Růžový lišejník je kožní onemocnění, kterému se také říká "pityriasis rosea". Onemocnění se často projevuje malými, šupinatými, kulatými skvrnami na kůži. Onemocnění je však obvykle nekomplikované s mírnými příznaky.
Jaké jsou příznaky růžového lišejníku?
Růžový lišejník prochází různými stádii. V důsledku toho se příznaky v průběhu onemocnění mění. Již několik dní předtím, než se na kůži objeví první příznaky, se mohou postižení lidé cítit slabí a unavení. Časté jsou také bolesti hlavy nebo kloubů.
Jak vypadá lišejník floret?
V počátečním stadiu se kvítkování projevuje kulatou až podlouhlou skvrnou na hrudi, břiše nebo zádech. Tato tzv. primární skvrna je růžová až nahnědlá, ostře ohraničená a šupinatá. Zarudnutí může být velké od tří do deseti milimetrů. Skvrna je vyvýšená a šupiny na okrajích směřují dovnitř. Díky tomu skvrny vzdáleně připomínají květ růže. Během jednoho až dvou týdnů se kolem primární skvrny vytvoří mnoho malých šupinatých ložisek. Malá zarudnutí se nacházejí na horní části těla a nejsou větší než deset milimetrů. Růžový lišej se zřídka objevuje na obličeji nebo na předloktích a dolních končetinách.
Jaké další potíže způsobuje růžový lišejník?
Kromě vzhledu kůže se v jednotlivých případech může objevit také únava, bolesti hlavy a ztráta chuti k jídlu. Na rozdíl od mnoha jiných kožních onemocnění se svědění u erysipelu liší v intenzitě. Mnoho pacientů zaznamená pouze mírné svědění. Pokud má postižený tendenci mít [suchou kůži](), projeví se silné svědění. Kromě toho se může objevit pálení a bolest.
Kteří lidé patří do rizikové skupiny pro erysipel?
Nemoc může postihnout lidi v každém věku. Nejčastěji se však vyskytuje u lidí ve věku od deseti do 35 let. Růžovkou trpí především dívky a ženy.
Mám růžový lišejník nebo pásový opar?
Růžový lišejník a pásový opar jsou kožní onemocnění, která se vyznačují zarudlými, kulatými až oválnými oblastmi kůže. Mezi oběma onemocněními však existují jasné rozdíly, které umožňují jejich rozlišení.
- Příčina: Zatímco erysipel je způsoben viry, pásový opar je způsoben plísňovou infekcí.
- Příznaky: Rýma se projevuje šupinatěním a neostrým přechodem. Na pásový opar upozorňuje výrazný červený prstenec kolem zaníceného místa.
- Tělesné oblasti: V oblasti těla se vyskytuje houba, která se v průběhu roku mění na houbu: Obě kožní onemocnění postihují trup. Pásový opar se může vytvořit také na horních částech paží a stehnech. Pásový opar se může objevit také na obličeji, krku a končetinách.
Co je příčinou lišejníku růží?
Přesná příčina erysipelu není s jistotou známa. Nové studie předpokládají infekci lidskými herpes viry typu 6 a 7. Tyto patogeny jsou v těle 80 % dospělých latentní. Tyto viry nezpůsobují akutní onemocnění ani příznaky. Mohou však vzplanout v důsledku určitých spouštěcích faktorů a způsobit onemocnění, jako je erysipel.
Jaké spouštěče mohou způsobit lišejník růží?
Přestože je nositelem herpes virů mnoho lidí, onemocní jimi jen někteří. Dosud nebylo toto onemocnění dostatečně prozkoumáno, abychom měli přesné informace o všech vyvolávajících faktorech.
- Stres: Ve vypjatých fázích života je imunitní systém oslaben. Proto může [kožní vyrážce]() erysipelu napomáhat stres.
- Genetické predispozice: Pityriasis rosea se často vyskytuje v rodině.
- Existující kožní onemocnění: U lidí s kožními chorobami, jako je lupénka nebo [atopická dermatitida](), je zvýšené riziko vzniku růžovky.
- Očkování: V ojedinělých případech může rosaceu vyvolat očkování proti žluté zimnici, chřipce nebo koronárce.
- Onemocnění: Několik případů růžovky bylo hlášeno po infekci koronou.
- Střídání ročních období: Růžovka se objevuje hlavně na jaře a na podzim, kdy se mění teploty.
Je růžový lišejník nakažlivý?
Růžový lišejník není považován za nakažlivý. Příčinné viry se přenášejí kapénkami nebo slinami. Nákaza neznamená, že postižený člověk onemocní erysipelem během svého života.
