Čarodějnice, latinsky Hamamelis, je u nás stále oblíbenější. Není divu, protože keř vilínu přináší v zimě do naší zahrady barvy svými žlutými až červenými květy. Zároveň je vilín oblíbenou a všestranně využitelnou léčivou a kosmetickou rostlinou.
Čarodějnice keřová
Líska roste jako vzpřímený keř s nálevkovitou volnou korunou, která se s věkem zvětšuje do šířky. Listy čarověníku jsou v létě podobné listům lísky. Barevné bizarní květy této odolné rostliny těší nejen milovníky zahrad, ale i včely a další hmyz. Jako jeden z mála poskytovatelů nektaru v zimě je líska obecná přátelská k hmyzu. Květ čarověníku zaujme žlutým nebo červeným nitkovitým pylem.
Jakmile zimní teploty vystoupí nad -10 °C, začíná u většiny odrůd kvetení. Když se ochladí, rostlina nechá květy viset. Jakmile teploty opět stoupnou, keř opět vykvete.
Po odkvětu se na jaře objeví listy. S maximální výškou čtyři metry a mírně rozvětvenou korunou je vilín v létě příjemným poskytovatelem stínu. Kromě fascinujícího květu okouzlí čarověník na podzim listy ve výrazných červených a žlutých odstínech. Přenese tak atmosféru babího léta přímo do vaší zahrady.
Proč se vilínu říká vilín?
V angličtině se líska obecná nazývá "Witch-Hazel". Jednak se tento termín odvíjí od tvaru listu, který připomíná lísku. Slovo "wiche" je staroanglický výraz pro ohebnost. Dnes se však "witch" překládá jako čarodějnice. Proto se dnes líska obecná nazývá také "witch hazel" (čarodějnická líska).
Odrůdy čarověníku - jaké jsou?
V přírodě se vyskytuje pouze několik druhů vilínu. Pocházejí z mírného pásma Severní Ameriky a východní Asie.
- Vilín virginský (Hamamelis virginia)
- Vilín jarní (Hamamelis vernalis)
- Čarovník čínský (Hamamelis mollis)
- Vilín japonský (Hamamelis japonica)
- Vilín velkolistý (Hamamelis ovalis)
Čarovník velkolistý byl objeven jako samostatný druh teprve v roce 2006 a začíná kvést již v prosinci. Tato odrůda potěší žlutými, oranžovými a červenými květy. Čínské, japonské a jarní čarověníky kvetou od ledna nebo února.
Naproti tomu viržinská čarověníková líska se od svých příbuzných liší tím, že kvete až pozdě na podzim. Protože květy tohoto druhu jsou často skryty listy, slouží tato odrůda v zahradě jako okrasný keř jen zřídka. Díky vysokému obsahu účinných látek je Hamamelis virginia upřednostňován pro léčebné účely.
Hamamelis x intermedia - Co je to?
Hamamelis × intermedia je kříženec odrůd Hamamelis mollis a Hamamelis japonica. Tyto dva druhy se mohou navzájem velmi dobře křížit. Výslední kříženci se liší zejména barvou květů a vůní. Spektrum zahrnuje také voňavé rostliny vilínu. Mnohé odrůdy Hamamelis intermedia jsou oblíbené kultivary, které se často vysazují na zahradě.
- Čarovník 'Jelena': časně kvetoucí s dlouhými, jasně červenooranžovými květy, na podzim intenzivně červeně zbarvené listy.
- Čarodějnice 'Pallida': vonné květy s vůní primulky, kvete velmi brzy, velké žluté květy.
- Čarodějnice 'Ruby Glow': raně kvetoucí odrůda s tmavě červenými až hnědými květy, na podzim oranžové až sytě oranžově červené květy.
- Witch hazel 'Angelly': maloplošná čarověníková líska, mírně zkadeřená, žluté květy
Která lokalita je vhodná pro pěstování vilínu?
V zimě čarověník zaujme svými květy, a proto by se měl vysazovat jako solitéra. Atraktivní je také seskupení tří keřů vilínu v různých barvách květů. Živý plot z lísky obklopený jinými keři a stromy rostlině nesvědčí a omezuje její růst.
Líska obecná roste ve své domovině převážně v mírném pásmu, a proto je v Německu poněkud choulostivá. Vyberte pro rostlinu slunné nebo neosluněné stanoviště s dostatečným prostorem. Ledové východní větry v zimě mohou rostlině obzvláště uškodit. Vysaďte proto vilín na větrem chráněné místo u zdi domu nebo za živý plot.
