Ekzém, v medicíně nazývaný také dermatitida, je souhrnné označení pro různá onemocnění pokožky. Tímto zánětlivým onemocněním kůže trpí někdy v životě téměř každý dospělý člověk. Ekzém není nakažlivý, ale intenzivní svědění ho pro pacienta znepříjemňuje.
Jak poznám ekzém?
Ekzém je způsoben zánětem kůže. Ačkoli má tento stav různé příčiny, vyskytuje se u něj mnoho společných příznaků. Charakteristickými příznaky jsou:
- zarudnutí a zánět
- Silné svědění
- Na kůži se tvoří šupinky nebo krusty
- Vytékání
- Suchá kůže s prasklinami
- Červené, svědivé hrbolky
Některé formy dermatitidy se vyskytují pouze na určitých částech těla, například ekzém na rukou. Dermatitida se však může objevit i kdekoli na těle.
Jaké jsou různé typy ekzémů?
Mohou se vyskytovat různé typy ekzémů. Rozdíl spočívá v příčině a vzhledu.
- Atopický ekzém (neurodermatitida): Chronické onemocnění projevující se svěděním, zarudnutím a šupinatěním kůže. Neurodermatitida se často vyskytuje ve spojení s alergiemi, jako je senná rýma.
- Kontaktní dermatitida (alergický ekzém): Reakce kůže na určitou látku nebo materiály, jako je nikl, parfémy nebo některé chemické látky.
- Dyshidrotický ekzém (dermatitida rukou a nohou): Toto kožní onemocnění se projevuje svědivými puchýři na rukou, nohou a pažích. Doprovází jiná kožní onemocnění a objevuje se při kontaktu s agresivními látkami nebo vysokou vlhkostí.
- Numulární ekzém (numulární dermatitida): Chronické onemocnění projevující se kulatými, svědivými, červenými a šupinatými kožními vyrážkami. Příčina onemocnění je nejasná. Tímto ekzémem bohužel častěji trpí lidé se sennou rýmou nebo astmatem.
- Seboroický ekzém (gneiss): Onemocnění projevující se [suchou\]\(/suchou-koží/), šupinatou a svědivou kůží na pokožce hlavy, v obličeji a v oblasti hrudníku. Předpokládá se, že příčinou je nadměrná produkce tuku, která je doprovázena plísňovou infekcí. Tato dermatitida je často chronická.
- Stázová dermatitida (stázová dermatitida): Toto kožní onemocnění se projevuje svědivou, červenou a šupinatou kůží na nohou u pacientů s poruchami krevního oběhu.
Co je příčinou ekzému?
Příčiny ekzému jsou velmi rozmanité a u některých forem dermatitidy není příčina dosud známa. Známými spouštěči některých ekzémů jsou:
- kontakt s alergizujícími látkami, jako jsou chemikálie, čisticí prostředky, dezinfekční prostředky, šperky nebo oleje, ale také roztoči, jako je tomu u postskabiálního ekzému vnitřní vazba na strupovitost.
- Stres a s ním spojená špatná výživa mohou narušit pružnost kůže. Tím se stává náchylnější k zárodkům a alergenům.
- Přílišná vlhkost způsobená neprodyšným oblečením, silným pocením nebo nadměrnou hygienou vede ke změkčení kůže. Ochranné oleje se odplavují a pokožka se stává náchylnější k zárodkům.
- Příliš dlouhý kontakt s vodou, nedostatečný pitný režim, suchý topný vzduch nebo intenzivní opalování mohou pokožku vysušovat. Kožní bariéra ztrácí svou přirozenou ochranu a choroboplodné zárodky mohou proniknout dovnitř.
Které rizikové skupiny jsou více postiženy ekzémem?
Ekzém se může vyskytnout u každého bez ohledu na věk. U některých rizikových skupin je vznik dermatitidy pravděpodobnější. Mezi ně patří např:
- Dědičná predispozice: Pokud se ekzém v rodině vyskytl již několikrát v minulosti, riziko vzniku dermatitidy se zvyšuje. To se často týká atopického ekzému.
- Alergici: Při nesnášenlivosti některých látek, například niklu, reaguje tělo při kontaktu s nimi ekzémem. Pokud se zároveň jedná o alergii, jako je senná rýma, dochází k oslabení organismu, a tedy i kůže. Pak se může ekzém jako neurodermatitida rozšířit.
- Lidé s oslabenou imunitou: Infekce, stres a užívání imunodepresiv oslabují obranný systém organismu. Kůže se tak stává náchylnější k podráždění a zánětům a také k ekzému.
- Chronicky nemocní lidé: Řada chronických zánětlivých onemocnění, jako je diabetes mellitus a Parkinsonova choroba, může oslabit obranný systém organismu. Potřebné léky často napadají rovnováhu kůže a poskytují tak základ pro vznik ekzému.
