistaminika: Tyto léky pomáhají zmírnit otok a svědění. Účinné látky blokují histamin, který příznaky způsobuje. Existují antihistaminika volně prodejná i na předpis.
- Kortikosteroidy: Pokud je kopřivka závažná nebo nesnesitelná, může lékař předepsat kortikosteroidy, například kortizon. Ten zmírní zánět a zmírní příznaky.
- Imunoglobuliny: V závažných případech kopřivky může být podán speciální typ bílkovin zvaných imunoglobuliny, které zmírňují příznaky.
Co ještě pomáhá proti kopřivce?
U některých forem kopřivky může terapie UV světlem zmírnit příznaky.
V mírných případech může pomoci léčba příznaků, jako je svědění a horko, pomocí zvlhčujících přípravků.
Jaké domácí prostředky pomáhají při kopřivce?
Existují některé domácí prostředky, které mohou pomoci zmírnit příznaky kopřivky.
- Studená voda: Koupel ve studené vodě nebo studený obklad mohou pomoci zmírnit svědění a snížit otok. Chlad způsobuje stažení cév a snižuje uvolňování histaminu.
- Tvaroh: S příznaky pomůže, když na postižené místo nanesete silnou vrstvu tvarohu a necháte ji působit alespoň 30 minut.
- Aloe vera: Aloe vera má protizánětlivé účinky a může pomoci snížit otok a zmírnit svědění.
- Čarodějnice: Čarodějnice má protisvědivé a protizánětlivé účinky. Čarodějnická líska zároveň stahuje cévy, a tím snižuje uvolňování histaminu.
Jak se léčí kopřivka u dětí?
Kopřivka u dětí je obvykle způsobena infekcí, jako je chřipka, zánět středního ucha nebo angína. Protože kopřivka u kojenců a dětí obvykle trvá jen několik dní, lze ji nejprve léčit domácími prostředky. Pro jistotu je třeba vyhledat dětského lékaře. Pokud kopřivka u batolat nebo kojenců velmi svědí, může lékař předepsat také histaminika. Dávkování však musí být individuálně upraveno, proto by se bez konzultace neměly používat volně prodejné přípravky.
Je kopřivka v těhotenství nebezpečná?
Hormonální změny způsobené těhotenstvím mohou kopřivku podpořit nebo způsobit její opětovné objevení. Pokud jsou příznaky závažné, například svědění, rozhodne ošetřující lékař o případné medikaci. Může se však také stát, že stávající kopřivka náhle zmizí. Neexistuje žádné riziko přenosu pro nenarozené dítě.