), zarudnutí a pálení. Pokud se onemocnění vyskytuje opakovaně, reaguje tělo na napadení roztoči během několika dní."}},{"@type":"Question","name":"Jak poznám svrab?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Roztoči dávají přednost teplu a jsou aktivní zejména tehdy. Neobvykle silné svědění, zejména když je teplo, je jasným příznakem svrabu. Postižené osoby bohužel trpí příznaky zejména v teplých postelích. Zároveň parazité nejraději napadají teplé oblasti těla s tenkou kůží, jako např:
- mezi prsty na rukou nebo nohou
- v záhybech paží a zápěstí
- v podpaží
- v oblasti genitálií a ústní dutiny
- v oblasti pupku, pasu a třísel.
- v oblasti kotníků a na vnitřních hranách chodidel.
U dospělých se svrab nevyskytuje v oblasti hlavy a krku. Naopak u kojenců a malých dětí mohou být tyto oblasti také napadeny roztoči."}},{"@type":"Question","name":"Jaké jsou různé formy svrabu?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Svrab se dělí na různé formy v závislosti na jeho závažnosti:
- \"Normální svrab\": Vzhled vykazuje typické příznaky
- \"Udržovaný svrab\": Při silném imunitním systému nebo extrémní hygieně se svrab neprojevuje tak zřetelnými příznaky. Proto je obtížné ji diagnostikovat.
- \"Kůrovcový svrab\": Zákožka svrabová se často vyskytuje u lidí se slabým imunitním systémem. Roztoči tyto lidi napadají velmi silně. Na postižených místech se často tvoří šupiny nebo těžké krusty."}},{"@type":"Question","name":"Jak dochází k přenosu svrabu?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Roztoči svrabu se přenášejí dlouhodobým kontaktem s kůží. Krátký dotek nebo podání ruky obvykle nestačí. Nejčastějšími způsoby přenosu jsou:
- dlouhodobé objímání
- spaní ve stejné posteli
- mazlení
- Pohlavní styk
- Osobní hygiena infikovaných osob
- Hra"}},{"@type":"Question","name":"Je svrab způsoben špatnou hygienou?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Svrab je infekční onemocnění. Infekce je nezávislá na osobní hygieně. Postiženy jsou všechny skupiny lidí všech věkových kategorií, se zaměřením na děti, starší osoby nebo osoby s poruchami imunity."}},{"@type":"Question","name":"Mohu se nakazit od svého domácího mazlíčka?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"U domácích zvířat, jako jsou psi a kočky, se vyskytují další roztoči svrabu. Ty se mohou přenést na člověka. Přežívají zde však pouze několik dní."}},{"@type":"Question","name":"Jak se svrab léčí?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Svrab se léčí usmrcením roztočů. K tomuto účelu se používají přípravky proti roztočům ve formě krémů nebo tablet. Při použití správné účinné látky a správného dávkování lze onemocnění velmi dobře léčit."}},{"@type":"Question","name":"Čím se svrab léčí?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Přípravky proti roztočům lze použít jako krémy nebo tablety. Účinnou látkou je insekticid, který je schválen pro použití u lidí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat správnému dávkování. Samostatná léčba volně prodejnými prostředky proti svrabu může vést k nežádoucím vedlejším účinkům. Nabízené léky jsou založeny na různých účinných látkách:
- Krotamiton: Tato účinná látka ve volně prodejných lécích se nedoporučuje, protože její účinek není dostatečně prokázán.
- Benzyl benzoát: Léky s touto účinnou látkou jsou volně prodejné a dobře působí proti svrabu. Krémy však při aplikaci velmi nepříjemně pálí a dosud nejsou k dispozici žádné komplexní vědecké studie.
- Permethrin: Tento lék na předpis je proti svrabu účinný a obvykle se mu dává přednost.