- Kontakt s kritickými látkami: Mnoho lidí je ve svém profesním životě v neustálém kontaktu s látkami, které mohou ekzém vyvolat. Kontaktní alergie se vyskytují zejména u zdravotnického personálu, uklízeček, kadeřnic a kosmetiček.
Jak se ekzém léčí?
Většina ekzémů je snadno léčitelná. Některé z nich jsou bohužel chronické a nelze je vyléčit. Léčba ekzému závisí na typu a závažnosti stavu. Ekzém na kůži způsobený šperky obsahujícími nikl lze rychle vyléčit jejich vynecháním. Pokud není příčina dermatitidy známa, je třeba vyhledat lékaře:
- Silné a dlouhotrvající svědění
- Napadení citlivých míst, jako je ekzém na očním víčku nebo v uchu
- Rozsáhlá dermatitida
- Zánět postižených míst
- Ekzém na chodidle, kdy dochází k nepříjemným pocitům při chůzi
- Opakující se dermatitida
Ekzém na obličeji často způsobuje velké potíže, proto je dobré navštívit lékaře. U dětí by měla být diagnóza zahájena včas, protože mnoho léků lze u dětí používat pouze v menších dávkách nebo vůbec.
Jaké léky mohou pomoci při ekzému?
Ve většině případů se na ekzém používají masti s protizánětlivými a protisvědivými látkami. Tyto lokálně aplikované léky proti kožnímu ekzému obsahují kortikosteroidy, které potlačují imunitní systém. Ke zmírnění svědění se používají antihistaminika, která jsou často volně prodejná v lékárnách. Pokud jsou postiženy velké plochy těla nebo pokud je ekzém již daleko pokročilý, je nutná systémová léčba tabletami. Ta může být nutná i v případě ekzému na pokožce hlavy, protože vlasy znesnadňují aplikaci krémů. Tuto terapii může předepsat pouze lékař. Pokud již došlo k zánětu v oblastech dermatitidy, používají se k léčbě infekce antibiotika. Zvláštní roli při léčbě dermatitidy hraje seboroický ekzém na pokožce hlavy. Léčba se provádí šamponem obsahujícím antimykotikum jako účinnou látku proti plísňovým infekcím.
Jaká opatření mohou podpořit hojení ekzému?
K podpoře léčby dermatitidy lze použít různé metody. Ty se liší v závislosti na typu ekzému.
- Fototerapie: Ozářením kůže UV světlem dochází k usmrcení buněk, které jsou relevantní pro kožní onemocnění. Tato metoda se používá především u neurodermatitidy.
- Vyhýbání se spouštěčům: Ať už se jedná o denní krém, niklové náušnice nebo agresivní čisticí prostředky, je třeba se spouštěčům ekzému okamžitě vyhnout.
- Vhodné oblečení: Volné bavlněné oblečení je prodyšné a umožňuje přístup vzduchu k tělu. To zabraňuje hromadění tepla a napomáhá lepšímu hojení ekzému.
- Fyzioterapie: Pokud máte stázový ekzém, může fyzioterapie zlepšit průtok krve žilami na nohou. Tím se zlepší příznaky.
- Žádné škrábání: Škrábání postižených míst způsobuje další poškození kůže. Bakterie a zárodky se mohou dostat dovnitř a způsobit infekci. Nehty by měly být krátké. U malých dětí často pomáhají těsně přiléhající rukavice.
Jak mohu podpořit léčbu ekzému domácími prostředky?
Při léčbě domácími prostředky platí pravidlo: vlhké na vlhké a mastné na suché. Při plačtivém ekzému mohou pomoci gely a vodnaté roztoky. Mastné krémy a masti se používají na suchou dermatitidu. Vhodnými domácími prostředky jsou např:
- Svědění: K zastavení svědění po dobu aplikace lze použít chladivé obklady. Alternativně se jako obklady používají přípravky obsahující třísloviny, jako je černý čaj nebo [vilín\]\(/čarodějnice/).
- Infekce: Pokud se na ekzému rozšířila infekce, pomáhají obklady a masti na bázi heřmánkových květů. Ty obsahují protizánětlivé, rány hojící a antibakteriální účinné látky a podporují tak hojení kůže.
- Plačící ekzém: Heřmánek a měsíček podporují hojení pokožky. Dubová kůra a vilín působí protisvědivě, protizánětlivě a hojí rány. Domácí prostředky lze použít ve formě vlhkých obkladů, gelů, vodních nálevů a koupelí.
- Suchý, chronický ekzém: Pro péči a hojení suché a zanícené pokožky jsou vhodné masti s vysokým obsahem tuku a výtažky z měsíčku lékařského nebo heřmánku. Alternativně lze použít různé oleje z pupalky dvouleté, olivového nebo třezalkového oleje. K hydrataci pokožky se postižená místa ošetřují glycerinovým krémem.