Pruritus, známý také jako svědění, je nepříjemný pocit na kůži. Termín pochází z latinského prurire, což v překladu znamená "svědit". Svědění může být příznakem různých onemocnění a stavů. Bohužel kromě svědění trpí mnoho lidí také pocitem studu a žijí izolovaným životem. Vhodná diagnostika a léčba pruritu může pomoci výrazně zlepšit kvalitu života.
Co je pruritus?
Pruritus je lékařský termín pro "trvalé svědění", tento nepříjemný pocit na kůži nutí lidi se neustále škrábat. Pokud postižení svědění podlehnou, dostaví se krátká úleva. Kůže je škrábáním namáhána a vzniká začarovaný kruh svědění a škrábání. V závažných případech vznikají poškrábaná místa a jizvy.
Jaké jsou různé formy pruritu?
Spontánně se vyskytující silné svědění se nejprve nazývá akutní. Pokud trvá déle než šest týdnů nebo se opakuje, považuje se za chronické. Lidé trpící chronickým pruritem se mohou kvůli neustálému svědění cítit nepříjemně. To může způsobit, že pruritus má významný sociální dopad. Svědění může také vést k poruchám spánku, což ovlivňuje každodenní aktivity a pracovní život.
Jaké jsou příznaky pruritu?
Pruritus může způsobovat řadu příznaků. Především způsobuje nepříjemný pocit na kůži, který může vyvolat škrábání nebo tření. V závažnějších případech může pruritus vést ke kožním změnám, jako je zarudnutí, otok, tvorba puchýřů nebo krust. Kůže postižených je často náchylná k vysušování. Pokud se svědění oddáte, mohou být viditelná poškrábaná místa.
Jak vypadá kůže s pruritem?
Existují dvě různé formy pruritu. Ty mají odlišné kožní podmínky:
- Pruritus cum materia: V tomto případě se svědění objevuje jako doprovodný příznak kožních onemocnění, jako je atopický ekzém, dermatomykózy, lupénka nebo kopřivka. Kůže je zarudlá, šupinatá nebo popraskaná, v závislosti na předchozím onemocnění.
- Pruritus sine materia: V těchto případech se svědění vyskytuje bez primárních viditelných kožních změn.
Jak se projevuje svědění při pruritu?
Pruritus svědění může cítit různými způsoby. Může to být lehké brnění, píchání nebo pálení, nebo ho lze popsat jako nepříjemný pocit tahání nebo mačkání. Někdy je svědění pociťováno jako svědění, škrábání nebo škrábání. Existují také případy, kdy je svědění tak intenzivní, že je pociťováno jako bolestivé. Typ a intenzita svědění se mohou lišit v závislosti na příčině, místě a závažnosti pruritu.
Jaké jsou příčiny pruritu?
Svědění vzniká v důsledku stimulace horních nervových vláken v kůži. K této stimulaci nebo podráždění dochází prostřednictvím různých poselských látek z kůže nebo krve. Stimulace je vedena z nervů v míše do mozku. Tím vzniká impuls ke škrábání dané oblasti. Existují různé messengerové látky, které mohou vyvolat svědění. Proto může být pocit v oblastech se svěděním u každého člověka velmi odlišný.
Jaké faktory mohou vyvolat purismus?
Vylučování poselských látek, jako je histamin nebo serotonin, může být vyvoláno různými faktory.
- Kožní onemocnění: různá kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka, kopřivka (urtikárie), kontaktní dermatitida, lupénka.
- Systémová onemocnění: systémová onemocnění, jako jsou onemocnění jater (např. cirhóza), onemocnění ledvin, cukrovka, onemocnění štítné žlázy, rakovina nebo HIV/AIDS.
- Léky: nežádoucí účinek některých léků, jako jsou antibiotika, antidepresiva nebo léky proti bolesti ze skupiny opioidů a další léky.
- Infekce: Infekce způsobené viry, jako jsou plané neštovice, pásový opar a HIV, nebo parazity, jako jsou vši.
- Fyzikální podněty: Podněty, jako je bodnutí hmyzem, [spálení sluncem\]\(/spálení sluncem/), způsobené chladem nebo teplem.
- Duševní onemocnění: Stres, úzkost, deprese nebo jiná duševní onemocnění.
