Plané neštovice (varicella) jsou typickým dětským onemocněním, které se obvykle vyskytuje mezi druhým a desátým rokem života. Virová infekce může postihnout také dospívající a dospělé. Hlavním příznakem je kožní vyrážka.
Co je příčinou planých neštovic?
Plané neštovice jsou způsobeny infekcí virem varicella zoster. Patří do skupiny herpes virů. Výskyt onemocnění je znám po celém světě.
Jaký je průběh infekce planými neštovicemi?
Plané neštovice se přenášejí mezi lidmi tzv. kapénkovou infekcí. Viry se šíří vzduchem, když na sebe lidé dýchají nebo kašlou, a při těsném fyzickém kontaktu s nemocnými. Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé.
Jaká je inkubační doba planých neštovic?
Inkubační doba planých neštovic od nákazy do propuknutí nemoci je v průměru dva týdny. V jednotlivých případech se doba trvání pohybuje od osmi dnů do čtyř týdnů. Plané neštovice jsou nakažlivé již jeden až dva dny před vypuknutím puchýřků.
Proč infekce planými neštovicemi často vede k pásovému oparu?
Po odeznění nemoci zůstávají viry v těle člověka spící po celý život. Pokud je obranyschopnost organismu oslabena, mohou se tyto viry opět aktivovat. Po letech pak mohou viry planých neštovic způsobit pásový opar. To je často způsobeno oslabením imunitního systému v důsledku menopauzy, stresu nebo psychického vypětí. Přibližně 20 % lidí, kteří byli nakaženi planými neštovicemi, onemocní také pásovým oparem.
Jaké jsou příznaky planých neštovic?
Příznaky planých neštovic se u dětí a dospělých liší především závažností onemocnění.
Jaké jsou příznaky planých neštovic u dětí?
V počátečních stadiích planých neštovic se obvykle projevuje celková nevolnost. Dalšími příznaky jsou:
- bolest hlavy a končetin
- tupá a plačtivá konstituce
- zvýšení tělesné teploty na 38-39 °C
- malé načervenalé pupeny na obličeji
- Z topolů se v krátké době vytvoří svědivé puchýře
- Zduření lymfatických uzlin
Svědivá [vyrážka\]\(/kožní vyrážka/) je problémem zejména pro děti. Jinak se onemocnění u mladých pacientů zcela zhojí bez komplikací. Příznaky u planých neštovic u dospělých jsou podobné jako u dětí. Průběh onemocnění je však obvykle delší a závažnější.
- Horečka až 40 °C
- Zvýšený počet puchýřků
- Opožděné hojení neštovic až o 4 týdny
- Zvýšené riziko nežádoucích účinků
Jaké nežádoucí účinky mohou mít plané neštovice?
Vzhledem k různorodým a rizikovým nežádoucím účinkům jsou v centru pozornosti zejména infekce planými neštovicemi. Zvláště často se vyskytují další infekce a záněty různých nervových oblastí.
- Bakteriální infekce v důsledku zánětu puchýřků jako nejčastější komplikace.
- Virový zápal plic jako častá a závažná komplikace.
- Bolestivá ztuhlost krku (meningeální syndrom).
- Poruchy koordinace pohybů v podobě poruch rovnováhy
- Ve vzácných případech: Meningitida, zánět mozku, poruchy funkce míchy a jater.
- V těhotenství možné malformace plodu
Jak neštovice vypadají?
Charakteristické neštovice se vyvíjejí z malých puchýřků. Z nich se vyvinou puchýřky velikosti čočky. Jsou jasně odlišitelné od komářích štípanců nebo pupínků, protože plané neštovice jsou vyplněny čirou tekutinou. Dalším znakem je červený předěl kolem puchýřků. Neštovice začínají na obličeji a odtud se šíří po celém těle. Jak nemoc postupuje, tekutina se zakalí. Po 3 až 5 dnech puchýře zasychají a všechna stadia neštovic se mohou vyskytovat současně.
Jak se neštovice diagnostikují?
Diagnóza planých neštovic je velmi snadná a jasná na základě puchýřků s tekutinou. Potvrdit ji mohou i laboratorní nálezy. Laboratorní test je zvláště užitečný v případech asymptotického onemocnění s několika puchýřky.
Musím navštívit lékaře, pokud mám plané neštovice?
Návštěva lékaře je nutná zejména v případě, že je diagnóza nejistá kvůli několika puchýřům. Lékařské ošetření je třeba vyhledat také v případě, že je [svědění\]\(/pruritus/) silné. Vzhledem k vysokému riziku nákazy planými neštovicemi se návštěva lékaře důrazně doporučuje těhotným ženám a dětem mladším 6 měsíců. To platí i v případě, že děti nebo dospělí dostanou v důsledku planých neštovic ztuhlý krk. Pak by se mohlo jednat o závažnou komplikaci.
Jaké jsou rizikové skupiny neštovic?