Zároveň má čarověník také poměrně vysoké nároky na půdu. Půda musí být vlhká a svěží. Ideální je rovnoměrně vlhké místo bez vysychání a přemokření. Důležitými požadavky jsou také dobře propustná půda a vysoký obsah humusu.
Jak vysoký je keř vilínu?
Keř lísky obecné dorůstá výšky od dvou do čtyř metrů. Původní formy rostou poměrně pomalu, maximálně 20 cm za rok. Nové kultivary jsou bujnější a ve vhodných stanovištních podmínkách mohou vyrůst až o 40 cm za rok.
V prvních třech letech po výsadbě si čarověník musí nejprve zvyknout na nové stanoviště. Během této doby rostlina téměř neroste. Přesazování čarověníku má proto smysl pouze v případě, že se mu na zvoleném místě nedaří.
Mohu nechat čarodějnickou lísku malou?
Protože hamamelis není příliš odolný vůči řezu, je obtížné ho udržovat v malém vzrůstu. Lepší je zvolit odrůdu s malým vzrůstem, jako je Hamamelis intermedia 'Harry' nebo zakrslý vilín, například Hamamelis intermedia 'Angelly'. Obě rostliny zůstávají hluboko pod dvěma metry výšky.
Co je třeba vzít v úvahu při koupi čarodějnice?
Před nákupem čarověníku byste si měli být jisti stanovištními podmínkami na vaší zahradě. Pro čarověník běžné velikosti byste měli počítat s 16 m2. Rostliny seženete v obchodech pro kutily, zahradních centrech a v internetových školkách.
Doporučujeme navštívit dobře zásobenou školku. Zde vám také poskytnou vhodné poradenství ohledně individuálních nároků dané odrůdy. Při nákupu se zaměřte na zdravé rostliny. Listy by měly být zelené a bez hnědých skvrn. Vzpřímený růst musí být jasně viditelný. Rostliny s holými kořeny jsou obvykle levnější, ale také citlivější při výsadbě.
Jak mám vysadit vilín?
Nejvhodnější doba pro výsadbu vilínu je podzim. Rostlina by měla stihnout vytvořit jemné vlasové kořínky ještě před prvními mrazy. Na jaře můžete čarověník vysadit také do květináčů. Rostliny s holými kořeny zalévejte asi dvě hodiny předem tak, že rostlinu umístíte do kbelíku s vodou.
U rostlin v nádobách to není nutné. Vykopejte jámu pro výsadbu asi dvakrát větší než kořen. Do výkopu přimíchejte velké množství hnojiva nebo kompostu. Umístěte rostlinu do výsadbové jámy tak vysoko, aby byl kořenový bal stále viditelný na povrchu. Výsadbovou jámu vyplňte a okolí čarověníku zamulčujte.
Bude se vilínu dařit ve vaně?
Obecně se čarověníku daří i v kádích. Zvláště vhodné jsou kříženci, jako je Hamamelis intermedia 'Arnold Promise'. Díky svému užšímu a vzpřímenějšímu růstu bez široké koruny je opticky obzvláště vhodný jako rostlina do kádí.
Obecně je třeba počítat s tím, že vilín v nádobách roste pomaleji. To může být často výhodou, protože rostlina tak může zůstat ve stejné nádobě po mnoho let. Pokud čarověník roste v nádobě, věnujte pozornost vlhkosti půdy. Je také nutné ji pravidelně dostatečně hnojit.
Kdy a jak mám prořezávat lísku?
Řez čarověníku je nejvhodnější provádět na jaře po odkvětu. V podstatě stačí odstranit suché větve z rostliny. Mírné korekce růstového habitu jsou možné. Při prořezávání je třeba mít na paměti následující body.
- Čarodějnice špatně vyrůstá ze starého dřeva. Hrozí nebezpečí, že čarověník bude holý.
- Řezné rány čarověníku se špatně hojí, a jsou tak vstupními místy pro patogeny.
Jak mohu rozmnožit čarověník?
Množení vilínu je poměrně složité. Semena mají zábrany klíčit a často potřebují dva až tři roky, než se dostaví první úspěch. Alternativně je možné množení pomocí řízků.
Pokud čerstvě uříznuté větve umístíte do země na polostinné místo a budete o ně pravidelně pečovat, může být pěstování úspěšné. Protože vilín roste velmi pomalu, budete i v tomto případě potřebovat hodně trpělivosti. Ve školkách je běžné množit čarověník roubováním.
