Prvními příznaky seboroického ekzému jsou zarudnutí a šupinatá kůže na hlavě nebo obličeji. Toto kožní onemocnění, nazývané také seboroická dermatitida, je obecně neškodné. Zejména pokud jsou postiženy viditelné oblasti na obličeji, může seboroická dermatitida ovlivnit i sebevědomí. Tento článek má pomoci postiženým dozvědět se více o seboroickém ekzému a možnostech léčby.
Jaké jsou příznaky seboroického ekzému?
U seboroického ekzému se na obličeji nebo pod vlasy obvykle objevují nažloutlé šupinky. Lupy jsou nápadně mastné a vyskytují se především jako souvislá zánětlivá ložiska. Kůže pod nimi je zarudlá a podrážděná. Pokud je postižena pokožka hlavy, může se v některých případech objevit také svědění. Stejně tak, pokud se seboroický ekzém vyskytuje na pokožce hlavy často, může dojít k vypadávání vlasů. Příznaky se objevují v nepravidelných epizodách.
Kdy se u seboroického ekzému objevuje svědění?
Seboroický ekzém obvykle nesvědí. Výjimkou je chronický průběh na pokožce hlavy. V tomto případě se může vyvinout silné svědění. Za každou cenu je třeba se vyvarovat škrábání, jinak hrozí vysoké riziko sekundární infekce.
Na kterých částech těla se vyskytuje seboroický ekzém?
Seboroický ekzém se nejčastěji vyskytuje na těch částech těla, kde je vyšší koncentrace mazových žláz. Mezi ně patří např:
- pokožka hlavy
- mezi obočím a na něm
- kolem nosu a na tvářích
- Na uších a za ušima
- vzácně hrudní kost a záda v oblasti hrudní páteře
- Zřídka kožní záhyby pod prsy, v oblasti podpaží nebo v oblasti třísel
- u mužů v oblasti vousů
- U mužů v oblasti genitálií
Jaké jsou různé formy seboroického ekzému?
Seboroický ekzém se může vyskytovat v různém stupni a závažnosti. Proto se onemocnění dělí na tři různé formy:
- Seboroický ekzém: předběžné stadium dermatitidy s lokálními šupinami a zarudnutím, silnou produkcí potu a sekrecí kožního mazu.
- Fokální seboroický ekzém: středně těžký až těžký průběh, zánětlivá ložiska jsou zarudlá, nepravidelně a žlutavě se šupinatí, chronický průběh.
- Diseminovaný seboroický ekzém: středně těžký až těžký průběh, rozsáhlá, šupinatá a zánětlivá zarudlá ložiska, někdy slzící a krustující kožní defekty.
Mohu si seboroický ekzém splést s jiným kožním onemocněním?
Příznaky seboroického ekzému jsou podobné příznakům jiných kožních onemocnění. Podobné příznaky vykazuje i lupénka, nazývaná psoriáza. Lze je rozlišit podle rozšíření kožních změn. U obou kožních onemocnění zarudnutí a šupinatění přesahuje hranici mezi čelem a linií vlasů. U lupénky je postižená oblast ostře ohraničená. U seboroického ekzému se naopak vyskytují ložiska zánětu, která nejsou jasně ohraničená. Dalším vodítkem je vypadávání vlasů, které se vyskytuje pouze u seboroické dermatitidy. Přesnou diagnózu může stanovit lékař.
Jak poznám seboroický ekzém u dětí?
Zvláštní formou je seboroický ekzém u dětí, kterému se hovorově říká gneiss. Toto kožní onemocnění se vyznačuje ostře ohraničenými, zarudlými oblastmi. Postižená místa jsou pokryta nažloutlými šupinami, ale téměř nezpůsobují svědění. Onemocnění obvykle začíná mezi 2. a 4. týdnem života na pokožce hlavy tzv. mléčnou krustou. V závislosti na závažnosti může být v dalším průběhu postiženo také čelo, krk a oblast plenek s třísly.
Co je příčinou seboroického ekzému?
