Nehtová houba nejenže vypadá nevzhledně, ale může také způsobovat bolest, pokud se neléčí. Plísňová infekce může postihnout nehty na rukou i na nohou. Onemocnění, které se latinsky nazývá onychomykóza, se vyskytuje často a celosvětově jím trpí přibližně každý pátý dospělý člověk.
Příznaky plísně nehtů
Nehty na rukou a nohou jsou vyrobeny z rohoviny, která obsahuje vysoký podíl keratinu. Tato rohovinová vrstva obvykle tvoří dobrou ochranu proti pronikání patogenů, jako jsou plísně nebo bakterie. Pokud je rohovinová vrstva poškozená nebo méně stabilní, mohou do ní pronikat choroboplodné zárodky a plísně.
Jak poznám plíseň nehtů?
![nagelpilz2.jpg]( =1400x940)
Od předního okraje postiženého nehtu se zabarvení šíří po celé ploše. V důsledku toho se plíseň nehtů projevuje následujícími příznaky:
- matné, mléčně zbarvené nehty v počáteční fázi
- lámavost nehtů a odlupování jednotlivých vrstev nehtu.
- světlé pruhy nebo skvrny
- nažloutlé až hnědé zabarvení nebo skvrny
- Silnější nehtová ploténka
- Zánět nehtového lůžka
- zarudnutí okolní kůže
Velkou výhodou je diagnostikovat plíseň nehtů již v počátečních stadiích, kdy nehty ztrácejí lesk a jsou zakalené. V tomto okamžiku může rychle zahájená léčba výrazně zkrátit dobu trvání léčby.
Je plíseň nehtů nebezpečná?
Onychomykóza není život ohrožující onemocnění, ale může způsobit nepříjemné následky. Pokud se plíseň na nehtech neléčí včas, může se rozšířit na další nehty. V konečné fázi houba nehet rozežere a ten odumře. Bolest se šíří od konečků prstů na rukou a nohou. Každodenní pohyby, jako je uchopení prsty nebo chůze, jsou doprovázeny bolestí. Kromě toho může plíseň nehtů způsobit další komplikace. Jednak se houba může z nehtu rozšířit do těla. Zároveň v konečné fázi plísně nehtů často dochází k drobným poraněním kůže. Jejich prostřednictvím mohou do těla proniknout viry a bakterie a způsobit zánět.
Může plíseň nehtů způsobit také černé zabarvení?
Nehtová plíseň se může projevit také černým zabarvením nehtů. Pokud houby proniknou do zrohovatělé vrstvy a zanechají malé dutinky, nehet zčerná. Stejně tak může zvláštní druh houby, tmavě pigmentovaná vláknitá houba Neoscytalidiumdimidiatum, způsobit černé zbarvení nehtů. Hovorově se často označuje jako černá houba na nehtech. Nehtová houba s černým zabarvením však není o nic nebezpečnější než jiné typy. Léčba je rovněž stejná jako u bílé houby nehtů.
Příčiny plísně nehtů
![nagelpilz3.jpg]( =1400x940)
Nehtovou plíseň obvykle způsobují vláknité houby zvané dermatofyty. Ve vzácných případech mohou infekci způsobit také kvasinky a mazové houby. Vláknité houby milují teplé a vlhké klima, jaké panuje na povrchu kůže. Důležitým základem života těchto hub je keratin. Nehty na rukou a nohou proto díky vysokému obsahu keratinu nabízejí ideální životní podmínky.
Odkud pochází plíseň nehtů
S houbami se setkáváme na mnoha místech každodenního života. Většinou je plíseň nehtů důsledkem existujícího onemocnění, například neléčené infekce atletické nohy. Dobrým vstupním místem pro plíseň však mohou být i drobné ranky na nehtech nebo na kůži. Teplo a vlhko jsou pro růst plísní obzvláště příznivé. Proto se dermatofyty obvykle přenášejí na těchto místech:
- bazény, sauny a lázně
- šatny, sprchy a sportovní podložky pro bosé nohy ve fitness studiích
- koberce v hotelových pokojích
- Na všech místech, kde se půjčuje obuv, jako jsou horolezecké tělocvičny, půjčovny lyží atd.
