Pásový opar, lékařsky Erythema infectiosum, je virové infekční onemocnění. Toto onemocnění způsobuje parvovirus B19. Pro pásový opar je typická nápadná vyrážka, která se objevuje v podobě červených kroužků. Onemocnění patří mezi klasické dětské nemoci, a proto se mu také říká pátá nemoc. Nicméně pásový opar může postihnout lidi v jakémkoli věku.
Jaké jsou charakteristické příznaky pásového oparu u dětí?
U pásového oparu se mohou objevit různé příznaky. Ty se mohou u jednotlivých osob lišit, zejména v závislosti na věku dítěte a individuálním imunitním systému. V některých případech může být pásový opar asymptomatický, což znamená, že nemá žádné zjevné příznaky. Charakteristickými příznaky jsou: - zhoubný nádor, který se projevuje na těle:
- Horečka a malátnost
- bolest hlavy a svalů
- otok lymfatických uzlin
- rozsáhlé zarudnutí kůže
Jaké jsou příznaky pásového oparu u dospělých?
U dospělých se obvykle vyskytují stejné příznaky jako u dětí. Je známo, že některé postižené osoby mohou trpět více dlouhotrvajícími bolestmi končetin. U dospělých se horečka vyskytuje méně často a onemocnění je rozpoznáno méně často než u dětí vzhledem k asymptotickému průběhu.
Jak probíhá infekce pásovým oparem?
První fází pásového oparu po infekci je tzv. prodromální fáze. Ta je charakterizována nespecifickými příznaky podobnými chřipce. Tato fáze obvykle trvá dva až čtyři dny. Po ní následuje několik dní bez příznaků. Teprve po několika dnech se objeví charakteristická kožní vyrážka, která je hlavním znakem pásového oparu. Vyrážka obvykle začíná na obličeji, zejména na tvářích, a poté se rozšíří na tělo.
Jaký je průběh vyrážky při pásovém oparu?
U pásového oparu začíná vyrážka motýlovitým zarudnutím na obličeji. Kůže na tvářích a nose může být oteklá nebo napjatá a svědit. Uprostřed se často nachází bledá skvrna, která dává vyrážce vzhled "kroužkovce". Vyrážka může svědit a v některých případech může být mírně bolestivá. Příznaky mohou trvat několik dní až týden a poté postupně vymizí. Po sedmi až deseti dnech kožní změny většinou vymizí. Stres, vystavení slunci, teplo nebo chlad mohou v následujících dnech vyrážku zviditelnit. Někteří postižení nemají žádné zarudnutí nebo mají jen velmi slabé zarudnutí, což často ztěžuje diagnostiku.
Způsobuje pásový opar svědění kůže?
Svědění při pásovém oparu je velmi individuální. Někteří postižení lidé nepociťují žádné nebo jen mírné nutkání ke svědění. Když vyrážka ustoupí, může být kůže suchá a šupinatá. To u mnoha pacientů vede k pocitu pnutí a výraznému svědění v postižených oblastech.
Je pásový opar nakažlivý?
K nákaze pásovým oparem dochází především kapénkovou infekcí z člověka na člověka. Parvovirus B19 se uvolňuje do ovzduší z infikované osoby při kašli, kýchání nebo při těsném kontaktu s kapénkami slin. Pokud zdravá osoba tyto infekční kapénky vdechne nebo je zachytí dotykem sliznice úst nebo nosu, může dojít k přenosu viru. Riziko nákazy pro ostatní osoby je nejvyšší ve dnech před objevením vyrážky. Vzhledem k tomu, že onemocnění je často rozpoznáno až po nakažlivé fázi, vyskytuje se pásový opar častěji.
Jaká je inkubační doba pásového oparu?
V případě pásového oparu uplyne mezi infekcí a objevením se prvních příznaků sedm až 14 dní. Kožní vyrážka je viditelná přibližně po dvou až třech týdnech.
Jak dlouho musí dítě s pásovým oparem zůstat doma?
Jakmile se vyrážka objeví, postižené děti již nejsou nakažlivé. Pokud se dítě cítí dobře a je zdravé, může se vrátit do školky nebo školy. To platí pouze v případě, že je jisté, že vyrážka byla skutečně způsobena pásovým oparem.
Je pásový opar nebezpečný pro těhotné ženy?
Pásový opar během těhotenství představuje značné riziko pro nenarozené dítě, zejména do 21. týdne těhotenství. Virus může projít placentou a infikovat nenarozené dítě. V důsledku toho může virus napadnout krvetvorné buňky nenarozeného dítěte a způsobit anémii. V důsledku toho přestává být zajištěn dostatečný přísun kyslíku a živin, což může vést k poškození plodu, potratu nebo narození mrtvého dítěte. Pokud již nastávající matka byla pásovým oparem infikována, a má tedy proti pásovému oparu imunitu, není třeba se obávat komplikací pro nenarozené dítě. Komplikace se nevyskytují u každé nakažené těhotné ženy. Zejména infekce pásovým oparem během těhotenství ve třetím trimestru mají nízké riziko poškození nenarozeného dítěte. Pokud má těhotná žena podezření, že přišla do kontaktu s pásovým oparem nebo se nakazila, měla by okamžitě navštívit svého lékaře. Ten může provést příslušná vyšetření, aby zjistil stav imunity a posoudil možná rizika.
