První jarní sluníčko nebo prázdninové slunce může bez ochrany rychle způsobit úpal. Nepříjemné pocity, jako je zarudnutí a bolest, jsou v případě těžkých spálenin velmi nepříjemné. Co lze proti spálení od slunce udělat, aby zarudlý obličej nebo svědění na postižené části těla rychle zmizely?
Jak vzniká úpal?
![sonnenbrand2.jpg]( =1400x940)
Venku je naše tělo neustále vystaveno ultrafialovému záření ze slunce, zkráceně UV záření. Když paprsky dopadají na naši kůži, mění se. Stejný účinek mohou mít i umělé zdroje, jako je solárium nebo sváření. Záření se dělí na různé vlnové délky podle UV-A, UV-B a UV-C. UV-B záření je pro lidský organismus nebezpečné, protože má vysokou energii a není filtrováno atmosférou. Pokud na kůži dopadá příliš mnoho UV záření, dochází k poškození buněk a jejich pomalému odumírání. Tělo reaguje zvýšeným prokrvením, což způsobuje zčervenání kůže a další příznaky.
Kdo je při opalování ohrožen?
Spálení sluncem je považováno za nebezpečné, protože zničení kožních buněk může vyvolat rakovinu kůže. Lidé se světlou pletí a světlými blond nebo zrzavými vlasy, stejně jako kojenci a děti by se neměli vystavovat slunci bez ochrany. Rychle se však mohou spálit i tmavší typy pleti. U moře nebo v blízkosti budov jsou sluneční paprsky díky odrazu silnější než na jiných místech. Intenzita slunečních paprsků se s každým metrem nadmořské výšky postupně zvyšuje, takže riziko spálení je zde výrazně vyšší. I lidé s tmavším typem pleti by se v těchto situacích měli vystavovat slunci bez ochrany pouze krátkodobě.
Jaké jsou příznaky úpalu?
![sonnenbrand3.jpg]( =1400x940)
Úpal se vždy projevuje zčervenáním kůže. V závislosti na intenzitě slunečního záření mohou být příznaky různě výrazné. Proto se dělí do různých stupňů podle:
\- 1. stupeň spálení: jedná se o mírné spálení od slunce. Kůže je červená, teplá a napjatá. Dalšími nepříjemnými příznaky jsou bolest, pálení a svědění.
\- Spálení sluncem 2. stupně: zarudnutí a svědění jsou výraznější. Kromě toho se na kůži tvoří puchýře.
\- Spálení sluncem 3. stupně: Kromě příznaků 2. stupně se na spálených místech také odlupuje vrchní vrstva kůže. U této těžké formy se může objevit také horečka, zimnice a nevolnost.
Jak dlouho trvá spálení od slunce?
Kdy spálení od slunce zcela ustoupí, závisí na jeho závažnosti. Pokud jsou příznaky mírné, hojení obvykle začíná druhý nebo třetí den. V následujících dnech příznaky také zcela vymizí. U středně těžkých až těžkých popálenin od slunce trvá hojení dva až tři týdny.
Co pomáhá proti spálení od slunce?
V případě akutních příznaků spálení je třeba se okamžitě vyhnout slunci. Postižené osoby by se měly dobře zakrýt a přesunout se do hustého stínu nebo uzavřených prostor. Způsob léčby úpalu závisí na stavu kůže.
Jak se léčí spáleniny od slunce?
![sonnenbrand4.jpg]( =1400x940)
První pomoc při úpalu se poskytuje ochlazením postižených míst těla studenou sprchou, vlhkými ručníky, kostkami ledu nebo chladicími obklady. V případě kardiovaskulárních onemocnění, přehřátí nebo u dětí se předem napijte vody a léčbu zahajte vlažnou vodou. Chladivé zábaly a kostky ledu se nikdy nesmí přikládat přímo na kůži, ale musí se předtím přikrýt ručníkem. Pokud se spálenina nachází na horní části těla, pomůže ji ochladit mokré tričko. V závislosti na závažnosti spáleniny je vhodné chladit jednu až dvě hodiny. Poté proti nepříjemným pocitům pomáhají různé gely a krémy.
