Téma hemoroidů je pro většinu lidí nepříjemné. Není důvod, protože hemoroidy máme všichni. Plní totiž důležitou funkci: Společně se svěračovým svalem utěsňují konečník, aby z něj nemohly unikat tekutiny ani plyny. Co přesně ale hemoroidy jsou? Lze se hemoroidů skutečně zbavit za 3 dny, jak někdy slibují reklamy? Na podobné otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.
Poznámka předem: Jako synonyma pro pojem hemoroidy používáme střídavě hemeroidy, hemoroidální polštáře, cévní polštáře a rozšířené a zduřelé tepenné cévy.
Příčiny hemoroidů
Dvěma hlavními příčinami vzniku hemoroidálního onemocnění jsou pokročilý věk a nadměrné vyprazdňování při stolici v důsledku zácpy. V další části se budeme zabývat dalšími příčinami a rizikovými faktory hemoroidů.
Jak vznikají hemoroidy?
Co způsobuje hemoroidy? Tato otázka je často kladena v ordinacích lékařů. Lékaři hovoří o (patologických) hemoroidech tehdy, když se rozšíří cévní polštář v konečníku, který je dobře prokrven. Postiženy jsou pouze tzv. arteriální cévy. Lékaři tímto termínem označují tepny, které dopravují krev ze srdce do všech částí těla. Co přesně způsobuje hemoroidy? Mezi hlavní rizikové faktory a příčiny hemoroidů patří:
- Pravidelné zvedání nebo nošení těžkých břemen,
- Příliš silné stlačování při stolici za účelem vyprázdnění střev,
- časté průjmy, protože ty způsobují, že svěrací sval přestává fungovat na 100 %,
- vrozená slabost cévních stěn. Riziko hemoroidálního onemocnění se také zvyšuje s věkem,
- sedavý způsob života,
- nedostatek pohybu,
- Obezita,
- nezdravá strava bez dostatečného množství vlákniny,
- Hemoroidy u žen: Příčinou je často těhotenství.
Mohou hemoroidy prasknout?
Hemoroidy neprasknou jako puchýř po popálení. Co se však stane, když tyto cévy prasknou? Protože je sliznice v postižené oblasti velmi citlivá, rychle se vytvoří malé trhlinky, ze kterých uniká krev. Tím se vytvoří mnoho těchto otvorů a může dojít k silnému krvácení.
Hemoroidy a těhotenství
Ženy mají elastickou pojivovou tkáň, která se během těhotenství hodně roztahuje. V důsledku toho se může anální cévní polštář zvětšit. Rostoucí plod navíc tlačí na vnitřní orgány. Protože jsou postižena zejména střeva, není zácpa neobvyklá. V důsledku zvýšeného tlaku při defekaci dochází ke zduření tepenných cév v oblasti konečníku.
Hemoroidy po porodu
Hemoroidy a porod spolu také souvisejí. Přesněji řečeno, hemoroidy se často objevují po porodu. Podle vědeckých studií jimi trpí téměř každá třetí žena ještě osm týdnů po porodu. Po šesti měsících si na hemoroidy stěžuje 13 procent matek.
Vnitřní hemoroidy
Když lékař hovoří o hemoroidálním onemocnění, má na mysli vnitřní hemoroidy. Vnitřní hemoroidy se proto nazývají pravé hemoroidy. Vnitřní hemoroidy jsou pro nemocného neviditelné a může je diagnostikovat pouze lékař. Pokud je tlak při stlačení příliš velký, vycházejí zevnitř ven.
Vnější hemoroidy
Vnější hemoroidy se nazývají falešné hemoroidy. To proto, že se nejedná o vyklenuté tepny, ale o trombózy (krevní sraženiny) v žilách svěrače.
Protože hemoroidy vystupují z konečníku navenek, nemocní si je někdy pletou s vnitřními hemoroidy.
Vnější hemoroidy: Co pomáhá okamžitě? K léčbě vnějších hemoroidů neboli hemoroidů na vnější straně hýždí se používají stejné metody jako u pravých hemoroidů.