Konkrétní příčina onemocnění nebyla dosud prozkoumána. Předpokládá se, že seboroický ekzém je způsoben několika faktory. Předpokládá se, že důležitým faktorem je zvýšená produkce kožního mazu. Dalším faktorem může být obvykle neškodná kolonizace kůže kvasinkovou houbou Malassezia furfur.
Jaké jsou rizikové faktory seboroického ekzému?
Seboroický ekzém se může vyskytovat u lidí všech věkových kategorií a pohlaví. Většina postižených jsou muži. Existují některé faktory, které mohou zvyšovat riziko. Patří mezi ně např:
- Věk: Seboroický ekzém se častěji vyskytuje u lidí ve věku 30 až 60 let.
- Genetika: Výskyt tohoto onemocnění v rodině zvyšuje riziko jeho vzniku.
- Hormony: Hormonální změny mohou seboroický ekzém zhoršit. Děti a ženy v těhotenství nebo menopauze mají větší pravděpodobnost, že onemocní.
- Onemocnění: Onemocnění, která mohou způsobit, že se ekzémový ekzém objeví v těle pacienta, ať už je to jakkoli, nebo se jedná o onemocnění, která se vyskytují v těle pacienta: Lidé s neurologickými onemocněními, jako je Parkinsonova choroba nebo HIV, mají vyšší riziko seboroického ekzému.
- Stres: Seboroický ekzém může být vyvolán nebo zhoršen stresem.
- Stav kůže: Lidé s mastnou kůží a vlasy jsou také náchylnější k seboroickému ekzému.
- Počasí: Většina postižených pociťuje méně příznaků v letních měsících.
Jak se léčí seboroický ekzém?
Léčba kožního onemocnění závisí na formě a závažnosti příznaků. Dosud neexistuje léčba, která by seboroický ekzém zcela vyléčila. Seboroický ekzém je neškodné onemocnění, které není nakažlivé. Příznaky, jako je šupinatění a zarudnutí, lze dobře léčit.
Jaké prostředky pomáhají proti seboroickému ekzému?
K léčbě se používají různé účinné látky. Cílem je omezit napadení houbami. Mezi účinné léky patří např:
- Antimykotika: Tato antimykotika, která se aplikují zevně, bojují proti šíření kvasinkové houby. Do této skupiny patří např: Sulfid seleničitý, pyrithion zinečnatý a při závažnějších příznacích ketokonazol a mikonazol.
- Keratolytika: Tyto látky odlučují odumřelé kožní buňky, které mohou ucpávat póry. Přípravky, jako je kyselina salicylová, tak zmírňují projevy seboroického ekzému.
- Inhibitory kalcineurinu: Inhibují imunitní systém a mají protizánětlivý účinek. Zejména účinná látka pimekrolimus prokázala první úspěchy v léčbě seboroického ekzému. Do této skupiny patří také účinná látka takrolimus, která má údajně fungicidní účinek na kožní plíseň Malassezia furfur.
- Glukokortikoidy: V případech silného zarudnutí nebo slzení se před léčbou antimykotiky používá kortizon. Tlumí zánět a má dekongestivní účinek.
Účinné látky jsou obsaženy v zevně aplikovaných krémech a mastech. Ty pomáhají při seboroickém ekzému na nose, uších a těle. Na pokožku hlavy se používají speciální šampony.
Který šampon pomáhá proti seboroickému ekzému?
Pokud se příznaky objeví na chlupatých místech, jako je pokožka hlavy, vousy nebo hrudník, je nutné použít speciální šampon proti seboroickému ekzému. Mnoho pacientů volí jako šampon testovaný vítěz přípravků proti lupům. Tyto přípravky obvykle nejsou vhodné, protože jsou účinnější proti suché pokožce hlavy. Výběr nesprávného prostředku proti seboroickému ekzému může příznaky ještě zhoršit. Místo toho je vhodné používat přípravky s antimykotiky, jako je sulfid selenu nebo ketokonazol. K ochraně očí je lepší používat krém nebo mast na seboroický ekzém na obočí.