Účinek vilínu?
Účinné látky pro člověka se získávají pouze z vilínu virginského. Listy a kůra rostliny mají pozitivní vliv na náš organismus, protože obsahují třísloviny a silici. Zejména kůra obsahuje velké množství tříslovin, které jsou přítomny i ve víně. Využití vilínu je velmi rozmanité.
Jaký je účinek vilínu?
Díky obsaženým tříslovinám má vilín adstringentní účinek, což lze významově přeložit jako "stahující". Tyto třísloviny mění bílkoviny v kůži. To způsobí, že se na ráně vytvoří povrchová vrstva a tkáň se stáhne. Třísloviny mají také antibakteriální a protirakovinný účinek. Další složkou listů vilínu je silice. Ten obsahuje antibakteriální a protizánětlivé látky.
- Protizánětlivé
- Zastavuje krvácení
- Proti svědění
- Antibakteriální
- Antioxidant
Jaké produkty z vilínu jsou k dispozici?
Díky svým rozmanitým složkám se vilín zpracovává do různých produktů. Jako důležité látky se používají buď éterický olej, nebo třísloviny.
- Hydrolát vilínu (vilínová voda)
- Extrakt z vilínu lékařského
Vzhledem k rozdílným výrobním postupům obsahují hydrolát a extrakt různé suroviny. Od toho se odvíjí oblast použití vilínu.
- Čarodějnická líska pro péči o obličej
- Tělová hygiena z vilínu lékařského
- Čarodějnická líska na rány a hojivé přípravky
- Čaj z lísky čarodějné
- Čarodějná líska na výplachy zubů
Jak se vyrábí hydrolát vilínu?
K výrobě čarodějnické vody se destilují listy a kůra čarověníku pomocí páry. Vzniká tak jemný produkt bez tříslovin a umělých přísad. Čarodějnická voda obsahuje těkavé složky a především éterické oleje. Éterické oleje obsažené v čarodějné vodě mají antiseptické účinky, a mohou tak způsobit rychlejší hojení zánětů.
Tonikum na obličej s čarodějnickou lískou
V kosmetice se pleťové tonikum s vilínem používá na mastnou pleť a akné. Díky adstringentnímu účinku může pravidelné používání pleťového tonika s vilínem zmenšit póry.
V případě akné se záněty s hydrolátem z vilínu hojí rychleji. Zároveň má antibakteriální účinek, který zabraňuje vzniku nových zánětů. Pokud však máte citlivou pleť, vyhněte se pleťovým tonikům s alkoholem. Ten může pokožku vysušovat a dráždit.
Čarodějnický deodorant
Díky svému protizánětlivému a adstringentnímu účinku lze vilín výborně použít i jako základ pro deodorantové tyčinky vilín. V kombinaci s jinou přírodní vodou s pečujícím účinkem, jako je heřmánek, si můžete deodorant ve spreji namíchat i sami.
Jak se vyrábí extrakt z vilínu?
V čarodějnickém extraktu jsou cenné části rostliny uloženy ve vodě nebo v alkoholovém roztoku. V roztoku se tak hromadí především třísloviny a flavonoidy, ale také některé silice.
Díky obsaženým látkám má extrakt z vilínu protizánětlivý, stahující a tonizující účinek. Lze jej proto velmi dobře použít i k ošetření drobných poranění. Jako chladivý obklad je účinný také při pohmožděninách, modřinách a také při bodnutí hmyzem.
Čarodějnická mast na rány a hojení
Čarodějnická mast se většinou používá jako přípravek na rány a hojení drobných poranění a zánětů kůže. Důležitou složkou těchto mastí je také vilínová voda. Účinné látky vilínu zabraňují vzniku zánětu kůže a podporují hojení.
Zejména pro zralou pokožku se doporučuje také péče o rány při drobných poraněních. Masti na rány a hojení mají často různé základy od hojivého oxidu zinečnatého až po výživné oleje. Při větších poraněních byste se měli poradit s lékařem.
Čarodějnická lísková mast na hemoroidy
[Hemoroidy]() jsou nepříjemné a zatěžují každodenní život. Jako mast na hemoroidy lze použít i mnoho mastí na rány a hojení s obsahem vilínu. Účinné proti hemoroidům je použití kyseliny tříselné z kůry vilínu. Díky jejím adstringentním vlastnostem se snižuje prokrvení a výrůstky se stahují. Proto se výtažek z vilínu používá speciálně pro tuto aplikaci.