Podrobněji se jim věnujeme v kapitolách "Léčba hemoroidů" a "Domácí prostředky na hemoroidy".
Jak vypadají hemoroidy?
Postižení jsou zpočátku nejistí a diví se, jak hemoroidy vypadají. Jak vypadají hemoroidy na první pohled? Odpověď je jednoduchá: skutečné hemoroidy nejsou zpočátku vidět ani cítit prstem.
Rozpoznat hemoroidy
Lékař pozná hemoroidální onemocnění při vyšetření podle malých výčnělků. Lidé s tímto onemocněním zpočátku nepociťují vůbec žádné příznaky. Jak se hemoroidy poznají, nebo jinak řečeno, jak se hemoroidy poznají? Většina pacientů nemá žádné příznaky, ale všimnou si, že s jejich konečníkem není něco v pořádku. V pozdějších stadiích se cévy vyklenou ven a lze je nahmatat jako otok.
Fáze hemoroidů
Rozsah příznaků závisí na tom, jak daleko nemoc pokročila. Z tohoto důvodu lékaři rozdělují onemocnění do čtyř stadií hemoroidů.
- Hemoroidy 1. stupně
- Hemoroidy 2. stupně
- Hemoroidy 3. stupně
- Hemoroidy 4 stupně
Níže se na jednotlivé stupně hemoroidů podíváme podrobněji.
Hemoroidy 1. stupně
Co znamená hemoroidální onemocnění 1. stupně? Zpočátku si tohoto stavu často nikdo nevšimne. Hemoroidy 1. stupně nejsou zvenčí vidět ani cítit. Zvětšené cévní polštářky může odhalit pouze lékař při proktoskopii. Lékaři používají termín proktoskopie k označení hemoroidální kolonoskopie análního kanálu.
Hemoroidy prvního stupně obvykle nezpůsobují žádné příznaky. Pouze nepatrné stopy krve na toaletním papíře svědčí o tom, že došlo ke změně arteriálních cév u svěrače. Někteří lidé si stěžují na pocit cizího tělesa v oblasti konečníku.
Hemoroidy 2. stupně
Hemoroidy 2. stupně se vyznačují tím, že zvětšený cévní polštářek lze nahmatat prsty. Hemoroidy vystupují z konečníku při silném stlačení během defekace a poté sklouznou zpět do konečníku. Těsnění svěrače je stále více narušováno a střevní tekutina stále uniká ven. V záhybu hýždě vzniká vlhké prostředí, které podporuje kolonizaci bakteriemi a dalšími mikroorganismy.
Hemoroidální onemocnění 2. stupně může vést k následujícím příznakům:
Zánět
Krvácení
[Svědění]()
Pálení
Bolest při defekaci
Plačící ekzém
Vylučování hlenu z konečníku
Pocit, že se střevo nemůže úplně vyprázdnit
Hemoroidy 3. stupně
Hemoroidy stupně 3 již dosahují značné velikosti. V důsledku toho se zánět a další příznaky hemoroidů 2. stupně dále zvětšují. Nejen při defekaci, ale také při fyzické námaze hemoroidy vyklouznou z análního kanálu a lze je nahmatat. Na rozdíl od stadia 2 se již samy nezatahují. Rozšířené cévy však můžete prsty zatlačit zpět do konečníku.
Hemoroidy 4. stupně
Na rozdíl od ostatních stupňů závažnosti se u hemoroidů 4. stupně již cévní polštářky nedají zatlačit zpět do konečníku. Postižení jsou často jen stěží schopni ovládat pohyby střev a dochází k mimovolnému vyprazdňování. Kromě toho se zvyšuje bolest. Vzhledem k tomu, že hemoroidy 4. stupně trvale vystupují z análního kanálu, nazývají lékaři tento stav výhřez řitního otvoru[(anální prolaps)](). V tomto stupni mohou být hemoroidy nebezpečné. Obecně jsou hemoroidy nebezpečné, pokud se neléčí.
Příznaky hemoroidů
Některé příznaky hemoroidů již byly zmíněny. Níže se podíváme na nejčastější příznaky hemoroidů. Nejprve upřesnění: příznaky hemoroidů u ženy a příznaky hemoroidů u muže se příliš neliší. Jediným skutečným rozdílem jsou hemeroidy v těhotenství, hemeroidy během kojení a pak když se hemeroidy objeví po porodu.
