Vaginální mykóza je v naší společnosti tabuizované téma. Proto o infekci a nemoci koluje mnoho mýtů. Přitom onemocnění citlivých zevních rodidel a sliznic pochvy jsou velmi častá. Správnou léčbou lze vaginální mykózu rychle a úspěšně léčit.
Vaginální mykóza
Vaginální mykóza, nazývaná také vaginální mykóza, je často spojována s nečistými toaletami a nedostatečnou osobní hygienou. Někdy je také laiky považována za pohlavní chorobu. Tyto mýty jsou nepravdivé a vyvolávají u žen s vaginální plísňovou infekcí pocit studu. Houba se v pochvě mnoha žen usadí nepozorovaně a určité podmínky vyvolávají nadměrné napadení.
Co je vaginální mykóza?
Na kůži a sliznici člověka se vyskytuje mnoho plísní. U zdravého člověka jsou plísně a mikroorganismy v rovnováze, takže nedochází k nežádoucímu šíření. Na sliznicích pochvy omezuje šíření kvasinkových hub nízká hodnota pH. Změna poševního prostředí může vyvolat nadměrné napadení kvasinkovými houbami, jako je Candida albicans.
Koho může postihnout vaginální mykóza?
Vaginální mykózu mohou lidé dostat v zásadě v každém věku. Přednostně jsou postiženy ženy v plodném věku. Vaginální mykózou však mohou být postiženy i kojenci, děti a ženy po menopauze.
Jak často se vaginální mykóza vyskytuje?
Přesné údaje o četnosti výskytu vaginálních plísní nejsou známy. Odhaduje se, že asi 70 % žen trpí alespoň jednou za život plísňovou infekcí pochvy. To znamená, že existuje jasné riziko, že se ženy vaginální mykózou nakazí.
Je vaginální mykóza pro muže nakažlivá?
Vaginální mykóza v zásadě není pohlavní nemoc. Bakterie kandidy jsou však velmi nakažlivé. Proto je docela dobře možné, že se plíseň po sexu usadí v oblasti genitálií člověka.
Příznaky vaginální mykózy
Pro vaginální mykózu je charakteristické především intenzivní svědění v oblasti pochvy a stydkých pysků.
Jaké jsou typické příznaky vaginální mykózy?
Vaginální mykóza má obvykle velmi typické příznaky. Ne všechny příznaky však musí být patrné současně. Mezi hlavní příznaky patří:
- Silné [svědění]()
- Bolest při močení
- Bílý, drobivý výtok
- Šedobílé povlaky na pochvě
- Může vaginální afty způsobit krev ve výtoku?
Krvácení obecně není typickým příznakem vaginální afty. Kůže v oblasti pochvy je však napadena a zanícena houbou. V důsledku toho může mechanické namáhání toaletním papírem nebo ručníkem způsobit drobná poranění. Výsledkem může být mírně nahnědlý výtok. Pokud se ve výtoku v důsledku vaginální mykózy objeví krev, je vhodná návštěva lékaře.
Jaké jsou příznaky vaginální afty u dětí?
Vaginální drozd u dívek je spojen s příznaky, které jsou podobné příznakům u dospělých žen. Děti však ještě nemají výtok, který může pomoci s diagnózou. Proto byste si měli dát pozor na následující příznaky:
- Silné svědění a pálení
- Otok a zarudnutí v okolí pochvy
- Zanícená kůže v oblasti genitálií
- Bolest při močení
Jaký je rozdíl mezi vaginální mykózou a bakteriální infekcí?
Příznaky vaginální houby a bakteriální vaginózy jsou velmi podobné. Rybí zápach výtoku a chybějící zarudnutí svědčí o bakteriální infekci.
Jak si mohu být jistá, zda se jedná o vaginální plíseň nebo bakteriální infekci?
Stejně jako se u gynekologa provádí test na vaginální mykózu, lze jej provést i doma. Jednoduchá je také manipulace se stěrem. S přesností 90 % jsou testy na vaginální mykózu pro domácí použití velmi spolehlivé. Tyto testy jsou dostupné v lékárnách a drogeriích.
Příčiny vaginální mykózy
Za různých podmínek dochází k narušení rovnováhy v pochvě. To může mít různé fyzické, ale i psychické příčiny.
Co způsobuje vaginální mykózu?
Vaginální mykóza je často příznakem jiných příčin, jako jsou:
- Hormonální změny
- [Vaginální suchost]()
- onemocnění, jako je cukrovka nebo AIDS
- Léky, které potlačují imunitní systém
- Nadměrná hygiena
- Nechráněný pohlavní styk
Jaký vliv mají hormony na vaginální mykózu?