- v obchodech s obuví
Rizikové skupiny pro plíseň nehtů
![nagelpilz4.jpg]( =1400x940)
Ne každé malé poranění vede okamžitě k plísni nehtů. Oslabený imunitní systém nebo špatný krevní oběh jsou nejčastějšími rizikovými faktory pro zvýšené riziko infekce. Proto je u starších lidí vyšší pravděpodobnost, že se tímto onemocněním nakazí. Zvláště pozorní by měli být lidé s následujícími již existujícími onemocněními:
- Oslabený imunitní systém
- Cukrovka
- lupénka
- oběhové poruchy
- Pocení nohou
Vyskytují se plísně nehtů stejně často na prstech nohou i rukou?
Lidé přicházejí do kontaktu s cizími předměty prsty častěji. Zároveň jsou ruce sušší a častěji se myjí. Na druhou stranu prsty jsou často v obuvi, kde je vlhké prostředí. Proto se plíseň nehtů na nohou vyskytuje častěji na prstech než na rukou.
Léčba plísně nehtů
![nagelpilz5.jpg]( =1400x940)
Houba na nehtech nezmizí bez léčby. U plísně nehtů je důležité včasné odhalení, pokud možno v počátečních stadiích. Čím dříve se plíseň začne léčit, tím kratší dobu trvá. Obecně se pacienti musí připravit na zdlouhavou léčbu, která vyžaduje i určitou disciplínu ze strany pacienta.
Který lékař pro houbu nehtů?
Kontaktní osobou pro plísňové infekce nehtů je rodinný lékař. Čím rychleji zahájíte léčbu, tím snazší a rychlejší bude proces hojení. Dermatolog může také stanovit spolehlivou diagnózu pomocí mikroskopie a laboratorních testů a vyloučit jiné příčiny příznaků.
Co má lékař udělat při podezření na plíseň nehtů?
Při léčbě houby nehtů je důležité znát příčinnou houbu. To umožňuje použít cílený antimykotický přípravek. Dermatolog opatrně odebere vzorek z postižené části nehtu lékařským vrtákem. Pomocí mikroskopu může jasně diagnostikovat plíseň nehtů. Aby bylo možné přiřadit typ houby, dermatolog ze vzorku v laboratoři připraví plísňovou kulturu. Za tímto účelem se vzorek nehtu naočkuje živným roztokem a urychlí se růst houby. Moderní laboratoře již mohou určit typ houby pomocí genetické analýzy (PCR test) a zkrátit tak dobu do zahájení léčby.
Co pomáhá proti plísni nehtů?
![nagelpilz6.jpg]( =1400x940)
Léčba v zásadě závisí na stadiu onemocnění. Používají se antimykotika, která ničí houby. V počátečním stadiu plísně nehtů často postačí laky na nehty, tinktury nebo masti s antimykotiky. Pokud je plíseň nehtů pokročilá, musí se použít systémová antimykotika ve formě tablet. Přípravky pro lokální léčbu jsou k dostání především v lékárnách.
Jak působí lak na nehty proti plísním nehtů?
Plísně nehtů můžete léčit lakem z lékárny. Tyto přípravky obsahují jako účinné látky bifonazol, klotrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol a sertakonazol. Tyto složky jsou antimykotika, která bojují proti plísni a jejím sporám. Vodový lak se nanáší v tenké vrstvě a proniká do nehtu. Před nanesením laku na nehtovou ploténku je třeba postižený nehet co nejvíce opilovat. Tím se účinné látky snáze dostanou k plísním v dutinách. Pilování nabízejí také dermatologové a lékařští pedikéři.
Které tablety pomáhají proti plísni nehtů?
V případě nehtové mykózy jsou tablety rozděleny do dvou různých skupin účinných látek v závislosti na houbě způsobující infekci. U infekcí vláknitými mykózami, které tvoří většinu infekcí, se používá účinná látka terbinafin. Itrakonazol působí velmi úspěšně proti kvasinkám a mazovým houbám. Antimykotika vyžadují lékařský předpis a mohou být užívána pouze po konzultaci s lékařem. Zejména u pacientů s onemocněním jater je třeba užívání pečlivě zvážit. V případě plísní nehtů v těhotenství a při kojení by mělo být užívání antimykotik rovněž konzultováno s dermatologem.
