Svědění a zarudnutí kůže může být příznakem infekce kožními houbami (dermatomykózy). Toto onemocnění se může vyskytovat na mnoha částech těla, přičemž nejčastější formou je atletická noha. Houbová infekce není známkou špatné hygieny.
Co je příčinou kožních plísní?
Kožní plísně u lidí a zvířat jsou způsobeny různými typy hub, většinou vláknitými nebo kvasinkovými houbami. Jednotlivé druhy se často vyskytují na různých částech těla. Preferovanými místy výskytu kožních hub jsou:
- nohy a chodidla
- paže a ruce
- Horní část těla
- Hlava a vousy
Jaké jsou různé typy kožních plísní?
Infekce se dělí do různých forem podle oblastí těla, kde se houbová infekce vyskytuje, a podle typu houby.
- Atletická noha (tinea pedis)
- Plíseň rukou (tinea manuum)
- [plíseň nehtů]() (onychomykóza nebo tinea unguium)
- plíseň hlavy (tinea capitis)
- pásový opar jako kruhová kožní houba na rukou, nohou, zádech a hrudníku (tinea corporis)
- Potní vyrážka v oblasti třísel (kožní kandidóza)
- Pityriasis versicolor na zádech, hrudníku, krku a pažích
- [vyrážka z plenek na]() hýždích kojenců a batolat
Většinu těchto onemocnění způsobují vláknité houby. Potní [vyrážku]() způsobují kvasinky, které se vyskytují na kůži každého člověka, zatímco pityriasis versicolor způsobují plísně.
Jaký je průběh infekce kožní plísní?
Způsob, jakým se postižené osoby nakazí, závisí na příslušném typu houby. Vláknité a plísňové houby se přenášejí kontaktem. K nákaze dochází převážně při těsném kontaktu s postiženými osobami. Zvířata s kožní plísní mohou nakazit i člověka. Kožní houby neumírají okamžitě po vystavení vzduchu. Proto může být infekce také nepřímá, prostřednictvím:
- Koberce a podlahové krytiny
- Boty
- ručníky
- Teplé a vlhké předměty v saunách nebo bazénech, jako jsou kliky dveří a podlahy.
Kvasinkové houby obklopují člověka po celý život. U zdravých lidí se tyto houby mohou množit jen v malé míře a nemohou se dostat do těla. Existují však určité rizikové faktory, které podporují infekci kůže kvasinkovými houbami.
Které rizikové faktory podporují vznik kožních plísní?
Zdravý imunitní systém je schopen se bránit kožním plísním. Ochranný kyselý plášť kůže brání výtrusům proniknout do organismu. Pokud je imunitní systém oslaben, nemůže obranný systém kůže dostatečně chránit. Mezi rizikové faktory patří např:
- infekce, jako je chřipka
- Cukrovka
- Užívání imunosupresiv
- Chemoterapie
- Obezita
- Nadměrné pocení
- Nadměrná hygiena
- Stres
Kožní plíseň způsobená stresem vzniká při spolupůsobení několika faktorů. Kombinace nedostatku spánku, špatné stravy a psychického stresu snižuje imunitní obranu proti patogenům. To usnadňuje pronikání plísní do kůže.
Jaké jsou příznaky kožních plísní?
Příznaky kožních plísní se liší v závislosti na patogenu a oblasti kůže. Důvodem je, že houby napadají různé oblasti kůže.
Jak rozeznáte kožní plíseň?
Kožní houba se může v různé míře šířit do kůže. Proto se rozlišují dva různé typy:
\- Povrchová kožní houba: postihuje pouze zrohovatělou vrstvu jako povrchovou kůži.
\- Hlubší kožní houba: šíří se pod povrchem u kořínků vlasů a často způsobuje hnisavý zánět.
S povrchovými kožními houbami se bojuje snadněji. Patří sem pásový opar, při kterém se kvasinková houba usadí pouze v rohovině. Hlubší typy plísní jsou obvykle způsobeny vláknitými houbami a vyžadují rozsáhlou léčbu.
Jak poznám kožní plíseň?
Kožní plíseň se v počátečních stadiích projevuje jako jedna nebo dvě zarudlé svědivé skvrny na příslušné části těla. Pokud se kožní houba šíří dále, postižená oblast se zvětšuje. Současně se v závislosti na typu houby zvyšují příznaky, jako je zarudnutí a [svědění](). U některých kožních hub se na postižených místech kůže objevují také bílé skvrny. Příznaky onemocnění závisí na typu houby
\- Povrchová forma: drobný zánět, slabé namodralé zarudnutí kůže v postižené oblasti.
\- Hluboká forma: výtok, hnisavý zánět, silné svědění, kožní skvrny, vypadávání vlasů, celková malátnost se zduřením lymfatických uzlin.
Jak se diagnostikuje kožní plíseň?
Diagnóza kožní plísně je možná již při vyšetření kůže. Pro přesnou identifikaci lékař připraví plísňovou kulturu a určí typ houby.
Mám jít k lékaři kvůli kožní plísni?