- Ivermektin: Tato účinná látka je obsažena v tabletách proti svrabu na lékařský předpis. Účinná látka se používá hlavně proti svrabu kůry. Pokud jsou roztoči rezistentní vůči permethrinu, lze podat také ivermektin."}},{"@type":"Question","name":"Jak se léčí svrab u dětí?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Léčba dětí proti svrabu by měla být vždy konzultována s lékařem. Děti lze léčit permethrinem od 3 měsíců věku. Od druhého roku života lze použít také benzylbenzoát. Správné dávkování je třeba konzultovat individuálně s lékařem."}},{"@type":"Question","name":"Za jak dlouho se svrab vyléčí?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Během týdne mohou být parazité usmrceni a pacient již není nakažlivý. Nicméně trvá až dva týdny, než příznaky zcela ustoupí. U některých pacientů se může objevit post-jizvící se ekzém. Jedná se o alergickou reakci na zbytky roztočů v těle a může trvat až šest týdnů."}},{"@type":"Question","name":"Jak mohu podpořit uzdravení?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Kvůli silnému svědění může svrab vést k otevřeným vředům. V nejhorších případech to může vést k erysipelu nebo dokonce k otravě krve. Léky, jako jsou perorální antihistaminika nebo kortizonové masti, zmírňují svědění. Dospělí by si měli stříhat nehty. Dětem se doporučují těsné rukavice, aby se nepoškrábaly."}},{"@type":"Question","name":"Lze svrab léčit domácími prostředky?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Domácími prostředky nelze odstranit obtěžující roztoče svrabu. Doporučují se ke zmírnění svědění a k urychlení hojení postižených míst. Zejména u ekzému po svrabu trvá týdny, než se postižené osoby zbaví příznaků. Na podporu svrabu lze použít následující domácí prostředky:
- [Čarodějnice](): Čarodějnice snižuje svědění a potlačuje zánět. Díky tomu se postižená místa na kůži rychleji hojí. Čarodějnickou lísku lze aplikovat jako obklad na zanícenou oblast nebo ji použít jako přísadu do horké koupele. Na postižené místo se aplikuje čarodějnická mast.
- Horká voda: Vysoká teplota zabíjí larvy a nymfy. Bohužel roztoči při ní neumírají. V případech silného napadení, jako je svrab kůrovcový, mohou koupele pomoci.
- Tea tree olej: Tea tree olej údajně dokáže roztoče zahubit. Tento účinek však zatím nebyl dostatečně vědecky prokázán. Díky svým protizánětlivým vlastnostem olej podporuje hojení a zabraňuje infekcím. Olej by se měl používat pouze zředěný s neutrálním olejem, jako je mandlový nebo kokosový olej.
- Sauna: Pokud máte vlastní saunu, vysoké teploty mohou svrabové roztoče zahubit. Vzhledem k riziku infekce nesmí postižené osoby navštěvovat veřejné sauny."}},{"@type":"Question","name":"Musím se svrabem k lékaři?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Při podezření na svrab je třeba vyhledat lékaře, protože svrab se obtížně léčí sám. Mnoho účinných prostředků proti svrabu je k dispozici na lékařský předpis. Pokud se svrab neléčí, stává se onemocnění chronickým. V prvních měsících se počet roztočů prudce zvýší a po celém těle se rozšíří papuly a zarudnutí. V konečné fázi se počet roztočů opět výrazně sníží. V důsledku neustálého napadení a svědění se objevuje ekzém a zánět po celém těle."}},{"@type":"Question","name":"Jak se lze vyhnout nákaze svrabem?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Nákaze roztoči je obtížné se vyhnout. Důvodem je dlouhá inkubační doba svrabu, která trvá dva až pět týdnů. Během této doby již může dojít k přenosu svrabu. Postižení pacienti by měli informovat své okolí a během léčby se vyhýbat kontaktu s jinými lidmi."}},{"@type":"Question","name":"Jaká hygienická opatření bych měl dodržovat, pokud mám svrab?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Nemoc se může rychle šířit zejména v rodinách. Proto se členové rodiny často preventivně léčí i proti svrabu. Roztoči svrabu přežívají na površích a textiliích při pokojové teplotě až 48 hodin. V chladnější ložnici se doba přežití ještě prodlužuje. Přestože je nákaza vzácná, je třeba dbát na důležitá hygienická opatření:
- Ručníky by měla používat pouze jedna osoba.