Jaké prostředky pomáhají proti spálení od slunce?
K léčbě spálenin se používají hydratační přípravky, jako je aloe vera a panthenol. Aloe vera navíc pokožku chladí. Pečující přípravky s účinnými látkami panthenolem a měsíčkem lékařským podporují hojení. Všechny používané gely nebo krémy by měly být bez parfemace, bez alkoholu a snadno se nanášet. Proti zánětu kůže pomáhají hydrokortizonové krémy, které jsou v lékárnách dostupné bez lékařského předpisu.
Kdy mám jít k lékaři kvůli úpalu?
![sonnenbrand5.jpg]( =1428x940)
V případě závažného spálení je třeba vyhledat lékaře. Pokud se na kůži vytvoří puchýře, smí je vyříznout pouze lékař. Proti příznakům těchto popálenin je často nutné použít silnější kortizonové krémy nebo tablety, které lze získat pouze od lékaře na lékařský předpis.
Jaké domácí prostředky použít proti spálení?
Při spálení od slunce jsou často velmi účinné domácí prostředky, které zmírňují nepříjemné pocity a podporují hojení kůže. V počáteční fázi pomáhají chladivé obklady s tvarohem nebo jogurtem, které se přikládají na postižená místa alespoň v tloušťce palce. Tvaroh a jogurt se nesmí nechat zaschnout, aby se kůže při odstraňování dodatečně nenamáhala. Proti akutním příznakům pomáhají také pravidelné, dlouhodobé obklady různými domácími prostředky.
- Heřmánkový čaj zklidňuje pokožku a podporuje hojení.
- Hamamelisová voda ([vilínová\]\(/čarodějnice/)) obsahuje éterické oleje s chladivými a zklidňujícími účinky. Stahující účinek vilínu snižuje nadměrný průtok krve při spáleninách a podporuje ústup zarudnutí.
- Černý čaj obsahuje třísloviny, které mají antibakteriální a bolest zmírňující účinek. Tímto způsobem podporují hojení pokožky.
Do čarodějnické vody se někdy přidává etanol (alkohol) jako konzervační látka. V případě popálenin od slunce by se měly používat pouze přípravky bez alkoholu; etanol odčerpává vlhkost z buněk a vysušuje pokožku. Na spáleniny od slunce by se proto neměly používat přípravky obsahující etanol.
Co pomáhá proti svědění při spálení sluncem?
![sonnenbrand6.jpg]( =1400x940)
Po skončení nejhorší bolesti začíná proces hojení. V této fázi je spálenina velmi svědivá. Pokud tomu pacient podlehne, hrozí riziko zánětu a vzniku jizev. Proti tomu pomáhá několikanásobná aplikace hydratačních krémů s účinnými látkami glycerinem a močovinou. Mezi aplikacemi pomáhají proti svědění obklady s vodou z vilínu.
Jak mohu zabránit spálení od slunce?
Protože spálení od slunce může vyvolat rakovinu kůže, je prevence obzvláště důležitá. Používání opalovacích krémů je oblíbené zejména proto, že lze stále nosit lehké oblečení. Pro kojence a malé děti je bezpečnou ochranou ochranný faktor 50+. Dospělí volí ochranný sluneční faktor v závislosti na vlastním typu pokožky a plánovaných aktivitách. Vhodné jsou zejména minerální opalovací krémy bez vůně. Případně může ochranu před sluncem nahradit vhodný oděv.
- Pevně tkané textilie ze syntetických vláken chrání před spálením lépe než volné prádlo.
- Košile s dlouhými rukávy a kalhoty zakrývají paže a nohy.
- pokrývka hlavy chrání před spálením pokožky hlavy.
- Čepice s kšiltem nebo široké klobouky zabraňují spálení obličeje.
- Při stání nebo na horách používejte speciální UV trička pro děti.
- Odhalené části těla, jako jsou ruce a krk, musí být pokryty opalovacím krémem