Příznaky hemoroidů
Jaké jsou typické příznaky hemoroidů? Tato otázka je důležitá pro správnou klasifikaci potíží. V počátečních stadiích nejsou příznaky hemoroidů jasné a často jsou sotva patrné. Proto byste je měli dobře znát. V následujícím textu popíšeme pět nejdůležitějších příznaků hemoroidů.
Hemoroidy krvácejí
Prvním příznakem hemoroidů je krev na toaletním papíře. Mnoho pacientů je znepokojeno, protože krev ve stolici se nevyskytuje pouze u hemoroidů. Krvácením se projevují i nádorová onemocnění. Místo hemoroidů se tedy může jednat o rakovinu střev nebo žaludku. Mezi krví ve stolici u hemoroidů a rakovinou je však důležitý rozdíl: Protože krvácející hemoroidy jsou v anální oblasti, má krev jasně červenou barvu. Vypadá úplně stejně jako při poranění kůže.
V případě rakoviny trávicího traktu se krev mísí se stolicí. Ta má proto tmavě hnědou až černou barvu. V případě hemoroidů se krev nachází mezi konečníkem a svěračovým svalem. Krev se nachází pouze na vnější straně stolice a konečníku. Jak dlouho hemoroidy krvácejí? Krvácení z hemoroidů je obvykle slabé a po krátké době ustane. Pokud se objeví silné krvácení, které trvá týdny nebo měsíce, existuje riziko anémie a nedostatku železa.
Hemoroidy svědí
Svědivé hemoroidy jsou nepříjemné a svádějí k tomu, abyste si neustále drbali zadek. Proč vlastně hemoroidy svědí? Svědění hemoroidů souvisí se zánětem. Když tepenné cévy u konečníku vystupují zevnitř ven, mohou se snadno zanítit. Jedním z důsledků je svědění. Svěděním konečníku trpí zvláště často lidé, kteří mají v anální oblasti hodně chloupků nebo se hodně potí. Svědění se často objevuje při dlouhém sezení.
Obvykle svědí buď zevně, nebo uvnitř. Někdy se obojí spojí, což značně zatěžuje každodenní pracovní život. Svědění hemoroidů se může zvýšit po stolici. Proč hemoroidy v noci svědí tak silně, že připravují nemocné o spánek? V noci ležíte v posteli a odpočíváte, aby se vaše tělo mohlo zotavit ze stresu a napětí každodenního života. Protože je nerozptylují vnější vlivy, cítí se mnozí lidé více uvnitř sebe. Hemoroidy v noci nesvědí více než přes den, ale věnujete jim větší pozornost.
Pálení hemoroidů
Některé hemoroidy po defekaci pálí. Lékaři od svých pacientů často slýchají barvité popisy typu "moje hemoroidy pálí jako oheň". Kromě svědění může pálení hemoroidů výrazně snížit kvalitu života. Proč hemoroidy vůbec pálí? Důvod je stejný jako u svědění, a to zánět hemoroidálního polštáře. Pálení hemoroidů: Co dělat? Existují dobře snášené přípravky ve formě čípků, mastí a krémů i různé domácí prostředky, které příznaky zmírňují. Podrobně jsou vysvětleny v kapitolách "Léčba hemoroidů" a "Domácí prostředky proti hemoroidům".
Hemoroidy: Hlenovitá sekrece ze střeva
Lidé s hemoroidálním onemocněním někdy při svlékání nacházejí hlen ve spodním prádle. Odkud tento hlen pochází? Pochází ze střev. Zvětšené hemoroidy mohou blokovat svěrač a umožnit vylučování tekutin a stolice z konečníku. Obrazně řečeno, zduřelý cévní polštářek vkládá nohu do škvíry dveří, takže dveře již nelze zavřít. Jak název napovídá, naše střevní sliznice produkuje hlenový sekret, který zajišťuje, aby stolice mohla sklouznout. Hemoroidální hlen: Jakou má barvu? Sekret může nabývat různých odstínů od bílé přes žlutou až po červenohnědou.