Jaká je léčba růžového lišejníku?
Většinu postižených trápí růžovka spíše z kosmetického hlediska. Vzhledem k tomu, že se onemocnění většinou do dvou měsíců samo vyléčí, není nutná specifická léčba. V případě rozsáhlých potíží, jako je silné svědění, lze hojení podpořit léky.
Jak lze podpořit hojení růžového lišejníku?
Proces hojení kůže lze podpořit jednoduchými prostředky. Správným chováním lze také předejít závažným potížím.
- \- Světelná terapie: UV světlo může snížit zánět kůže a zmírnit příznaky.
- \- Hygiena: Je třeba se vyhýbat dlouhým a horkým koupelím nebo sprchám, protože vysušují kůži.
- \- Hydratační krémy: Aby se zabránilo vysušování pokožky, měl by se po každé koupeli nebo sprše používat pečující krém bez vysokého obsahu tuku.
- \- Saunování: Zbytečné pocení, například při návštěvě sauny, zpomaluje hojení.
- \- Oblečení: Těsné oblečení odírá a dráždí pokožku. Textilie z mikrovlákna nejsou prodyšné a v teplém počasí rychle způsobují hromadění tepla. Je lepší nosit více oblečení z přírodních vláken, jako je bavlna, vlna nebo len.
- \- Změna životního stylu: Snížení stresu, zdravá strava a dostatek spánku mohou zlepšit průběh růžovky.
Jaké léky pomáhají proti růžovému lišejníku?
Pokud jsou příznaky závažnější, například svědění a pálení, mohou nepříjemné pocity zmírnit léčivé krémy nebo léky. Patří mezi ně:
- Kortizonová mast k vtírání má protizánětlivý účinek.
- Polidocanol má mírný anestetický účinek a zmírňuje svědění.
- Při závažnějších příznacích mohou proti svědění pomoci antihistaminika ve formě tablet.
Jak dlouho trvá hojení růžového lišejníku?
Erysipel se obvykle zhojí během osmi až deseti týdnů. To nezávisí na tom, zda se používají léky, nebo ne. V závažných případech pityriasis rosea může hojení trvat i několik měsíců. Pokud je průběh normální a nedochází ke svědění, nevznikají žádné jizvy. Aby se kůže dobře hojila, nesmí se na ní hromadit teplo.
Musím navštívit lékaře, pokud mám růžovku?
Pityriasis rosea je neškodné, ale dlouhotrvající onemocnění. Pokud se nález potvrdí a nejsou žádné další fyzické příznaky, není návštěva lékaře nezbytně nutná. Dermatolog může určit, zda se jedná o pásový opar nebo růžovku. Pokud se u vás pásový opar objeví během těhotenství, je důležité vyhledat gynekologa. Infekce v prvních týdnech těhotenství může vést ke komplikacím, jako je předčasný porod.
Jaké domácí prostředky pomáhají při růžovém lišejníku?
Léčbu erysipelu lze podpořit domácími prostředky. Ty pomáhají zmírnit příznaky, zejména v závažných případech.
- Chlad: obklady se studenou vodou mohou zmírnit svědění a bolest.
- Koupele: Mořská sůl nebo heřmánek jsou vynikajícími přísadami do koupele, které zklidňují pokožku. Voda by však neměla být příliš horká, protože to může příznaky zhoršit.
- [Čarodějnice](): Čarodějnice má na pokožku chladivý a zklidňující účinek. K tomuto účelu se nejlépe hodí studené obklady s čarodějnickou vodou. Používané přípravky s čarodějnickou lískou by neměly obsahovat alkohol, protože ten také vysušuje pokožku.
- Rostlinné oleje: Na postiženou pokožku lze aplikovat oleje, jako je pupalkový olej, jojobový olej nebo kokosový olej. Pokožka musí být kvůli tomu stále vlhká, protože čisté oleje pokožku vysušují.
Jak se léčí erysipel u kojenců a malých dětí?
Pokud erysipelem onemocní kojenci nebo malé děti, musí být léčba přizpůsobena malým pacientům. Pediatr může rodičům nejlépe poradit, které léky jsou pro děti schválené. Hojení lze urychlit následujícími body.
- K podpoře hojení u dětí přispívají také domácí prostředky.
- Pečující přípravky by neměly obsahovat příliš mnoho tuku; lepší je hydratační krém bez vůně.
- Optimální podmínky pro pokožku by měly být zajištěny také u kojenců a malých dětí. Zabraňte pocení a noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna, abyste zabránili hromadění tepla.
- Opalování může způsobit ztmavnutí zanícených míst.