Plané neštovice jsou vysoce infekční. Neštovicemi se proto mohou nakazit všichni lidé v okolí. Rizikovými skupinami jsou především novorozenci, osoby s oslabenou imunitní obranou a osoby podstupující imunosupresivní léčbu. Pokud se tyto skupiny osob nakazí, je třeba vždy vyhledat lékaře.
Na co je třeba dávat pozor při neštovicích v těhotenství?
Infekce planými neštovicemi u těhotných žen v prvních dvou trimestrech může vést k malformaci plodu. Proto je třeba v případě onemocnění vždy vyhledat lékaře. Pokud se těhotná žena nakazí planými neštovicemi krátce před porodem, může se nakazit i novorozenec. To s sebou nese několik rizik pro zdraví dítěte.
Jaká jsou rizika planých neštovic u dětí?
Infekce planými neštovicemi u dětí mladších 6 měsíců může mít závažný průběh. Kojenec není proti infekci chráněn. Jako vedlejší účinek se v některých případech objevuje zánět cév, který vede k úniku krvinek. Tato komplikace může být u kojenců smrtelná.
Jak se léčí plané neštovice?
Neštovice jsou způsobeny herpes viry. Proti tomuto typu viru nebyla dosud nalezena žádná cílená léčba. Použití antibiotik není indikováno. Nicméně existuje mnoho způsobů, jak zmírnit příznaky onemocnění, jako je silné [svědění]().
Co pomáhá proti svědění při planých neštovicích?
Svědění při planých neštovicích je velmi silné. Pokud si pacient puchýře poškrábe, mohou se mu na těchto místech vytvořit [jizvy\]\(/jizvy/). Zároveň je tekutina, která z puchýřků vytéká, vysoce infekční. Proti svědění nebo jizvení lze přijmout různá opatření:
- Dobrou volbou je používání gelů, krémů nebo pudrů s účinnými látkami zinku, tříslovin, mentolu nebo polidokanolu. Třísloviny pomáhají proti svědění a spolu se zinkem slouží k hojení. Chladivý mentol podporuje účinek.
- Pokud je svědění silné, může ošetřující lékař předepsat také antihistaminika.
- Krátce střižené a hladce zapilované nehty zanechávají při škrábání jen málo stop a puchýře zůstávají uzavřené. Tím se předchází vzniku jizev.
Jaké domácí prostředky podporují léčbu planých neštovic?
Existuje několik domácích prostředků, které obsahují velké množství tříslovin. Patří mezi ně zelený a černý čaj, vilín a heřmánek. Správně připravené tyto domácí prostředky jsou velmi dobré proti svědění při planých neštovicích. Při jejich nákupu nebo přípravě je třeba vzít v úvahu několik bodů.
- Černý nebo zelený čaj by se měl louhovat alespoň deset minut, aby se dosáhlo vysokého obsahu tříslovin.
- Měla by se používat pouze čarodějnice z výtažku kůry. Ten obsahuje nejvyšší podíl tříslovin. Naopak v čarodějné vodě nejsou žádné třísloviny, ale éterické oleje.
- U heřmánkového čaje je vhodné vymačkání čajového sáčku, které obohatí čaj o hořké látky.
Čarodějnice nejenže snižuje svědění, ale působí také protizánětlivě, adstringentně a antivirově. Vhodné jsou zejména čarodějnické obklady. Ty lze před ošetřením zchladit v lednici, což zvyšuje účinek proti svědění. Podobného úspěchu proti svědění lze dosáhnout i se zeleným nebo černým čajem. Kromě toho se doporučuje použití protřepávaného roztoku vilínu, heřmánkového čaje a oxidu zinečnatého. Ten puchýře vysušuje a kůže se rychleji hojí. Lze tak předejít infekci.
Jak dlouho trvají plané neštovice?
Neštovice u dětí trvají až dva týdny. Riziko infekce končí, když se všechny puchýřky vytvoří. Toho je dosaženo v průměru šest dní po vzniku puchýřků. Dospělí musí počítat s tím, že onemocnění bude trvat déle.
Co dělá očkování proti planým neštovicím?
Vzhledem k četným a závažným rizikům bylo zavedeno očkování proti planým neštovicím. Dnes je toto očkování doporučováno společností Stiko pro děti od 11 měsíců věku.
Která vakcína se podává proti planým neštovicím?
Vakcína proti planým neštovicím se skládá z virů varicella zoster, které toto onemocnění způsobují. Tyto viry jsou však tak silně oslabené, že jejich prostřednictvím nemůže dojít k infekci.
Mohu se nakazit planými neštovicemi i přes očkování?
Pokud se očkování provede dvakrát, poskytuje komplexní ochranu 95 %. Infekce navzdory očkování je proto vzácná. Pokud se člověk přesto nakazí, je průběh planých neštovic mnohem snazší. Riziko nežádoucích účinků je také výrazně nižší, a to i u dospělých.
Je možné očkování proti planým neštovicím v dospělosti?
Očkování lze doplnit jako u dospělých. Stejná vakcína se podává v jiném dávkování. Očkování je vhodné pro ty, kteří chtějí mít děti, pokud ještě nemají imunitu proti planým neštovicím.