Vaginální mykóza může být vyvolána hormonálními změnami. Pokud tělo produkuje více estrogenu, zvyšuje se tvorba glykogenu (cukru). Ten je nejlepší živnou půdou pro kvasinkové houby, jako je Candida albicans. Hladina estrogenu se u žen v průběhu života opakovaně mění. Silné, přirozené změny jsou samozřejmostí:
- V průběhu těhotenství
- Užíváním antikoncepce
- Během puberty
- V průběhu menopauzy
- Krátce před porodem
Které léky podporují vaginální mykózu?
Vaginální mykózy vyvolávají zejména léky, které narušují imunitní systém. Patří mezi ně např:
- Antibiotika
- antirevmatika
- Imunosupresiva, jako je kortizon
- chemoterapeutika
Proč antibiotika způsobují vaginální afty?
Vaginální plíseň při užívání antibiotik není neobvyklá. Léky bojují proti bakteriím v těle. Mnohá antibiotika však nepůsobí pouze proti patogenům, ale proti bakteriím obecně. Tím také ničí ochranné bakterie mléčného kvašení ve sliznici pochvy. Tím se změní prostředí pochvy a kvasinkové houby se mohou velmi dobře množit. Proto jsou vaginální plísně častým vedlejším účinkem antibiotik.
Jaké jsou příčiny opakujících se vaginálních mykóz?
Po léčbě vaginální mykózy houba zmizela. Přesto není vždy zaručeno, že je poševní flóra opět neporušená. Navíc nechráněný pohlavní styk může vést k nové infekci. Silný stres nebo nemoc mohou také zvýšit náchylnost k vaginální mykóze.
Jaký vliv má stres jako příčina vaginální mykózy?
Pokud je vaginální flóra neporušená, kvasinkové houby se množí pouze v omezené míře. Psychické problémy, jako je stres, oslabují imunitní systém. To usnadňuje množení zárodků a plísní a způsobuje onemocnění, jako jsou vaginální plísně. Psychické problémy, které mohou ovlivnit zdraví, jsou následující:
- zvláštní stres v práci, až po vyhoření.
- psychický stres způsobený smrtí, odloučením nebo traumatickými zážitky.
- duševní onemocnění, jako jsou úzkostné poruchy
Léčba vaginální mykózy
Vaginální kvasinková infekce není jen nepříjemná. Pro mnoho žen je to příliš intimní téma. Nepomáhá ani to, že většina žen již toto onemocnění alespoň jednou prodělala. Vaginální mykózu lze rychle a spolehlivě léčit a není důvodem k obavám.
Jak dlouho trvá léčba vaginální mykózy?
Doba trvání onemocnění je obvykle 3-5 dní. Mezi počáteční infekcí a následným onemocněním mohou být rozdíly. Je důležité, aby se léky užívaly tak dlouho, jak je uvedeno na receptu.
Může vaginální mykóza sama zmizet?
Vaginální mykóza může někdy sama odeznít. Pak je však třeba věnovat zvláštní péči tomu, aby se plíseň dále nešířila. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně. Vzhledem k tomu, že se plíseň může během několika dní značně rozmnožit, doporučuje se rychlá léčba.
Je při vaginální mykóze nutný lékař?
Obecně není nutné navštívit lékaře kvůli vaginální mykóze. V následujících případech by se návštěva gynekologa neměla vynechat:
- Pokud nejsou příznaky vaginální plísně jasné.
- Pokud jste těhotná.
- Příznaky se nezlepšily po třech dnech navzdory domácím prostředkům.
- Chronická vaginální mykóza se vyskytuje více než čtyřikrát ročně.
- Objevují se další příznaky, jako je horečka, silná bolest a krvavá moč.
- Jste mladší než 18 let.
Jak se léčí vaginální mykóza?
Léčba vaginální mykózy se provádí téměř výhradně léky proti plísním, tzv. antimykotiky. Vaginální mykózu lze často léčit rychle. Pokud je však vaginální mykóza příznakem jiných onemocnění nebo pokud je chronická, měl by být po konzultaci s lékařem zvolen komplexní přístup.
Co pomáhá proti vaginální mykóze?
Antimykotika ničí plísně, a tím léčí vaginální mykózu. Účinné látky antimykotik napadají buněčnou membránu kvasinkových hub a perforují ji nebo brání tvorbě některé složky buněčné membrány. Narušení buněčné membrány způsobí usmrcení kvasinkové houby.