- Těhotenství: Těhotenská dermatitida může být doprovázena silným svěděním.
V některých případech může být pruritus vyvolán také souhrou několika faktorů. Pokud je přítomen i pruritus bez kožních změn, je diagnóza často obtížnější. Proto nelze u každého pacienta určit příčinu svědění.
Na kterých částech těla se může vyskytovat pruritus?
Postižení pacienti pociťují svědění v různých částech těla. Potíže se mohou vyskytovat na celém těle nebo jen lokálně v určité oblasti. Podle výskytu onemocnění se rozlišují dvě různé formy:
- Generalizovaný pruritus: Svědění se vyskytuje po celém těle a může mít různé příčiny.
- Lokalizovaný pruritus: Svědění se vyskytuje pouze na určitých částech těla, například na hlavě (pruritus capitis), v podpaží, v oblasti genitálií (pruritus genitales a pruritus vulvae) nebo na konečníku (pruritus ani).
Jaké jsou různé formy pruritu?
V závislosti na vyvolávajících faktorech se rozlišují různé formy pruritu.
- Neuropatický pruritus: Toto svědění je způsobeno poškozením nebo poruchou nervů, které jsou zodpovědné za pocit svědění. Příkladem je hernie meziobratlové ploténky. U této formy pruritu se svědění obvykle vyskytuje v malé, omezené oblasti.
- Psychogenní pruritus: Jedná se o svědění, které je vyvoláno psychologickými faktory, jako je stres, úzkost nebo deprese. Ačkoli je svědění skutečné, jeho příčina není způsobena fyzickým onemocněním. Předpokládá se, že psychogenní pruritus je vyvolán uvolňováním endorfinů.
- Cholestatický pruritus: Tato forma pruritu je způsobena problémy s játry a žlučí, jako je hepatitida, jaterní cirhóza. Postižení si stěžují na silné potíže, zejména večer a v noci. Často je spojen s poruchami spánku. Svědění je obvykle lokalizováno na chodidlech a vnitřních plochách rukou.
- Pruritus senilis: Tento stav se vyskytuje především u starších lidí v důsledku stárnutí kůže a ztráty její vlhkosti. Může se vyskytnout v důsledku xerózy ([suchá kůže\]\(/dry-skin/)) nebo prurigo nodularis, což je kožní onemocnění charakterizované přetrvávajícími svědivými uzlíky na kůži. Svědění se obvykle vyskytuje na končetinách, hlavě a krku a může vést k bolesti, poruchám spánku a zhoršení kvality života.
- Akvagenní pruritus: Jedná se o vzácný typ svědění, které se objevuje po kontaktu s vodou. Postižení lidé pociťují silné svědění kůže při sprchování, koupání nebo plavání. Příznaky mohou začít přímo při kontaktu s vodou, ale i po něm, a trvají maximálně jednu hodinu.
Jak se pruritus léčí?
Vzhledem k mnoha příčinám pruritu je léčba velmi individuální. Zvláště důležité je určit příčinu chronického svědění. Pokud je pruritus vyvolán léky, fyzickými podněty nebo nemocemi, může odstraněním příčin dojít ke zlepšení. Protože svědění obvykle ustupuje jen velmi pomalu, provádí se také symptomatická léčba. Ta je indikována také v případě, že příčina není známa.
Který lékař pomáhá při pruritu?
Pokud trpíte úporným nebo silným svěděním, měli byste navštívit lékaře, který vám stanoví diagnózu a provede léčbu. Prvním kontaktním místem může být praktický lékař nebo dermatolog (dermatolog), protože se specializují na diagnostiku a léčbu kožních onemocnění, která mohou způsobovat svědění. Pokud je svědění způsobeno systémovým onemocněním, může vás lékař odeslat ke specialistovi, například ke gastroenterologovi v případě onemocnění jater nebo nefrologovi v případě onemocnění ledvin.
Jaká obecná opatření pomáhají při pruritu?
Bez ohledu na příčinu se u chronického svědění doporučuje základní terapie. Nejen u pruritu senilis se projevuje nedostatek vlhkosti kůže. Proto jsou důležitou součástí léčby pečující opatření.
- Čištění: Nesprchujte se ani nekoupejte v příliš horké vodě a k čištění používejte pouze jemná mýdla nebo syndety.