- Pokud je to možné, měňte ložní prádlo denně
- Prát ložní prádlo a ručníky alespoň na 60 °C.
- Oblečení, které by se nemělo prát při 60 °C, perte v hygienickém pracím prostředku.
- Textil, který nelze prát, skladujte po dobu sedmi dnů v uzavřeném plastovém sáčku nebo jej po tuto dobu nepoužívejte.
- Koberce, čalouněný nábytek, matrace a dětské sedačky vysávejte pokud možno denně."}}]}
Svrab - příznaky, příčina a léčba
Dr. Anja Loose-Roland
Aktualizováno dne 02. November 2023
Svrab, lékařsky známý jako scabies, je opět na vzestupu i v Německu. Toto kožní onemocnění způsobují roztoči a bylo považováno za vymizelé. V posledních letech případů svrabu opět přibývá. Onemocnění není nebezpečné, ale způsobuje vysokou míru utrpení kvůli intenzivnímu svědění.
Příčiny: Přenos roztoče svrabu při těsném kontaktu s infikovanou osobou
Příznaky: Intenzivní svědění; vyrážka, puchýře nebo puchýřky, často v meziprstních prostorech, na zápěstí, v loketních jamkách, na hýždích a v oblasti genitálií.
Prevence: Vyhýbání se těsnému kontaktu kůže s infikovanými osobami
Léčba: Předpis léků proti svrabu na předpis
Co je příčinou svrabu?
Svrab vyvolávají roztoči, kteří se usazují na lidské kůži. Samičky svrabu si v kůži vyhrabávají tunely, do kterých kladou vajíčka. Kanálky jsou maximálně tři centimetry dlouhé, klikaté a červenohnědé. Roztoči patří mezi pavoukovce, ale pouhým okem nejsou vidět. Živočichové zanechávají v kanálcích své výměšky, které dráždí imunitní systém.
Jaké jsou příznaky svrabu?
V počátečním stadiu svrabu jsou jediným příznakem onemocnění roztočové kanálky. Protože se neobjevují žádné další příznaky, svrab není pozorován. Teprve po dvou až pěti týdnech se objeví reakce imunitního systému na výkaly roztočů. Ta způsobuje silné [svědění](), zarudnutí a pálení. Pokud se onemocnění vyskytuje opakovaně, reaguje tělo na napadení roztoči během několika dní.
Jak vypadá svrab?
Vzhled kůže svrabu je charakteristický malými, zarudlými tobolkami, které jsou často naplněny tekutinou. Pokud se topolky rozškrábou, často dochází k zánětu se silným zarudnutím a krvácením. V důsledku toho se později vytvoří krusty. U dětí může svrab způsobit tvorbu puchýřů na kůži. Svrab je v počátečních stadiích často zaměňován za normální [ekzém](). Vzhled svrabu však může být také atypický a lišit se od klasických příznaků.
Jak poznám svrab?
Roztoči dávají přednost teplu a jsou aktivní zejména tehdy. Neobvykle silné svědění, zejména když je teplo, je jasným příznakem svrabu. Postižené osoby bohužel trpí příznaky zejména v teplých postelích. Zároveň parazité nejraději napadají teplé oblasti těla s tenkou kůží, jako např:
- mezi prsty na rukou nebo nohou
- v záhybech paží a zápěstí
- v podpaží
- v oblasti genitálií a ústní dutiny
- v oblasti pupku, pasu a třísel.
- v oblasti kotníků a na vnitřních hranách chodidel.
U dospělých se svrab nevyskytuje v oblasti hlavy a krku. Naopak u kojenců a malých dětí mohou být tyto oblasti také napadeny roztoči.
Jaké jsou různé formy svrabu?
Svrab se dělí na různé formy v závislosti na jeho závažnosti:
- "Normální svrab": Vzhled vykazuje typické příznaky
- "Udržovaný svrab": Při silném imunitním systému nebo extrémní hygieně se svrab neprojevuje tak zřetelnými příznaky. Proto je obtížné ji diagnostikovat.
- "Kůrovcový svrab": Zákožka svrabová se často vyskytuje u lidí se slabým imunitním systémem. Roztoči tyto lidi napadají velmi silně. Na postižených místech se často tvoří šupiny nebo těžké krusty.