Jak nebezpečný je pásový opar pro kojence a malé děti?
Infekce pásovým oparem jsou u kojenců a malých dětí obvykle mírnější než u starších dětí. Příznaky nachlazení se téměř nevyskytují. Přesto se u dítěte může objevit horečka a kožní vyrážka. Ve vzácných případech se mohou vyskytnout i komplikace, jako je anémie. Jedná se o dočasný úbytek červených krvinek, který vede k anémii. Ta se projevuje příznaky, jako je únava, bledost kůže nebo sliznic a dušnost. U pásového oparu je anémie obvykle samovolná. Stav se zlepšuje, jak tělo bojuje s infekcí a zotavuje se. Při podezření na pásový opar u malých dětí a kojenců je třeba se poradit s pediatrem.
Jak se pásový opar léčí?
Pásový opar se obvykle nijak zvlášť neléčí, protože infekce ve většině případů sama odezní bez komplikací. Lze však přijmout různá opatření ke zmírnění příznaků.
Co pomáhá při pásovém oparu?
Ke zmírnění příznaků způsobených pásovým oparem lze přijmout různá opatření. Patří mezi ně:
- Symptomatická léčba: proti horečce, bolesti hlavy a bolesti lze užívat léky snižující horečku a tlumící bolest, např. paracetamol.
- Odpočinek a dostatečná hydratace: Odpočinek a pití dostatečného množství tekutin udržuje tělo hydratované a bojuje proti horečce.
- Krém: Suchou kůži z pásového oparu lze ošetřit mastným krémem a pleťovými vodami.
Co je účinné proti svědění při pásovém oparu?
Nepříjemným vedlejším účinkem pásového oparu může být svědění. Existují různá opatření, která mohou pomoci zmírnit svědění.
- [Čarodějnice](): Přípravky s obsahem čarodějnice se ukázaly jako účinné proti svědění. Rostlina, nazývaná také čarodějnice, obsahuje různé účinné látky, které mají protizánětlivý a zklidňující účinek na pokožku. Proto se vilín často používá při podráždění kůže a proti svědění. Čarodějnice ve formě chladivých obkladů nebo jako krém může pomoci zklidnit pokožku a dočasně zmírnit svědění.
- Chladivé obklady: Přikládání studených nebo mírně ochlazených obkladů na postižená místa kůže může dočasně zmírnit svědění.
- Vyvarujte se škrábání: Přestože svědění může být lákavé, je důležité vyhnout se škrábání. To by jinak mohlo vést k dalšímu podráždění kůže a infekci. Namísto toho může svědění ulevit jemné natírání nebo lehké poklepávání.
Který krém pomáhá při pásovém oparu?
Pokožka je často velmi suchá a šupinatá ještě čtyři týdny po odeznění pásového oparu. Pocit pnutí a šupinatých míst lze zmírnit mastným a výživným krémem. Pleťové vody nejsou vhodné kvůli nízkému obsahu tuku. Krémy by neměly obsahovat dráždivé látky, jako je alkohol, vonné látky a sulfáty. K péči o pokožku, jejímu zklidnění a zmírnění svědění slouží krémy se složkami, jako jsou např:
- Oleje a másla: Rostlinné oleje, jako je jojobový, olivový a mandlový olej, a bambucké a kakaové máslo jsou bohaté na zdravé mastné kyseliny a lipidy. Pomáhají doplnit pokožce tuk a obnovit její pružnost.
- Panthenol: Dexpanthenol, známý také jako provitamin B5, podporuje regeneraci pokožky a má hydratační vlastnosti.
- Alantoin: Alantoin má na pokožku zklidňující účinky a může pomoci snížit podráždění.
Jaké domácí prostředky pomáhají při pásovém oparu?
S pásovým oparem mohou pomoci různé domácí prostředky na suchou kůži. Ty podporují zejména hojení kůže.
- Aloe vera: Aloe vera má protizánětlivé a zklidňující účinky. Může pomoci zklidnit podráždění pokožky a hydratovat ji. Aloe vera se nejlépe používá čerstvá nebo jako čistý gel.
- Heřmánek: Heřmánek má na pokožku zklidňující účinky a může pomoci snížit svědění a zarudnutí. Výhodné jsou komprese s heřmánkovým čajem.
- Zelený čaj: Čaj je bohatý na antioxidanty a má protizánětlivé účinky. Ty mohou pomoci zklidnit pokožku.
- Olejové koupele: Pro péči o pokožku na těle se doporučují koupele s hydratačními oleji, jako je mandlový nebo olivový olej.
Mohu předejít pásovému oparu?
Aby se omezilo šíření infekce, měli by nakažení lidé zůstat doma, vyhýbat se blízkému kontaktu s ostatními a dodržovat správná hygienická opatření, jako je pravidelné mytí rukou a zakrývání úst a nosu při kašli nebo kýchání.
Existuje očkování proti pásovému oparu?
Proti pásovému oparu neexistuje očkování. Onemocnění způsobuje parvovirus B19, proti kterému v současné době není k dispozici žádná vakcína. Většina lidí si po nakažení virem vytvoří celoživotní imunitu proti opětovné infekci.