Hemoroidy mohou způsobovat bolest
Kromě svědění a pálení se často objevují bolestivé hemoroidy. Bolest hemoroidů se objevuje především při defekaci a po ní. Hemoroidální bolest při sezení je způsobena tlakem horní části těla na hýždě. Zvláště intenzivně je pociťována na tvrdých površích. Bolestivé hemoroidy jsou zpočátku hlášeny pouze příležitostně. V pozdějších stadiích se silná bolest z hemoroidů objevuje trvale jako píchání nebo skřípání.
Hemoroidy způsobené průjmem
Průjem a hemoroidy spolu také souvisejí. Hemoroidy se ovšem netvoří automaticky po každém průjmu. Avšak ti, kteří trpí častými průjmy, jsou náchylní k hemoroidálnímu onemocnění. Proč tomu tak je? Naše střeva jsou domovem přibližně 100 bilionů bakterií, hub a dalších mikroorganismů, kterým se říká mikrobiom neboli střevní flóra. Zjednodušeně řečeno, naše vlastní buňky jsou jednoznačně v převaze nad střevními obyvateli.
Důležitým faktorem pro zdraví člověka je vzájemná interakce střevních bakterií. Při průjmu se z těla vyplavuje část životně důležité střevní flóry. Jejich místo často zaujmou tzv. hnilobné bakterie, což může vést k zánětlivým reakcím. Zánět v konečníku zase podporuje zvětšení hemoroidálního polštáře.
Existuje ještě jeden důvod vzniku hemoroidů v důsledku průjmu. Když neustálý průjem brání průchodu pevné stolice konečníkem, dochází k narušení citlivého uzavíracího systému v oblasti konečníku. Svěrací svalstvo se uvolní a ochabne v důsledku nedostatku pohybu při stolici. Aby se tento účinek vyrovnal, rozšiřuje se cévní polštář v konečníku.
Jsou hemoroidy nakažlivé?
Někteří pacienti se ptají, zda mohou být hemoroidy nakažlivé. Vzhledem k tomu, že krev a střevní tekutina vytékají ven, obávají se, že k přenosu dochází tímto způsobem. Je tato obava oprávněná? Hemoroidální onemocnění v zásadě není nakažlivé. Rizikové faktory a příčiny, které vedou ke vzniku rozšířeného cévního polštářku, jsme popsali v kapitolách "Jak hemoroidy vznikají" a "Hemoroidy a těhotenství". Riziko nákazy mezi různými lidmi sem nepatří.
Hemoroidy domácí lék
Na internetu najdete mnoho tipů na domácí léčbu hemoroidů. Patří mezi ně:
- domácí lék na hemeroidy med
- Domácí lék na hemoroidy banán
- Hemoroidy domácí lék jablečný ocet
- Hemoroidy domácí lék kokosový olej
Mohou domácí prostředky skutečně zmenšit velikost hemoroidů nebo je nechat zcela zmizet? V této části se blíže podíváme na hlavní domácí prostředky proti hemoroidům a probereme jejich účinnost.
Hemoroidy v lázni Sitz
Někteří pacienti přísahají na sedací koupele, které zlepšují příznaky hemoroidů. Jak název napovídá, při sedací koupeli s hemoroidy se ve vodě nachází pouze dolní část těla a nohy. Hrudník a paže vyčnívají z vody. Vana je pro sedací koupel při hemoroidech vhodná, pokud je jen zčásti naplněná vodou. Chcete-li si ji usnadnit, můžete si koupit speciální sedací vanu.
Pro sedací koupel zvolte teplotu 37 stupňů (tělesná teplota) a zůstaňte ve vaně 10 až 15 minut. U vzestupné sitz koupele se teplota opakovaným přidáváním horké vody postupně zvyšuje na 40 stupňů. Doba aplikace je rovněž 10 až 15 minut. Při sedací koupeli se používá buď čistá voda, nebo se přidává bylinný přípravek.