Které léky mohou pomoci i při plísni nehtů?
Dobrou účinnou látkou na plíseň nehtů je bifonazol. Používá se v krémech a mastech proti plísním. Protože tato látka nemůže proniknout tak hluboko do nehtu, měly by přípravky s bifonazolem navíc obsahovat močovinu ve vyšší dávce. Nové přípravky obsahují terbinafin, který se původně používá v tabletách proti mykózám. Krémy obsahující 40 % pryskyřice jsou často doporučovány jako přípravek pro mnoho lokálních antimykotik. Tyto přípravky změkčují nehet a lze je postupně odstranit. To umožňuje lepší působení antimykotik.
Jak dlouho trvá léčba plísně nehtů?
Léčba houby nehtů je zdlouhavá a vyžaduje trpělivost. Na jedné straně nehet se svým keratinem nabízí nejlepší podmínky pro růst plísní. Navíc je obtížné houby a spory pod nehtovou ploténkou zničit. Proto může lokální léčba plísně nehtů lakem, tinkturou nebo mastí trvat až 12 měsíců. Při užívání tablet proti plísni nehtů onemocnění obvykle ustoupí během několika týdnů nebo měsíců.
Jaké domácí prostředky pomáhají při plísni nehtů?
Existují některé domácí prostředky, které mají protiplísňové vlastnosti a mohou úspěšně bojovat proti plísním. Jejich účinek je však příliš povrchní na to, aby dokázaly bojovat s patogeny v těžko přístupných oblastech rohové ploténky. Proto lze domácí prostředky používat spíše podpůrně, aby se zabránilo šíření plísní na další prsty na rukou nebo nohou a aby se zmírnila bolest. Při plísňových infekcích prstů se často doporučují koupele nohou, které změkčí nehty před jejich obrušováním. Ty lze smíchat s vhodnými domácími prostředky. Doporučené domácí prostředky pro léčbu plísně nehtů jsou:
- Jedlá soda vysušuje vlhká místa a může omezit další šíření. Sodu lze na prsty posypat ve formě prášku nebo pasty.
- Tea tree olej má protiplísňové a dezinfekční vlastnosti. Zředěný neutrálním olejem, například mandlovým olejem 1,1, se preventivně nanáší vatovým tamponem na nepostižené nehty. Podobný účinek má také levandulový olej a šalvějový olej.
- Éterické oleje, jako je tea tree nebo levandulový olej, jako přísada do koupele nohou pečují a také zabraňují vzniku přípravku na dalších nehtech.
- Jablečný ocet snižuje hodnotu pH a vytváří tak nepříznivé prostředí pro plísně. V koupeli nohou nebo rukou tak chrání před přenosem na další prsty na nohou nebo rukou.
- Třísloviny z vilínu mají například stahující účinek a uzavírají tak rány. Bakterie tak mohou hůře pronikat do kůže. Čarodějná líska\]\(/witch hazel/) by se měla používat zejména na popraskanou kůži. Čarodějnickou lísku lze přidávat jako extrakt do koupele nohou nebo ji používat jako krém na prsty na nohou nebo rukou.
Na co musím brát ohled v každodenním životě s plísní nehtů?
![nagelpilz7.jpg]( =1400x940)
Houba na nehtech se může rychle přenést. Jednak může dojít k přenosu do jiných oblastí u samotného pacienta. Nakazit se však mohou i další osoby, zejména členové rodiny. Proto je třeba v případě plísňového onemocnění dodržovat přísnou hygienu. Je třeba vzít v úvahu následující body:
- Pacient by měl na postižené místo používat samostatný ručník. Ten je třeba měnit denně nebo v případě, že je delší dobu vlhký.
- V případě atletické nohy by se měly nosit pokud možno bavlněné ponožky, které by se měly měnit každý den. Obuv by měla být jednou týdně ošetřena vhodným dezinfekčním prostředkem na obuv.
