U kojenců a batolat, kteří nosí pleny, se často objevuje bolavý zadeček nebo pupínky. Dvě třetiny všech dětí v plenkovém věku trpí během tohoto období alespoň jednou plenkovou dermatitidou. Pro rodiče pak vyvstává otázka, co při plenkové dermatitidě rychle pomáhá.
Jak poznám vyrážku z plenek?
Příznaky plenkové dermatitidy jsou různé. Bolavý zadeček děti bolí a projevuje se v jejich chování. Proto jsou často ukňourané, nerady se hýbou a špatně spí. Bolavý zadeček se u batolat často projevuje při přebalování:
- Rozsáhlé zarudnutí
- Oteklými a bolestivými místy na zadečku
- Zarudnutí a otevřená místa v anální nebo genitální oblasti
- Pupínky a pupínky, které mohou vytékat
- Bolest a svědění
- Pálení při močení a stolici
- bílé a šupinaté skvrny na kůži ve tvaru kroužků
- Výrazný zápach čpavku
Všechny příznaky se nemusí objevit vždy současně. Tvorba šupin a plačtivých oblastí se obvykle objevuje až v průběhu onemocnění. V případě plenkové dermatitidy to svědčí o plísni, takzvané plíseňovitosti.
Jaké jsou příčiny dermatitidy ubrousků?
Existuje mnoho příčin propuknutí plenkové dermatitidy. Mnoho rodičů má podezření, že za ní stojí nesnášenlivost plenek nebo plenkový ekzém. K tomu však dochází pouze ve výjimečných případech.
Co způsobuje plenkovou dermatitidu?
Vyrážka z plenek je pro postižené děti velmi nepříjemná, proto je užitečné najít její příčinu a zastavit ji. Tyto příznaky mohou být způsobeny mnoha různými důvody. Hlavní příčinou je převážně příliš řídké přebalování. Z moči vzniká škodlivý čpavek, který změkčuje pokožku. Tření, plísně nebo bakterie způsobují bolestivost citlivé kůže. Následující problémy podporují vznik plenkové dermatitidy:
- Průjem
- Nedostatečné čištění nebo osušení zadečku
- Příliš časté čištění agresivními čisticími prostředky
- Používání vlhčených ubrousků
- Kyselé nebo kořeněné potraviny
- Nachlazení nebo prořezávání zubů
Jak se léčí dermatitida ubrousků?
Bolest zadku u kojenců nebo malých dětí by měla být okamžitě ošetřena, než se stav rozšíří. Vyrážka z plenek je u kojenců spojena se svěděním a bolestí, od které by se dětem mělo rychle ulevit. Nejdůležitější opatření se zaměřují na to, aby pokožka dobře oschla. K tomu slouží např:
- Rychlá výměna plenek po stolici.
- Pečlivě osušte oblast zadečku a kožní záhyby.
- Nepoužívejte vlhčené ubrousky ani olejíčky
- Umožněte přístupu vzduchu a světla ke kůži v oblasti zadečku.
- Používejte prodyšné pleny
- Používejte hedvábnou vložku do pleny.
Které přípravky lze použít k léčbě plenkové dermatitidy?
U plenkové dermatitidy může k hojení ran přispět mast na bázi dexpanthenolu. Účinná látka podporuje tvorbu nových kožních buněk. Osvědčeným prostředkem pro léčbu plenkové dermatitidy je zinková mast. Tento přípravek chrání pokožku před vlhkostí a urychluje hojení. U mnoha bolavých míst se doporučuje použití kortizonové masti. Ta by se však neměla používat u kojenců a malých dětí bez konzultace s lékařem.
Jaké domácí prostředky pomáhají při vyrážce z plenek?
Při dermatitidě způsobené plenkami mohou domácí prostředky zmírnit nepříjemné pocity a podpořit hojení. Jako účinné se osvědčily klasické přípravky, které se používají při poraněních. Vhodné domácí prostředky pro hojení plenkové dermatitidy jsou:
- Hojivá vlna absorbuje vlhkost a pečuje o podrážděnou a namáhanou pokožku díky lanolinu.
- Třísloviny z černého čaje zklidňují svědění a působí proti zánětu.
- [Čarodějnická voda]() působí proti zánětu a snižuje podráždění a zarudnutí pokožky. Měl by se používat přípravek bez alkoholu, jinak může hydrolát při aplikaci pálit.
- Heřmánkový čaj potlačuje zánět a podporuje hojení ran
Musím vzít dítě k lékaři kvůli vyrážce z plenek?
Pokud se kožní změny objeví na větší ploše, nápadně a nevysvětlitelně, je třeba vyhledat pediatra. To platí i pro závažné nebo dlouhotrvající záněty. Při podezření na napadení plísněmi nebo bakteriemi musí lékař předepsat potřebné léky.
Jak mohu předejít vyrážce z plenek?
Bolestem zadečku lze předcházet správnou péčí o dětskou pokožku. Cílená opatření, jako jsou:
- Pravidelná výměna plenek: Děti by měly dostávat čerstvé plenky nejpozději po dvou hodinách. U batolat by se interval měl prodloužit na tři až čtyři hodiny.
- Přebalování dětí po stolici: Děti potřebují čerstvou plenu po stolici. To platí i v případě, že dítě právě dostalo čerstvé plenky.
- Osušení pokožky: Po umytí pokožku důkladně osušte ručníkem. Je třeba pečovat také o kožní záhyby.
- Nepoužívejte k čištění vlhčené ubrousky: Místo vlhčených ubrousků by se měly používat žínky nebo vata. Spodní část plenek dětí se čistí pouze čistou vodou nebo olejem namísto mýdla.
- Včasná léčba: V případě, že je dítě opruzené, je třeba ho ošetřit: Pokud je kůže mírně zarudlá, je třeba zabránit jejímu zhoršení. K čištění lze použít přípravky obsahující třísloviny, jako je černý čaj nebo výtažek z hamamelisu. Poté se zarudlá místa chrání před vlhkostí zinkovou mastí.
- Vzduch a světlo: Pokud se kojenci a batolata pravidelně pohybují s holým zadečkem, vysušují se i spodní vrstvy kůže. Nejlépe se to dělá, když se dítě právě vyprázdnilo a zadeček byl očištěn.
V létě je snadné nechat děti kopat nebo lézt bez plenky na přebalení. Plazící se deku chrání látka z molitanu nebo starý ručník. V zimě může dítě bez pleny a oblečení rychle prochladnout. Punčocháče s otvorem ve spodní části zahřejí malé nožičky, ale umožní, aby se k nim dostal vzduch.