Jak dochází k přenosu svrabu?
Roztoči svrabu se přenášejí dlouhodobým kontaktem s kůží. Krátký dotek nebo podání ruky obvykle nestačí. Nejčastějšími způsoby přenosu jsou:
- dlouhodobé objímání
- spaní ve stejné posteli
- mazlení
- Pohlavní styk
- Osobní hygiena infikovaných osob
- Hra
Je svrab způsoben špatnou hygienou?
Svrab je infekční onemocnění. Infekce je nezávislá na osobní hygieně. Postiženy jsou všechny skupiny lidí všech věkových kategorií, se zaměřením na děti, starší osoby nebo osoby s poruchami imunity.
Mohu se nakazit od svého domácího mazlíčka?
U domácích zvířat, jako jsou psi a kočky, se vyskytují další roztoči svrabu. Ty se mohou přenést na člověka. Přežívají zde však pouze několik dní.
Jak se svrab léčí?
Svrab se léčí usmrcením roztočů. K tomuto účelu se používají přípravky proti roztočům ve formě krémů nebo tablet. Při použití správné účinné látky a správného dávkování lze onemocnění velmi dobře léčit.
Čím se svrab léčí?
Přípravky proti roztočům lze použít jako krémy nebo tablety. Účinnou látkou je insekticid, který je schválen pro použití u lidí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat správnému dávkování. Samostatná léčba volně prodejnými prostředky proti svrabu může vést k nežádoucím vedlejším účinkům. Nabízené léky jsou založeny na různých účinných látkách:
- Krotamiton: Tato účinná látka ve volně prodejných lécích se nedoporučuje, protože její účinek není dostatečně prokázán.
- Benzyl benzoát: Léky s touto účinnou látkou jsou volně prodejné a dobře působí proti svrabu. Krémy však při aplikaci velmi nepříjemně pálí a dosud nejsou k dispozici žádné komplexní vědecké studie.
- Permethrin: Tento lék na předpis je proti svrabu účinný a obvykle se mu dává přednost.
- Ivermektin: Tato účinná látka je obsažena v tabletách proti svrabu na lékařský předpis. Účinná látka se používá hlavně proti svrabu kůry. Pokud jsou roztoči rezistentní vůči permethrinu, lze podat také ivermektin.
Jak se léčí svrab u dětí?
Léčba dětí proti svrabu by měla být vždy konzultována s lékařem. Děti lze léčit permethrinem od 3 měsíců věku. Od druhého roku života lze použít také benzylbenzoát. Správné dávkování je třeba konzultovat individuálně s lékařem.
Za jak dlouho se svrab vyléčí?
Během týdne mohou být parazité usmrceni a pacient již není nakažlivý. Nicméně trvá až dva týdny, než příznaky zcela ustoupí. U některých pacientů se může objevit post-jizvící se ekzém. Jedná se o alergickou reakci na zbytky roztočů v těle a může trvat až šest týdnů.
Jak mohu podpořit uzdravení?
Kvůli silnému svědění může svrab vést k otevřeným vředům. V nejhorších případech to může vést k erysipelu nebo dokonce k otravě krve. Léky, jako jsou perorální antihistaminika nebo kortizonové masti, zmírňují svědění. Dospělí by si měli stříhat nehty. Dětem se doporučují těsné rukavice, aby se nepoškrábaly.
Lze svrab léčit domácími prostředky?
Domácími prostředky nelze odstranit obtěžující roztoče svrabu. Doporučují se ke zmírnění svědění a k urychlení hojení postižených míst. Zejména u ekzému po svrabu trvá týdny, než se postižené osoby zbaví příznaků. Na podporu svrabu lze použít následující domácí prostředky:
- [Čarodějnice](): Čarodějnice snižuje svědění a potlačuje zánět. Díky tomu se postižená místa na kůži rychleji hojí. Čarodějnickou lísku lze aplikovat jako obklad na zanícenou oblast nebo ji použít jako přísadu do horké koupele. Na postižené místo se aplikuje čarodějnická mast.