- Vybavení pro manikúru nebo pedikúru by se mělo po použití dezinfikovat. To platí i v případě, že byly použity na zdánlivě nepostižená místa.
- V případě plísně nehtů na nohou by se měly ponožky prát při teplotě nejméně 60 °C, stejně jako ložní prádlo. Nejlépe je použít silný prací prostředek. Pokud prádlo nelze prát při vysokých teplotách, použijte hygienický máchací prostředek.
- Z ohleduplnosti k ostatním nechoďte doma, v bazénu a při podobných příležitostech bosí, pokud máte atletickou nohu nebo plíseň nehtů.
- V případě plísně nehtů na nohou choďte v koupelně pouze v ponožkách a sundávejte je až v posteli. Případně lze jako koupelnové podložky používat ručníky a pravidelně je měnit.
Jak dlouho musím plíseň nehtů léčit?
Nehtovou houbu je třeba léčit, dokud lékař pod mikroskopem nevidí žádné spory. Dokud jsou přítomny, může se houba opět rychle šířit. I když dlouhé trvání léčby zkouší vaši trpělivost, je důležité vytrvat.
Mohu jít s plísní nehtů k pedikérovi?
Místo kosmetické péče o nohy se vyplatí navštívit podiatra. Lékařská péče o nohy zahrnuje také léčbu plísně nehtů. Váš podiatr odborně zdrsní kůži nehtu, aby laky, tinktury a krémy mohly dobře proniknout.
Existuje nějaký zasvěcený tip na plíseň nehtů?
Poměrně novou metodou léčby plísně nehtů je laserové ozařování. Laser ničí houby a jejich spory teplem. V závislosti na typu plísně a stupni onemocnění se volí různé postupy. Často je zapotřebí více ošetření. Míra vyléčení se pohybuje mezi 68 a 80 %. Nevýhodou tohoto postupu je, že zdravotní pojišťovny nehradí náklady na léčbu.
Prevence plísně nehtů
![nagelpilz8.jpg]( =1400x940)
Jednoduchou změnou životosprávy lze riziko vzniku plísně nehtů snížit.
- V bazénu, sauně a ve sprchách a šatnách v tělocvičnách je třeba nosit koupací obuv.
- Po mytí nebo sprchování důkladně osušte ruce a nohy. Nezapomínejte na meziprstní prostory a oblast kolem nehtů.
- Měly by se nosit bavlněné ponožky pohlcující pot, aby se zabránilo pocení nohou.
- Boty by měly být vyrobeny z prodyšné kůže. Po nošení nechte boty dobře vyvětrat, nejlépe po dobu 24 hodin. Měly by se používat pouze dřevěné botníky, protože tento materiál může absorbovat vlhkost.
- Pravidelná lékařská péče o nohy je vhodná pro rizikové pacienty s cukrovkou a oběhovými poruchami. Provádějí se preventivní opatření proti plísním nehtů. Ošetření je částečně hrazeno ze zdravotního pojištění.
- Ruce a nohy by měly být pravidelně ošetřovány vhodným krémem. Suchá a křehká kůže je díky tomu pružnější a méně popraskaná.
Jaké domácí prostředky lze použít k prevenci plísně nehtů?
V závislosti na příčině vzniku plísně nehtů může pomoci několik preventivních opatření.
- U atletické nohy: Atletickou nohu je třeba léčit co nejdříve. Proti plísním účinně působí levandulový olej a tea tree olej. Oba éterické oleje lze smíchat s pečujícím neutrálním olejem, jako je mandlový nebo kokosový olej, v poměru 1:1. Směs se pak vtírá na postižená místa pomocí vatového tamponu. Proti atletické noze účinně pomáhá také koupel nohou s levandulovým a tea tree olejem.
- Na popraskanou kůži a drobné ranky: Suchá kůže s trhlinami má tendenci praskat. Třísloviny mají stahující a rány hojivé účinky. Důležitými dodavateli cenných hojivých látek jsou [vilín\]\(/witch hazel/) a černý čaj. Oba domácí prostředky lze použít jako koupele nohou, které podporují rychlé hojení. K tomuto účelu je velmi vhodná také čarodějnická mast.