Jizvy mohou vznikat z různých důvodů, ať už jde o nehody, chirurgické zákroky nebo kožní onemocnění. Mohou být fyzicky i emocionálně nepříjemné a ovlivňovat sebevědomí. Existuje několik možností léčby, které mohou zlepšit vzhled jizev.
Co je to jizva?
Jizva je viditelná známka hojení rány na kůži způsobené zraněním. Při poranění kůže nebo tkáně těla začne tělo poškozené místo okamžitě opravovat. Postupem času se v místě poranění vytvoří nové buňky a nová tkáň, která se nazývá jizva. Jizvy pomáhají uzavřít ránu a chránit kůži.
Jaké příznaky mohou jizvy vykazovat?
Mnoho zranění se hojí bez problémů a po zhojení jsou jizvy sotva patrné. V případě větších poranění se však mohou vytvořit jizvy, které vykazují různé potíže:
- Kosmetické poškození, pokud se nacházejí na viditelných místech těla.
- Ztvrdnutí nebo zesílení kůže v místě jizvy.
- Zbarvení kůže, například zarudnutí nebo ztmavnutí.
- Svědění nebo pálení v místě jizvy
- Citlivost nebo bolest při dotyku nebo pohybu
- Necitlivost v oblasti jizvy a v okolních oblastech
- omezení pohyblivosti nebo funkce oblastí těla postižených jizvou
- dlouhodobá citlivost na počasí s pálením, svěděním nebo taháním jizvy při změně počasí
Co je příčinou vzniku jizev?
Příčinou vzniku jizev je obvykle poranění nebo úraz, který poškodil kůži nebo tkáň těla. Může se jednat o řeznou ránu, hluboké škrábnutí, popáleninu, chirurgický zákrok nebo jiný typ zranění. Když k takovému zranění dojde, tělo spustí hojivou reakci s cílem opravit a regenerovat poškozenou tkáň. Mezi nejčastější příčiny vzniku jizev patří:
- Jizvy po chirurgických zákrocích
- zranění při nehodách
- kožní onemocnění, jako je akné
- Jizvy po popáleninách
- Piercing a tetování
- škrábání nebo záněty drobných ranek
Jak probíhá hojení jizev?
Když dojde k poranění kůže nebo tkáně v těle, tělo spustí hojivou reakci s cílem opravit a regenerovat poškozenou tkáň. V prvních dnech a týdnech po poranění produkují speciální buňky v těle zvané fibroblasty kolagen a další bílkoviny. To způsobí, že se rána uzavře novými buňkami. Jizvy se mohou lišit barvou, strukturou a velikostí a často jsou silnější a méně pružné než normální kožní tkáň. K viditelným kožním změnám způsobeným novou tkání dochází při poranění hlubších vrstev kůže.
Jaké jsou zvláštnosti zjizvené tkáně?
Zjizvená tkáň není schopna plně obnovit všechny vrstvy kůže. Během procesu hojení lze často zcela nebo částečně obnovit epidermis (vrchní vrstvu kůže). Může však být tenčí nebo mít jinou strukturu než okolní kůže. Jizvami může být postižena i dermis, střední vrstva kůže. Obvykle dochází k nerovnoměrnému rozložení kolagenových vláken, což může vést ke vzniku viditelné jizvy. V podkoží jsou jizvy méně výrazné a méně viditelné než ve vyšších vrstvách. Tkáň jizvy neobsahuje potní ani mazové žlázy a stejně tak ani pigmentaci.
Jaké jsou různé typy jizev?
Existují čtyři typy jizev, které se dělí podle vzhledu nebo procesu hojení:
- Zdravá jizva: Zdravá jizva prochází přirozeným procesem hojení. V důsledku toho časem postupně bledne a stává se nenápadnou. Oblast rány není po zhojení bolestivá a nevykazuje zarudnutí, otok ani jiné známky zánětu.
- Hypertrofické jizvy: U této formy se vytvořilo příliš mnoho jizvy. Hypertrofické jizvy tvoří vyvýšeniny a ztluštění, které jsou omezeny na oblast původní rány. Tato forma jizvení často svědí a obvykle se vyskytuje u popálenin a na kloubech.