- Horká voda: Vysoká teplota zabíjí larvy a nymfy. Bohužel roztoči při ní neumírají. V případech silného napadení, jako je svrab kůrovcový, mohou koupele pomoci.
- Tea tree olej: Tea tree olej údajně dokáže roztoče zahubit. Tento účinek však zatím nebyl dostatečně vědecky prokázán. Díky svým protizánětlivým vlastnostem olej podporuje hojení a zabraňuje infekcím. Olej by se měl používat pouze zředěný s neutrálním olejem, jako je mandlový nebo kokosový olej.
- Sauna: Pokud máte vlastní saunu, vysoké teploty mohou svrabové roztoče zahubit. Vzhledem k riziku infekce nesmí postižené osoby navštěvovat veřejné sauny.
Musím se svrabem k lékaři?
Při podezření na svrab je třeba vyhledat lékaře, protože svrab se obtížně léčí sám. Mnoho účinných prostředků proti svrabu je k dispozici na lékařský předpis. Pokud se svrab neléčí, stává se onemocnění chronickým. V prvních měsících se počet roztočů prudce zvýší a po celém těle se rozšíří papuly a zarudnutí. V konečné fázi se počet roztočů opět výrazně sníží. V důsledku neustálého napadení a svědění se objevuje ekzém a zánět po celém těle.
Jak se lze vyhnout nákaze svrabem?
Nákaze roztoči je obtížné se vyhnout. Důvodem je dlouhá inkubační doba svrabu, která trvá dva až pět týdnů. Během této doby již může dojít k přenosu svrabu. Postižení pacienti by měli informovat své okolí a během léčby se vyhýbat kontaktu s jinými lidmi.
Jaká hygienická opatření bych měl dodržovat, pokud mám svrab?
Nemoc se může rychle šířit zejména v rodinách. Proto se členové rodiny často preventivně léčí i proti svrabu. Roztoči svrabu přežívají na površích a textiliích při pokojové teplotě až 48 hodin. V chladnější ložnici se doba přežití ještě prodlužuje. Přestože je nákaza vzácná, je třeba dbát na důležitá hygienická opatření:
- Ručníky by měla používat pouze jedna osoba.
- Pokud je to možné, měňte ložní prádlo denně
- Prát ložní prádlo a ručníky alespoň na 60 °C.
- Oblečení, které by se nemělo prát při 60 °C, perte v hygienickém pracím prostředku.
- Textil, který nelze prát, skladujte po dobu sedmi dnů v uzavřeném plastovém sáčku nebo jej po tuto dobu nepoužívejte.
- Koberce, čalouněný nábytek, matrace a dětské sedačky vysávejte pokud možno denně.
Hallo, diese Website verwendet essentielle Cookies, um ihren ordnungsgemäßen Betrieb zu gewährleisten, und Tracking-Cookies, um zu verstehen, wie Sie mit ihr interagieren. Letztere werden nur nach Zustimmung gesetzt werden.
Cookie preferences
Verwendung von Cookies.
Ich verwende Cookies, um die grundlegenden Funktionen der Website zu gewährleisten und um Ihr Online-Erlebnis zu verbessern. Sie können für jede Kategorie wählen, ob Sie sich ein- oder austragen möchten. Für weitere Einzelheiten zu Cookies und anderen sensiblen Daten lesen Sie bitte die vollständige privacy policy.
Diese Cookies sind für das ordnungsgemäße Funktionieren meiner Website unerlässlich. Ohne diese Cookies würde die Website nicht richtig funktionieren
Diese Cookies ermöglichen es der Website, sich an die von Ihnen in der Vergangenheit getroffenen Auswahlen zu erinnern
Name
Domain
Expiration
Description
^_ga
google.com
2 years
description ...
_gid
google.com
1 day
description ...
Diese Cookies sammeln Informationen darüber, wie Sie die Website nutzen, welche Seiten Sie besucht und welche Links Sie angeklickt haben. Alle Daten sind anonymisiert und können nicht verwendet werden, um Sie zu identifizieren
Weitere Informationen
Bei Fragen zu unserer Politik in Bezug auf Cookies und Ihre Wahlmöglichkeiten wenden Sie sich bitte an contact us.