Často se používají např:
Arnika
vilín ([Hamamelis]())
heřmánek
čajovníkový olej
Dubová kůra
Sitzové koupele mají příjemně relaxační účinek. Zda mají vliv i na hemoroidy, nebylo dosud prokázáno. Sedací koupel ze senného květu není při hemoroidech vhodná.
Hemoroidy čípek
Ke zmírnění typických příznaků, jako je svědění, pálení a výtok v počátečních stadiích, používá mnoho nemocných čípky proti hemoroidům. Mají protizánětlivý, vysušující a bolest zmírňující účinek. Často také obsahují látky, které dezinfikují rozšířený cévní polštářek a způsobují stažení cév.
V lékárnách se prodávají čípky na hemoroidy s kortizonem a s lékem proti bolesti lidokainem. Mohou čípky zmírnit hemoroidy? Čípky pouze zmírňují příznaky. Samotné čípky hemoroidy nevyléčí. Čípky na hemoroidy je nejlepší používat po stolici a před spaním.
Čípek by se neměl zavádět příliš hluboko. Stačí, když se do konečníku dostane první až druhá končetina prstu. Čípek se vlivem tělesného tepla pomalu rozpouští a průběžně uvolňuje účinné látky do nemocného cévního polštářku. Nedoporučuje se používat lubrikant nebo krém, aby se čípek snadněji zaváděl. To může vést ke změněnému uvolňování složek.
Zmenšuje čajovníkový olej hemoroidy?
Čajovníkový olej se často používá při zánětlivých onemocněních. Není divu, že se tento domácí prostředek těší velké oblibě. Olej obsahuje řadu rozpuštěných látek, které mají dezinfekční a protizánětlivý účinek. Může tea tree olej skutečně zmírnit hemoroidy? Všechny složky působí výhradně proti příznakům.
Z tohoto důvodu by se tea tree olej na hemoroidy měl používat pouze k podpoře a zmírnění příznaků. Na internetu se objevují zprávy od uživatelů, kteří s ním mají pozitivní zkušenosti. V žádném případě nepoužívejte čajovníkový olej neředěný, protože v citlivých oblastech, jako je řitní otvor, nepříjemně pálí. Pokud chcete čajovníkový olej aplikovat na hemoroidy, je nejlepší postupovat následovně:
- Nakapejte několik kapek tea tree oleje do sklenice vody a promíchejte lžičkou.
- Poté do této směsi přidejte obklad.
- Vlhký obklad přikládejte na konečník po dobu 20 až 30 minut.
Místo obkladu můžete provádět sedací koupele s tea tree olejem.
Zatlačte zpět hemoroidy
Jak bylo vysvětleno výše, hemoroidy 2., 3. a 4. stupně za určitých podmínek vystupují z análního kanálu a lze je nahmatat v konečníku. Pouze zvětšené cévy stupně 2 se automaticky zasunou zpět do konečníku. U stupně 3 se hemoroidy mohou samy zatlačit zpět. Zduřelé cévy 4. stupně zůstávají trvale mimo anální kanál a nelze je již prstem zatlačit zpět.
Jak ale zatlačit hemoroidy zpět? Bavlněný kapesník nebo čistý flanel podržíte pod kohoutkem, dokud není zcela navlhčený vodou. Místo vody můžete do kapesníku také zabalit kostky ledu. Poté přiložte látku na anální oblast a prsty jedné ruky jemně přitlačte. Stejným způsobem lze zatlačit hemoroidy i po porodu.
Masáž hemoroidů
Alternativou k výše uvedené metodě zatlačování zpět je jemná masáž hemoroidů. Pokud cítíte hemoroid, který se dostal ven, je nejlepší postupovat následovně: Ruce si omyjeme vodou z vodovodu a nevysušujeme je. Poté jemně masírujeme anální oblast nataženým ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem jedné ruky a zároveň uvolňujeme svěračový sval. Po krátké době se hemoroidy stáhnou a již je nelze nahmatat. Pokud se tak stane, masírujte je znovu.