Kdy bych měl/a navštívit lékaře kvůli seboroickému ekzému?
Dermatolog může stanovit přesnou diagnózu a poradit s možnostmi léčby. Některé léky nebo léčba kožních plísní mohou mít nežádoucí vedlejší účinky. Zejména v případě alergií může výběr správného léku provést pouze lékař. Dermatolog navíc může provádět pravidelné sledování kůže a příznaků, aby se zabránilo opakování onemocnění.
Jaká opatření podporují seboroický ekzém?
Kromě léků může příznaky zmírnit i změna životního stylu. Strava hraje u seboroického ekzému důležitou roli. Vyhýbání se cukru, sacharidům a živočišným tukům může snížit produkci kožního mazu. Pozitivní vliv na vzhled pokožky může mít také snížení stresu prostřednictvím relaxačních technik, jako je jóga. V závažných případech může ke zmírnění příznaků přispět světelná terapie, která na postiženou kožní strukturu dodává ultrafialové světlo.
Jak se léčí seboroický ekzém u dětí?
Seboroickou dermatitidu u kojenců obvykle není třeba léčit. Onemocnění se netýká dětí. Během prvního roku života pokrývka hlavy sama ustoupí. Husté lupy na pokožce hlavy lze změkčit potíráním olejem nebo mastným krémem. Po dvou hodinách je lze snadno setřít ve vaně. Pokud jsou postiženy i další oblasti kůže, obvykle pomáhá pravidelné koupání s trochou přidaného oleje. O pokožku dítěte se pečuje hydratačními krémy. Postižené kožní záhyby se ošetřují zinkovou mastí, aby nevznikala otevřená místa. Pokud zinková mast nestačí, je třeba vyhledat lékaře.
Kdy mám vzít své dítě k lékaři kvůli seboroickému ekzému?
Při podezření na seboroický ekzém je vhodné navštívit lékaře. To platí zejména v případě, že je diagnóza nejistá nebo se příznaky navzdory péči zhoršují. Často lze podezření objasnit během běžné prohlídky. Pokud se navíc od třetího měsíce života objevuje silné svědění nebo pláč, je nutné, aby dítě navštívil lékař. Může to být známkou komplikací, které je třeba rychle léčit.
Jaké domácí prostředky pomáhají při seboroickém ekzému?
Existuje několik domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit příznaky seboroického ekzému. Je však důležité si uvědomit, že některé domácí prostředky nevykazují stejnou účinnost u každého pacienta. U alergiků je užitečný test s namočeným vatovým tamponem na oblasti kůže, která není viditelná. Některé domácí prostředky, které mohou být užitečné při léčbě seboroického ekzému, jsou:
- Čajovníkový olej: Čajovníkový olej obsahuje látky, které působí proti plísňovým infekcím. Díky tomu může pomoci snížit tvorbu lupů a zarudnutí pokožky hlavy. Pro použití přidejte několik kapek do šamponu nebo přípravků pro péči o vlasy a dobře promíchejte.
- [Čarodějnice](): Třísloviny obsažené v čarodějnici reagují s proteiny v pokožce. Tím se na pokožce vytvoří tenký ochranný film. Díky této adstringentní vlastnosti je vilín účinný proti svědění a potlačuje záněty u seboroického ekzému. Pravidelné ošetření vilínovou silicí při seboroickém ekzému zklidňuje pokožku a zarudnutí rychleji ustupuje.
- Kokosový olej: Kokosový olej má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zklidnit pokožku. Olej se nanáší na postižená místa nebo se používá jako maska na vlasy.
- Jablečný ocet: Jablečný ocet pomáhá vyrovnávat pH pokožky při seboroickém ekzému. Díky tomu se na kůži hůře šíří plísně a bakterie. Ocet zředěný vodou se nanáší pomocí vatového tamponu.
Pokud se příznaky zhorší nebo se objeví další potíže, je třeba přípravky okamžitě vysadit.