- Keloidní jizvy: Keloidní jizvy: Keloidní jizvy také vytvářejí vyvýšeniny a ztluštění, a to i mimo oblast rány. Jizvy mohou být červené, svědivé nebo bolestivé a citlivé na tlak. Výrůstky mohou být patrné i po delší době.
- Atrofické jizvy: Tělo vytvořilo příliš málo jizevnaté tkáně, takže jizva není zcela vyplněna. To způsobuje vznik důlku nebo prohlubně. K tomu může dojít například u akné nebo popálenin.
- Kontraktury: Kontraktury jizev mohou být způsobeny smršťováním jizevnaté tkáně. To způsobuje, že se okolní tkáň smršťuje. V důsledku toho může být omezena pohyblivost a funkce postižené části těla. Mezi běžné příčiny vzniku kontraktur jizev patří popáleniny, poleptání, řezné rány, rány po piercingu a chirurgické zákroky.
Co způsobuje svědění jizev?
Jizva svědí, což je dobré znamení pro hojení. K vybudování nové struktury kůže se musí vytvořit různé tkáňové buňky. Tvorba kožních vrstev je řízena poslíčkovskými látkami, včetně histaminu. Tento tkáňový hormon způsobuje svědění kůže. Pokud je svědění obzvláště silné nebo kombinované s bolestí, je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Ten může vyloučit nebo léčit případné nežádoucí účinky způsobené infekcemi.
Proč staré jizvy svědí?
Lidé často hovoří o citlivosti jizev na počasí. Svědění a mírná bolest se mohou objevit i u starých jizev po mnoha letech. Pacienti si toho často všimnou při změně počasí, zejména před deštěm nebo chladem. Tento efekt je však velmi individuální. Přesná příčina nebyla dosud objasněna. Předpokládá se však, že příčinou jsou změněné běhové nervové dráhy nebo kolagenní vlákna.
Jak se léčí jizvy?
Léčba jizev výrazně závisí na jejich příčině, velikosti a průběhu. Zejména při dobré a včasné péči o ránu jsou dobré vyhlídky na ploché, lehké jizvy.
Jak mohu ošetřit čerstvou jizvu?
Prvotní péči o jizvy provádí ošetřující lékař nebo dermatolog. Po uzavření jizvy nebo odstranění stehů by měli pacienti převzít následnou péči. Ta zahrnuje např:
- Zvlhčující přípravky: Speciální zvlhčující přípravek nebo krém na jizvy pomáhá udržovat pokožku v okolí jizvy pružnou a zlepšuje vzhled jizvy. Zvláště dobře udržují vlhkost krémy, které obsahují silikon.
- Masáž: Jemná masáž prsty nebo masážním válečkem podporuje prokrvení jizvy. Tím se rozkládá kolagen a tkáň změkčuje.
- Žádné škrábání: I když čerstvá jizva svědí, je třeba se vyvarovat škrábání.
- Vyhýbejte se vodě: Dlouhodobé koupání nebo sprchování a nadměrná vlhkost v okolí rány mohou způsobit změkčení tkáně. To může zvýšit riziko infekce.
- Ochrana před UV zářením: Nová jizva je citlivá a může být poškozena slunečním zářením. Nejlepší je jizvu zakrýt nebo použít vysoký stupeň opalovacího krému.
- Pohodlné oblečení: Je třeba se vyhnout těsnému oblečení nebo jiným předmětům, které mohou na jizvu tlačit nebo ji třít. Tyto tlaky mohou ovlivnit růst tkáně jizvy.
V případě individuálních problémů nebo otázek ohledně léčby jizvy je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem nebo dermatologem. Ti vám pomohou určit nejlepší péči o vaši konkrétní jizvu.
Jak se odstraňují špatně zhojené jizvy?
Existují různé metody odstraňování jizev. Která metoda se použije, závisí na typu a rozsahu jizvy. U mírných změn mohou pomoci jednoduché metody, jako je peeling. U závažnějších abnormalit jsou běžné následující metody:
- Chirurgické odstranění: Při této metodě se jizva chirurgicky odstraní a kůže v místě jizvy se znovu sešije. Tento postup může být nutný u hlubších jizev, které ovlivňují okolní tkáň nebo omezují funkci postižené oblasti.
- Laserové jizvy: Laserové ošetření pomáhá odstranit jizvu nebo stimulovat tvorbu kolagenu. To může pomoci zlepšit vzhled jizvy a učinit ji méně viditelnou.