Dieta při hemoroidech
Rychlé občerstvení a další zpracované potraviny, které poznáte podle čísel E na obalu, podporují kolonizaci patogenních bakterií ve střevě. Jak již bylo vysvětleno v kapitole "Hemoroidy způsobené průjmem", zvyšuje se tím riziko zánětlivých onemocnění, jako je například hemoroidální onemocnění. Jaká je správná hemoroidální dieta? Heslem je strava bohatá na vlákninu. Místo chleba a těstovin z bílé mouky je lepší jíst celozrnné výrobky.
Na jídelníčku by nemělo chybět ani čerstvé ovoce, zelenina a luštěniny. Ale pozor: Pokud náhle přejdete ze stravy s nízkým obsahem vlákniny na stravu s vysokým obsahem vlákniny, mohou se objevit střevní potíže. Pokud chcete svou stravou předcházet hemoroidům a jejich vzniku, neměli byste zapomínat na prebiotika. Prebiotika jsou fermentované potraviny, které zajišťují, aby se v našich střevech množily zdraví prospěšné bakterie.
Patří mezi ně např:
Kysané zelí
Kefír
Kombucha
Miso
Přírodní jogurt
Podmáslí
Jablečný ocet
Při hemoroidech je také důležité pít dostatek tekutin a zajistit přiměřený pohyb. Povinné jsou dva až 2,5 litru vody a neslazený čaj.
Odstranění hemoroidů svépomocí
Hemoroidy smí odstranit pouze lékař. Pomocí uvedených domácích prostředků můžete snížit své potíže a zvýšit tak kvalitu svého života. V následující části se budeme zabývat tím, jak lze hemoroidy odstranit.
Hemoroidy, který lékař pomáhá?
Jedním z prvních kontaktů v případě onemocnění, jako jsou hemoroidy, je rodinný lékař. Který lékař je určen jako specialista na hemoroidy? Proktolog je odborníkem na onemocnění konečníku a hemoroidy. Můžete také navštívit specialistu na onemocnění zažívacího traktu (gastroenterologa). Gastroenterolog není specializovaným lékařem pro hemoroidy. Nicméně je obeznámen s onemocněními konečníku.
Léčba hemoroidů
Pokud i přes léčbu hemeroidů domácím prostředkem nebo jinými opatřeními nedojde k úspěchu, měli byste se poradit s lékařem. Pouze lékař může stanovit správnou diagnózu a vhodnou léčbou hemoroidy trvale odstranit.
Hemoroidy - co pomáhá okamžitě?
Příznaky hemoroidálního onemocnění mohou být velmi nepříjemné. Co však pomáhá proti hemoroidům, a to co nejrychleji? V počátečních stadiích onemocnění byste měli hemoroidy chladit. Nejlépe to uděláte, když si vezmete hadřík se studenou vodou nebo do něj vložíte kostky ledu a přiložíte je na konečník. V žádném případě byste si na konečník neměli přikládat tepelnou podložku. Aplikace tepla totiž podporuje akutní zánět.
Lék proti hemoroidům
V lékárnách jsou k dispozici různé léky na hemoroidy, které přinášejí úlevu od příznaků. Patří mezi ně léky, krémy, masti a polštářky.
Hemoroidy lék
Komerčně dostupné léky na hemoroidy neodstraňují příčiny onemocnění. Jsou dostupné s různými účinnými látkami na lékařský předpis nebo volně prodejné. Pokud je hlavním problémem léčba bolesti, lze zvážit použití léků s lokálním anestetikem (lidokain, cinchokain) nebo kortizonem.
Krém na hemoroidy
Postižení často používají krém proti hemeroidům se zinkem, aloe vera nebo [vilín\] \(/ vilín). Účinné látky jsou dobře snášeny a mohou zlepšit příznaky v počátečních stadiích onemocnění. Pokud chcete hemoroidy léčit krémem, nepotřebujete lékařský předpis. Vhodný krém na hemoroidy je k dostání v lékárnách a drogeriích.
Mast na hemoroidy
Místo krému můžete použít mast proti hemoroidům. Jaká je nejlepší mast proti hemoroidům? Hametum mast na hemoroidy a Rossmannova mast na hemoroidy (SOS mast na hemoroidy) jsou dva výrobky, které se ukázaly jako účinné. Oba přípravky se zavádějí do konečníku pomocí aplikátoru. Mast je účinná proti mírným příznakům hemoroidálního onemocnění a zároveň dezinfikuje a zklidňuje podrážděnou střevní sliznici.
