Silné svědění na ochlupených částech těla může být známkou výskytu krabů. Protože se tito parazité nejraději přisávají na ochlupení v oblasti genitálií, říká se jim také vši pubické. Krabi jsou velmi nepříjemní, ale dají se snadno potlačit.
Jaké jsou příznaky krabů?
V případě krabů jsou příznaky podobné jako u vší:
- silné svědění
- šedé zbarvení v místě kousnutí
- červenohnědé krvavé skvrny na kalhotách
- pálení v postižených oblastech
Kde se objevují krabi?
Krabi se nejraději usazují v oblasti pohlavních orgánů. Krabi se mohou objevit také na hrudi a v podpaží a na obočí s typickými příznaky.
Co je příčinou svědění?
Krabi vylučují sliny, když se zakousnou do kůže. To zajišťuje rychlou srážlivost krve. Sliny jsou zodpovědné za intenzivní [svědění]().
Jak probíhá přenos krabů?
Krabi se přenášejí těsným tělesným kontaktem. Pokud je nákaza v intimní oblasti, existuje vysoké riziko přenosu při pohlavním styku. Krabice proto patří mezi pohlavně přenosné choroby. Vši mohou přežít až 24 hodin bez hostitele. K přenosu proto může dojít i prostřednictvím ložního prádla, ručníků nebo jiného prádla.
Jak můžete léčit kraby?
Krabi nejsou nebezpeční. Silné svědění však vede k vedlejším účinkům, kterým je třeba se vyhnout. Vši se navíc velmi rychle množí. Do týdne se z vajíček, tzv. hnid, vylíhnou nové vši.
Jak nebezpeční jsou krabi?
Na rozdíl od vší hlavových nebo oděvních nepřenášejí krabi nemoci, a jsou proto neškodní. Silné svědění však často vede ke škrábání, a tím k drobným poraněním. Ty se mohou zanítit. Navíc se tím zvyšuje riziko přenosu sexuálních onemocnění. Krabi by proto měli být urychleně ošetřeni.
Jaké prostředky jsou účinné proti krabům?
Houbové vši v oblasti genitálií, v podpaží a na těle lze dobře léčit. Používá se především účinná látka pyrethrin. Alternativně lze použít i přípravky obsahující permethrin, ty však zatím nebyly proti všenkám schváleny. Oblíbené jsou zejména přípravky z přírodního pyretra, které se získává z květů chryzantém. Přípravky proti vším se používají k namáčení vlasů v postižených oblastech. Po uplynutí doby namáčení je třeba lék smýt. Vzhledem k tomu, že se z hnid mohou během týdne vytvořit nové vši, je třeba léčbu opakovat přibližně po 8 dnech. Klasické šampony proti vším se nedoporučují, protože často musí působit přes noc.
Jak ošetřit kraby na řasách a obočí?
Přípravky proti vším se nesmí dostat do očí. Proto je třeba vši na obočí a řasách vytáhnout pinzetou. Nejlépe je vlasy předem ošetřit olejem. To usnadní odstranění vší. Během tohoto ošetření hnidy často zůstávají ve vlasech. Po prvním ošetření je proto třeba vlasy denně kontrolovat, zda nejsou zavšivené.
Mohou domácí léky pomoci s kraby?
Známým prostředkem proti vším je kokosový olej. Při jeho použití se paraziti pokryjí olejovým filmem a udusí se. Léčba vilínem může zmírnit svědění v postižených oblastech. Třísloviny obsažené v [čarodějné lískovce]() zároveň působí proti zánětu a podporují tak hojení.
Jak mohu podpořit léčbu krabů?
Kromě odvšivovacích prostředků by měla být provedena také kontrola hřebenem na vši. Pokud jsou vlasy předem ošetřeny kokosovým olejem, lze vši a hnidy snadno vyčesat. Pomáhá také holení postižených míst pokožky. Holení odstraní napadené chloupky a usnadní hygienu. Partner se může oholit také jako preventivní opatření proti vším.