Kromě toho má extrakt protizánětlivý účinek a zmírňuje svědění a bolest. Přípravky z vilínu jsou užitečné a účinné pouze u hemoroidů prvního a druhého stupně. Pokud je stav pokročilejší, je nutná léčba lékařem.
Čípky z vilínu
Čípky z vilínu obsahují také výtažek z panenské vilínu. Výsledkem je vysoký podíl tříslovin a odpovídající účinek. Přídavek olejů dává čípkům jejich tvar. V kombinaci s lanolinem se snadno zavádějí. Čípky lze velmi dobře kombinovat s mastmi na bázi vilínu.
Čarodějnické ubrousky
Každý, kdo trpí hemoroidy, ví, jak nepříjemné může být chození na toaletu na cestách. Koneckonců se chcete cítit pohodlně, i když jste na cestách. Proto jsou ubrousky s vilínovým olejem ideálním společníkem. Jsou napuštěné výtažkem z vilínu a nejenže čistí, ale také chladí a zmírňují nepříjemné pocity.
Čarodějnické kuličky
V homeopatii se vilín používá na stejné příznaky jako v přírodní medicíně. Oblasti použití jsou rány, [hemoroidy]() a kožní problémy a také gynekologie. Tyto kuličky údajně pomáhají také proti silným menstruačním bolestem. Výplachy se používají při zánětech dásní a ústní sliznice.
Čaj z čarodějnické lísky
Sušené listy vilínu lze použít také jako čaj. Účinně pomáhá proti průjmu a žaludečním potížím. Tento čaj lze použít také jako výplach při zánětech sliznic v okolí úst.
Co je třeba mít na paměti při používání vilínu?
Stejně jako mnoho jiných produktů může i vilín způsobit podráždění. Pokud máte citlivou pokožku, měli byste nejprve pečlivě otestovat pleťové tonikum s vilínem, abyste zjistili, zda se u vás nevyskytuje alergická reakce na vilín. Pokud použijete mast z vilínu, měly by příznaky rychle zmizet. Pokud nedojde ke zlepšení do sedmi dnů, měli byste se poradit s lékařem.
Dále věnujte pozornost složení jednotlivých výrobků. Některé masti obsahují minerální oleje. Ty někteří lidé nesnášejí. V takovém případě je lepší používat masti s oxidem zinečnatým. Tato látka rovněž pomáhá při hojení. Zvláštní pozornost je třeba věnovat také těhotným ženám, kojícím matkám a dětem.
Těhotenství s čarodějnickou lískou
Během těhotenství a kojení je vnější použití produktů z vilínu, jako je pleťová voda, deodorant, krém a mast, bezpečné. Použití výrobků pro vnitřní aplikaci, jako je čaj, nebylo dostatečně prozkoumáno. Proto se před použitím poraďte se svým lékařem.
Čarodějnická líska pro kojence a batolata
Čarodějná voda je vhodná pro děti, protože neobsahuje třísloviny. Obecně se vilín používá u dětí na odřeniny kůže a drobné pohmožděniny. Čarodějnický gel je oblíbený zejména na chlazení štípanců od hmyzu. Nedávné studie prokázaly dobrý účinek vilínu proti [ubrouskové dermatitidě\] \(/napkin dermatitis/). Vnitřní použití vilínu u dětí se nedoporučuje, protože není dostatek zkušeností. Výjimkou je použití k výplachům úst. Ty lze u dětí použít, jakmile se již nepolykají.
Čarodějná líska pro zvířata
Tolerance lidí vůči rostlinám se nesmí přenášet na zvířata. V případě vilínu není známa žádná nesnášenlivost pro vnější použití. Přípravky z čarodějnice jsou velmi oblíbené jako mast ke zmírnění zánětu v případě poranění. Zejména v akutních situacích pomáhají také obklady s čarodějnickou vodou nebo extraktem.
Vnitřní užívání vilínu se u zvířat doporučuje pouze podmíněně. Upozorňujeme, že vilín je pro kočky jedovatý. U ostatních zvířat by se vilín neměla podávat delší dobu. Důvodem je antinutriční účinek tříslovin. Antinutriční látky brání úplnému využití přijatého krmiva v organismu. Pokud je léčba prodloužena, zvířata rostou jen v omezené míře.