Pokud chcete léčit hemoroidy mastí, je vhodná také kombinace masti na hemoroidy a čípků. Během dne se mast aplikuje po vyprázdnění. Večer před spaním čípek zajistí, aby složky působily po celou noc.
Hemoroidní polštář
Hemoroidální polštářek z lékárny nebo specializovaného obchodu snižuje tlak na anální oblast a tlumí bolest. Díky tomu je možné sedět delší dobu v práci i doma, aniž byste museli znovu a znovu vstávat. Většina polštářků je typem sedacího kroužku, který má na vnitřní straně prohlubeň. Existují také ortopedické sedací polštáře, které mají speciální tvar. Vyrobte si vlastní polštářek na hemoroidy: Je to možné? S trochou zručnosti si můžete sedací polštářek vyrobit sami. Nemá to smysl, protože hemeroidní polštáře od dm nebo Rossmann jsou cenově dostupné pro každého.
Co dělat s hemoroidy
Mnoho pacientů si klade otázku: Co dělat s hemoroidy. Kromě 1. stadia hemeroidální polštáře samy nezmizí. Abyste se obtížných cév zbavili natrvalo, musí je odstranit lékař. To lze provést zaškrcením (podvázáním gumičkou), skleroterapií nebo chirurgickým zákrokem. Který postup se použije, závisí na stupni hemoroidálního onemocnění.
Hemoroidy podvázání gumičkou
Hemoroidy 1. až 3. stupně lze odstranit podvázáním gumičkou. Zákrok se provádí ambulantně a bez anestezie. Protože jsou hemoroidy při podvazování gumičkou podvázány, ošetřená tkáň regreduje a odumírá. Jaké zkušenosti mají pacienti s podvazováním hemoroidů gumičkou? Občas se po zákroku objeví mírné krvácení a bolest.
U některých lidí cévní polštářky po krátké době opět otékají. Lékaři pak doporučují další podvázání gumičkou, skleroterapii nebo operaci. Pokoušet se o podvazování hemoroidů gumičkou sami není dobrý nápad. Zákrok patří do rukou lékaře, protože musí být proveden odborně.
Sklerotizující hemoroidy
Skleroterapie hemoroidů 1. a 2. stupně je metoda léčby, která je nenáročná na bolest a provádí se ambulantně v ordinaci. Lékař vstřikuje sklerotizační látku do zvětšených hemoroidálních polštářků pomocí rektálního zrcátka, které se zavádí do konečníku. To způsobí zánět stěn cév, takže se ošetřené cévy slepí. Tkáň pak odumře a zduřelý cévní polštář se zmenší.
Sklerotizující hemoroidy: Jaké jsou následky? Nežádoucí účinky se vyskytují jen zřídka. Někdy se objeví mírná bolest, krvácení nebo pocit tlaku a cizího tělesa. Pokud lékař při sklerotizaci hemoroidů u mužů omylem vpíchne injekci do semenných váčků nebo prostaty, je to velmi bolestivé. Úspěšnost zákroku se pohybuje mezi 10 a 46 procenty. U mnoha lidí se hemoroidy po dvou až třech letech opět zvětší.
Operace hemoroidů
V případě pokročilého hemoroidálního onemocnění 3. a 4. stupně se závažnými příznaky přichází v úvahu operace hemoroidů. Pro operaci jsou k dispozici různé metody. Operace probíhá v celkové nebo částečné anestezii a může být nutný pobyt v nemocnici. Ve většině případů se zduřelé cévní polštářky odstraní laserem, skalpelem nebo nůžkami a poté se sešijí.
Jak dlouho by měla operace hemoroidů trvat? V závislosti na použitém postupu trvá operace od deseti minut do jedné hodiny. Jaké jsou zkušenosti s operací hemoroidů? Mezi komplikace často patří krvácení, bolest a problémy s močením. U tří až devíti procent operovaných se cévy do roka opět zvětší.