Při podezření na kožní plíseň je vhodné vyhledat lékaře. Čím dříve se onemocnění začne léčit, tím snadněji se může vyléčit. Pokud je diagnostikována pozdě, hojení je mnohem obtížnější a trvá déle. Pokud se plíseň neléčí nebo se léčí příliš pozdě, mohou zůstat jizvy. Především je třeba vyhledat lékaře, pokud se napadení nachází ve vlasaté části. Pokud je plíseň na pokožce hlavy nebo v oblasti vousů, vlasy často vypadávají. Pokud se plíseň neléčí včas, vlasy už nedorostou. Pokud se kožní plíseň objeví u dětí a těhotných žen, měl by pacienta rozhodně vyšetřit lékař.
Jak můžete léčit kožní plísně?
Léčba probíhá pomocí antimykotik, která úspěšně ničí kožní houby. Přesné dávkování těchto léků závisí na typu kožní houby a na závažnosti a oblasti těla, kde se infekce vyskytuje. U povrchových kožních plísní je často možná léčba lokálně aplikovanými přípravky, jako je krém proti kožním plísním. V případě závažných infekcí je často nutné užívat tablety proti kožní plísni.
Jaké prostředky pomáhají proti kožním plísním?
V lékárnách je volně k dostání řada lokálně aplikovaných krémů a mastí proti kožním plísním. Obsahují různá antimykotika, která plíseň ničí. Nejčastějšími účinnými látkami jsou mikonazol, terbinafin, amorolfin nebo klotrimazol. Masti je třeba pravidelně aplikovat na postižená místa. Zejména v případě kožní plísně na ruce se nejprve ujistěte, že se krém vstřebal, než budete pokračovat.
Kdy jsou tablety nutné při kožních plísních?
U některých plísňových onemocnění není účinek mastí dostatečný pro dostatečný boj s kožní plísní. V těchto případech je třeba užívat tablety perorálně. Tyto přípravky obvykle obsahují jako účinné látky proti kožní plísni griseofulvin, terbinafin, itrakonazol nebo flukonazol. Léčba tabletami je nutná v následujících případech:
- Hluboce zakořeněné plísňové infekce, jako je plíseň nehtů
- Houbové infekce na ochlupených místech, jako je houba na hlavě
- Kožní plíseň nezmizí při použití krému
- Nesnášenlivost lokálně aplikovaných léků
Co je třeba vzít v úvahu při léčbě kožních plísní?
Ať už se jedná o tablety nebo mast proti kožním plísním, vždy je třeba dbát na délku užívání. I když napadení již není viditelné, patogeny mohou v těle stále dřímat. Pokud se léčba přeruší příliš rychle, plíseň se opět rozšíří.
Jaké domácí prostředky pomáhají proti kožním plísním?
Na kožní houby mohou domácí prostředky působit různými způsoby. Některé látky obsahují mírná antimykotika a mohou potlačit kožní plíseň a podpořit hojení pomocí mastí. Protože domácí prostředky nepronikají do hlubokých vrstev kůže, lze je použít k léčbě především povrchových infekcí. Další domácí prostředky podporují hojení kůže a zmírňují příznaky, jako je [svědění](). Při plísňových infekcích se doporučují následující prostředky:
\- Jablečný ocet mění hodnotu pH a tím ničí spory hub. Koupele nohou, rukou nebo celých rukou mohou zastavit šíření onemocnění.
\- Tea tree olej bojuje proti plísním na kůži prostřednictvím esenciálních olejů, které obsahuje. Zředěný neutrálním olejem, například kokosovým nebo mandlovým, se nanáší na postižená místa. Zároveň působí protizánětlivě a zabraňuje tak další infekci bakteriemi.
\- Hamamelis, nazývaný také vilín, obsahuje mnoho tříslovin. Ty způsobují stažení kůže a uzavření malých ranek. Patogeny mohou hůře pronikat do kůže a způsobovat infekce. Zároveň vilín snižuje svědění a tím zvyšuje kvalitu života postižených.
Jak předcházet kožním plísním?
Kožní houba je nakažlivá a vyžaduje zdlouhavou léčbu. Proto je důležitá správná prevence infekce. To znamená pečovat o vlastní zdraví a vyhýbat se obezitě a stresu. Dalšími opatřeními jsou např:
- Důkladné osušení po koupání nebo sprchování.
- Volné oblečení z prodyšných materiálů, jako je bavlna, snižuje pocení.
- Na veřejných místech, jako jsou bazény, noste koupací obuv.
- pravidelně si myjte ruce
Co mám dělat, pokud se v rodině vyskytují plísňové infekce kůže?
Pokud byl někdo z rodiny nakažen kožní plísní, musíte dbát na hygienu obzvlášť přísně. To zahrnuje:
- Každý člen rodiny by měl používat vlastní ručníky a utěrky.
- Všechny použité výrobky nakažené osoby by měly být vyprány alespoň při 60 °C. Pokud je teplota nižší, doporučuje se použít hygienický máchací přístroj na praní.
- Chůze naboso v domácnosti není vhodná, pokud máte atletickou nohu nebo plíseň nehtů.
- K přikrytí pohovek a židlí lze použít pratelné přikrývky
- Dezinfikujte společné hygienické předměty, například kartáče.
- Pokud se nakazilo domácí zvíře, vyvarujte se mazlení a tulení.
- Nakažení lidé by si měli denně měnit ručníky, aby se plíseň nerozšířila na další místa.