- Steroidní injekce: Steroidní injekce mohou pomoci při léčbě hypertrofických a keloidních jizev. Injekce steroidů do jizvy může pomoci snížit otok a zánět a změkčit a zploštit jizvu.
- Dermabraze: Dermabraze odstraňuje povrchovou vrstvu kůže, aby se jizva vyhladila a zlepšil se její vzhled.
Co pomáhá na jizvy po akné?
Mnoho lidí považuje jizvy na obličeji, jako jsou například léze způsobené pupínky, za obzvláště znepokojující. Obvykle se jedná o atrofickou formu, která ukazuje dovnitř propadlé oblasti kůže. K léčbě jsou k dispozici různé postupy, které se používají v závislosti na závažnosti. U mírných jizev po pupíncích v obličeji lze použít chemický peeling, peeling ovocnými kyselinami nebo mikrodermabrazi, které mírně obrušují povrch kůže. V případě větších nerovností lze k odstranění jizviček po pupíncích použít terapii chladem, injekce nebo laserovou terapii.
Jak se odstraňují jizvy po tetování?
Jizvy po tetování se zpravidla hojí bez dalších komplikací. Pokud je však tetování příliš hluboké nebo je třeba ho odstranit, je vhodné ošetření laserem. Ten zničí pigmenty tetování a stimuluje kožní buňky k postupnému rozpouštění tetování. Zákrok však může být bolestivý a vyžaduje několik sezení. Existuje také riziko bolesti, zarudnutí, otoku nebo jizvení.
Jak lze léčit jizvy po zmenšení prsou?
Jizvy po operaci prsou mohou být pro ženy nepříjemné. Zvláště závažné jsou často jizvy po mastektomii, kdy je nutné odstranit velké části nebo celý prs. Při této operaci se komplikacím s jizvou předchází provedením správného řezu. Jizvy v oblasti prsou se hojí lépe než v jiných částech těla. Navíc následná péče o ránu ze strany lékaře a později i samotné pacientky ve většině případů zabrání vzniku prohlubní nebo otlaků. Pokud by se přesto objevily problémy s jizvou, je třeba vyhledat lékaře.
Které jizvy lze ošetřit laserem?
Vpadlé (atrofické) nebo vystouplé (hypertrofické) jizvy lze korigovat laserem. Nejčastěji se používá laser Erbium YAG. Ten spočívá ve vysílání krátkých pulzů laserového světla do jizvy. To vede k zahřátí a následné destrukci povrchové tkáně jizvy. Výsledkem je, že jizva je mnohem hladší již po jednom ošetření. Laserovou terapii lze použít na akné, strie a chirurgické jizvy, například po císařském řezu. Ošetření laserem může výrazně snížit bolest a omezení pohybu u jizev po popáleninách.
Co pomáhá proti svědění jizev?
Čarodějnice, známá také jako vilín, může pomoci proti svědění. Výtažky z vilínu obsahují stahující látky a třísloviny, které rány stahují. Tím se snižuje svědění. Navíc obsažené třísloviny a flavonoidy s protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi podporují hojení a snižují zánět. Čarodějnice výrazně zvyšuje vlhkost pokožky a zabraňuje vysychání jizvy. Používají se chladivé obklady s výtažkem z vilínu nebo krémy na rány.
Jaké domácí prostředky pomáhají na jizvy?
Kromě vilínu mohou péči o jizvy a jejich hojení podpořit i další domácí prostředky. Ty by se však měly používat pouze na uzavřené jizvy bez výtoku. Zvláště účinné jsou:
- Chlazení: Přiložení studeného obkladu nebo ledového obkladu na postižené místo může pomoci zmírnit svědění a bolest.
- Měsíčková mast: Měsíček obsahuje řadu hojivých látek, jako jsou triterpenové saponiny a silice. Ty zklidňují pokožku a podporují proces hojení.
- Heřmánek: Heřmánek má protizánětlivý účinek a podporuje hojení pokožky. Nálev z heřmánkového čaje se přikládá jako obklad na postižené místo.
- Oleje: Vmasírování olejů do jizvy může pomoci zklidnit pokožku a zmírnit svědění. K tomuto účelu je vhodný olivový nebo kokosový olej.
Při používání domácích prostředků dbejte na to, aby byly dobře snášeny a nevyvolávaly alergické reakce.