Které vaginální houby léky fungují nejlépe?
Běžnou účinnou látkou proti kvasinkám Candida je nystatin s účinností 80 %. Imidazol klotrimazol je účinný proti všem typům kvasinkových hub. Účinné látky jsou k dispozici v následujících formách:
- Lokální antimykotika: Vaginální tablety, čípky, krémy.
- Systémová antimykotika: Tablety, perorální
Lokálně působící léky proti vaginální mykóze jsou často k léčbě onemocnění dostačující. Nezatěžují organismus, protože se aplikují regionálně. V případě závažného napadení se léčba proti vaginální mykóze provádí pomocí systémového podávání tablet, které se užívají perorálně.
Mohu na vaginální mykózu používat volně prodejné léky?
Léky na vaginální mykózu jsou v lékárně dostupné bez lékařského předpisu. Jedná se o lokální antimykotika, jako jsou krémy nebo vaginální tablety. Pokud závažné příznaky vyžadují perorální tablety, musí je předepsat lékař. Tyto léky jsou dostupné pouze na lékařský předpis.
Jaké nežádoucí účinky mohou způsobit antimykotika?
Lokálně aplikovaná antimykotika způsobují nežádoucí účinky pouze v oblasti aplikace. Ty mohou zahrnovat podráždění kůže a dokonce pálení a svědění. Systémové přípravky, které se užívají perorálně, mohou vést k fyzickým potížím. V závislosti na účinné látce k nim patří podráždění kůže, gastrointestinální potíže a bolesti hlavy a ve vzácných případech zvýšené hodnoty jaterních testů. Systémová antimykotika se proto nesmí užívat během těhotenství.
Jak se léčí vaginální mykóza během těhotenství?
Vaginální mykóza se častěji vyskytuje během těhotenství v důsledku hormonálních změn. Během porodu se vaginální plíseň může dostat do těla dítěte ústy. Novorozenci nemají dostatečnou obranyschopnost proti plísňové infekci a musí být ihned po narození léčeni antimykotiky. U předčasně narozených dětí do 1 500 gramů může být plísňová infekce dokonce život ohrožující. Kromě toho existují náznaky, že vaginální mykóza může vyvolat předčasný porod. Vaginální mykóza by proto měla být léčena již během těhotenství. Od 34. týdne by měly těhotné ženy absolvovat preventivní prohlídku kvůli vaginální mykóze. Lokální antimykotika, jako je imidazol, jsou během těhotenství považována za bezpečná. Přesto je nutné se před použitím jakéhokoli léku v těhotenství poradit s gynekologem.
Co je třeba vzít v úvahu při užívání antimykotik?
První příznaky se rychle zmírní podáním antimykotik. I když se však příznaky zmírní, je třeba léky používat až do konce doporučené doby aplikace. Pokud se doba používání zkrátí, mohou stále přítomné spory hub rychle způsobit nové napadení.
Mohou domácí prostředky pomoci při vaginální mykóze?
Jen málo domácích prostředků může skutečně bojovat proti vaginální houby, protože neobsahují antimykotické látky. Jiné domácí prostředky nejsou pro použití v pochvě vhodné, protože mohou způsobit podráždění a alergie. Některé látky však mohou být podpůrné při léčbě příznaků vaginální plísně. Heřmánek jako sedací koupel zmírňuje příznaky díky protizánětlivým a zklidňujícím látkám. [Čarodějná líska\]\(/witch hazel/) jako sedací koupel nebo krém velmi dobře pomáhá odstranit svědění. Chlebový likér a další domácí prostředky, které posilují obranyschopnost organismu, podporují léčebnou kúru.
Jak bakterie mléčného kvašení pomáhají proti vaginální mykóze?
Kyselina mléčná je v pochvě neustále přítomna a je zodpovědná za kyselé prostředí. Při vyvážené hodnotě pH v pochvě se cizorodé bakterie a plísně mohou jen stěží množit. Pokud je toto klima v pochvě narušeno, dochází ke vzniku infekcí. Léčba bakteriemi mléčného kvašení pomáhá obnovit poševní prostředí během infekce a urychluje tak hojení. Bakterie mléčného kvašení lze použít také k prevenci vaginální mykózy. K tomuto účelu by se měly používat bakterie mléčného kvašení z lékárny. Jogurt, který je často doporučován jako domácí prostředek, není pro léčbu vhodný. Obsahuje přídatné látky, které mohou způsobit další infekce.