- Pečující krém: Ošetřujte hydratačním a výživným krémem k posílení kožní bariéry se složkami močoviny, glycerinu nebo kyseliny mléčné.
- Vyhněte se kontaktu s dráždivými látkami, jako jsou čisticí prostředky a vlna.
- Stres: Používejte relaxační techniky, jako je jóga nebo autogenní trénink, které pomáhají zmírnit stres.
- Vlhkost: zajistěte dostatečnou vlhkost v místnostech
Jaké léky na pruritus zabírají?
Medikamentózní léčba pruritu je velmi individuálně přizpůsobena pacientovi ošetřujícím lékařem. Záleží na příčině a individuálním zhoršení kvality života. V případě silného svědění a následného poškození kůže jsou účinné následující léky ve formě mastí nebo krémů pro lokální ošetření kůže:
- Kortikosteroidy: zmírňují svědění při kožních onemocněních, jako je ekzém, lupénka nebo kontaktní dermatitida.
- Inhibitory kalcineurinu: regulují imunitní systém a mohou tak snížit zánětlivé procesy.
- Lokální anestetika: Lokální anestetika, jako je lidokain nebo pramoxin, lze použít ke krátkodobé úlevě od svědění.
Systémové léky se používají při generalizovaném pruritu se svěděním po celém těle. Obvykle jsou k dispozici ve formě tablet.
- Antihistaminika: Antihistaminika jako difenhydramin, cetirizin nebo loratadin mohou pomoci při léčbě svědění souvisejícího s alergií.
- Imunosupresiva: Lze je použít při léčbě závažných kožních onemocnění spojených se svěděním.
- Léky proti neuropatické bolesti: Léky proti neuropatické bolesti lze použít při léčbě pruritu sine materia.
- Antagonisté opioidů: lze je použít při léčbě pruritu u pacientů s pruritem souvisejícím s opioidy.
Některé z těchto léků mohou způsobovat závažné nežádoucí účinky. Proto by měly být používány pouze pod lékařským dohledem.
Jaké domácí prostředky fungují na pruritus?
Existují různé domácí prostředky, které pomáhají proti silnému svědění. Zvláště se osvědčila terapie čarodějnicí, nazývanou také vilín. Destilát z čarodějnické lísky obsahuje účinné látky, které mají hojivé, stahující a protizánětlivé účinky na rány. Díky vilínu se zvyšuje vlhkost a obsah tuku v suché pokožce. Tím se zmírňuje svědění a zároveň se pokožka díky vilínu vyživuje.
- Pokud je svědění silné, mohou postiženým krátkodobě ulevit chladivé vlhké obklady s jogurtem, černým čajem nebo trochou octa. Pokožku je třeba následně dobře promazat.
- Koupel z ovesných vloček pokožku zklidní a zmírní svědění. Stačí přidat do vody ve vaně šálek ovesných vloček a namočit na 15-20 minut.
- Aloe vera: Gel z aloe vera může pomoci zklidnit pokožku a zmírnit svědění. Jednoduše naneste gel na postižené místo a nechte ho vsáknout.
- Obklady a koupele s čajem z květů heřmánku jsou účinné proti zánětům a podporují hojení poškrábaných míst kůže.
Může se u mého psa objevit pruritus?
Psi mohou také trpět svěděním, které se nazývá pruritus. Existuje několik příčin pruritu u psů, včetně alergických reakcí na potraviny nebo faktory prostředí, jako je pyl, kousnutí blechou, kožní infekce a parazité, jako jsou roztoči. Pokud pes trpí pruritem, může vykazovat příznaky svědění, jako je neustálé škrábání, kousání nebo olizování v určitých oblastech, vypadávání srsti nebo kožní změny, jako je zarudnutí nebo šupinatění. Důkladné vyšetření veterinárním lékařem může pomoci určit příčinu svědění a může být zahájena vhodná léčba. V závislosti na příčině pruritu může zahrnovat léky, speciální diety nebo ošetřování a hygienická opatření. Kromě toho můžete o svého psa pečovat pomocí domácích prostředků. Pro zvířata je obzvláště vhodná také čarodějnická líska. Obklady nebo masti s vilínem snižují svědění a podporují hojení otevřených míst.