Co je třeba zvážit při sexu s vaginální mykózou?
Při sexu se může vaginální houba přenést na partnera. I když partner není infikován a zůstává bez příznaků, mohou se spory plísní nacházet na jeho penisu pod předkožkou. Proto je třeba se během infekce vaginální mykózou vyhnout pohlavnímu styku. Určitou ochranu proti kvasinkové plísni případně poskytuje kondom. Vzhledem k inkubační době by měl být partner při nechráněném pohlavním styku vždy vyšetřen. Aby nedošlo k opětovnému nakažení ženy, musí být infekce u mužského partnera léčena.
Jak se léčí vaginální mykóza během období?
Vaginální čípky a perorální tablety proti vaginální mykóze lze bez problémů užívat i během období. Vyvarujte se používání neprodyšných vložek nebo kalhotkových vložek, abyste zabránili přehřátí kůže. Tampony jsou pro vaginální čípky a vaginální tablety rovněž nevhodné, protože brání účinku.
Co podporuje hojení vaginální mykózy?
Kromě lékařského ošetření je třeba během infekce věnovat zvláštní pozornost hygieně. Pomohou následující opatření:
- Prádlo a ručníky perte při teplotě nejméně 70 °C, abyste zničili houby a spory.
- Zkraťte si ochlupení, abyste zabránili hromadění vlhkosti v pochvě.
- Vyměňujte si spodní prádlo dvakrát denně
- Nesdílejte ručníky s více než jednou osobou.
Co se stane s vaginální mykózou bez léčby?
Pokud se vaginální mykóza neléčí, může se kvasinková houba v krátké době rozšířit. Nemnoží se pouze v pochvě a nezvyšuje tam příznaky. Houba se může rozšířit i do sousedních oblastí, například do anální oblasti. To způsobuje bolestivé příznaky.
Proč se vaginální mykóza stále vrací?
Pokud se vaginální mykóza vrátí více než třikrát, označuje se jako chronická. Ta postihuje asi 5 až 10 % žen, které byly kvasinkovou houbou infikovány. Pokud není zastavena příznivá příčina plísňové infekce, jako je kouření, stres, cukrovka, užívání antibiotik, může se infekce opakovat znovu a znovu. Stejně tak mohou být přítomny další zdroje infekce s plísňovou nákazou, jako je ústní dutina, střeva, ochlupení. To může postihnout jak ženu, tak jejího partnera. Pokud se vaginální mykóza stále opakuje, je třeba v každém případě vyhledat lékaře. Lékař vám může pomoci najít příčinu. Lékařské stěry ženy a jejího partnera mohou odhalit skryté plísňové infekce.
Prevence vaginální mykózy
Důležité je nejen předcházet vaginálním houbám během těhotenství. Zejména při užívání antibiotik lze tímto způsobem vaginální mykóze předcházet. Nejdůležitější přitom je, aby se vaginální mykóza zbytečně nešířila a neměla chronický průběh.
Jak můžete zabránit vaginální mykóze?
Metody prevence vaginální mykózy také pomáhají podpořit proces hojení. Je třeba vzít v úvahu jen několik bodů:
- Prádlo perte při teplotě minimálně 60 °C
- Spodní prádlo by mělo být vyrobeno z bavlny šetrné k pokožce, aby se v něm nehromadilo teplo ani vlhkost.
- Používejte vzduchopropustné slipové vložky a vložky bez plastových lepicích proužků.
- K intimní očistě používejte hlavně vodu. V případě potřeby je třeba volit mycí mléka bez mýdla s neutrálním pH.
- Po očistě pokožku v intimní oblasti důkladně osušte.
Jak lze předcházet vaginální mykóze pomocí antibiotik?
Pokud máte sklon k vaginálním plísním, měli byste se o tom poradit s lékařem ještě před zahájením léčby antibiotiky. Zejména dlouhodobě užívaná antibiotika zvyšují riziko plísňové infekce. V případě chronické vaginální mykózy by měl být zvolen rychle působící lék. Případně lze diskutovat o profylaktické léčbě vaginální mykózy, například bakteriemi mléčného kvašení.
Jak lze předcházet vaginální suchosti?
Vaginální suchost je často způsobena také hormonálními změnami. Dochází k narušení prostředí pochvy, a tím i ochranné sliznice. Suchá sliznice není bariérou proti plísním a bakteriím. Osvědčené domácí prostředky, jako je vilín, olivový olej nebo hydratační krémy, chrání intimní oblast a dodávají jí vlhkost.