Náhlý otok kůže nebo sliznice může znamenat angioedém, nazývaný také Quinckeho edém. Tímto onemocněním trpí během svého života přibližně 10-20 % populace. Angioedém není jednoduché onemocnění, protože se mohou objevit život ohrožující vedlejší účinky.
Jaké jsou příznaky angioedému?
Existují dvě různé formy angioedému, jejichž příznaky se od sebe poněkud liší. Obecně mají všechna onemocnění společné to, že tkáň v určitých oblastech výrazně otéká. Často postižené oblasti jsou např:
- hřbety rukou a nohou
- Obličej s očními víčky nebo rty
- krk s hrtanem
- Pohlavní orgány
- Sliznice v ústech, krku nebo dýchacích cestách
- Gastrointestinální trakt
Zatímco angioedém obličeje je obvykle nepříjemný, otok dýchacích cest může být život ohrožující. Otok může způsobovat mírnou bolest. Častými průvodními příznaky angioedému jsou [whealy,]() které způsobují silné svědění. Ty se objevují hlavně v epizodách a tvoří se na kterékoli části těla po dobu několika hodin. Pokud jsou postižena střeva, může se objevit nevolnost a zvracení.
Co je příčinou angioedému?
Angioedém je porucha imunity. Příčinou příznaků je nadměrné uvolňování některých hormonů. Klasifikují se dvě různé formy angioedému, které se rozlišují podle hormonu, který je vyvolává.
- Angioedém zprostředkovaný žírnými buňkami neboli histaminergní angioedém: Otok je vyvolán uvolněním histaminu v těle. Histamin je chemický posel, který se uvolňuje při alergických reakcích a jiných zánětlivých procesech v těle. Histamin může způsobit bolest, svědění, otok a zarudnutí kůže, což může vést k angioedému. Jedná se o poruchu imunity získanou v průběhu života.
- Bradykininem zprostředkovaný angioedém: Tyto stavy jsou způsobeny nadprodukcí hormonu bradykininu v těle. Bradykinin je chemický posel, který se za normálních okolností uvolňuje při fyzické námaze a zranění ke snížení bolesti a zánětu. Při bradykininovém angioedému však tělo produkuje abnormálně vysoké hladiny bradykininu, což může způsobovat bolest, otoky a nevolnost. Při tomto stavu se na kůži netvoří žádné krupičky. Tato forma angioedému může být dědičná.
Co je to dědičný angioedém?
Hereditární angioedém (HAE) je vzácné vrozené onemocnění zprostředkované bradykininem. Může postihnout děti i dospělé v jakémkoli věku. Otok se může objevit v hrtanu a může být doprovázen dušností a dušením. Tato forma angioedému se obvykle projeví v prvních deseti letech života.
Jaké faktory vyvolávají angioedém?
Angioedém může být vyvolán různými faktory. Hlavními příčinami jsou:
- Alergie (např. na potraviny, bodnutí hmyzem, léky).
- reakce z přecitlivělosti na určité látky
- Autoimunitní onemocnění
- [Kopřivka]()
- Dědičnost
Angioedém může mít závažné následky. Proto by měla být zjištěna příčina tohoto stavu. To umožní vhodnou léčbu a zabrání opakování onemocnění. V několika případech nelze spouštěč angioedému nalézt.
Jak se angioedém léčí?
Léčbu angioedému je třeba vždy konzultovat s lékařem. Diagnózu podpoří krevní test. K léčbě se používají inhibitory proti aktivitě hormonů.
Kterého lékaře mám navštívit kvůli angioedému?
V závislosti na závažnosti a lokalizaci angioedému je třeba se rozhodnout mezi různými lékaři. V případě akutní dušnosti a závažných polykacích obtíží je třeba okamžitě vyhledat lékaře pohotovostní služby. V případě nekritického angioedému může být správným kontaktem internista, protože se specializuje na diagnostiku a léčbu interních onemocnění. V závislosti na příčině onemocnění je vhodná další léčba dermatologem nebo klinickým imunologem.
Jaké léky pomáhají při angioedému?
Léčba angioedému závisí na vyvolávajícím hormonu, závažnosti příznaků a příčině. Existuje několik obecných přístupů k léčbě histaminergního angioedému:
- Antihistaminika: Tyto léky mohou pomoci snížit otok a zmírnit svědění.
- Kortikosteroidy: V závažnějších případech může lékař předepsat kortikosteroidy ke snížení otoku a zmírnění zánětu.
- Epinefrin: V případech dušnosti nebo otoku v krku může lékař podat epinefrin ve formě injekce, aby se zlepšilo dýchání a zmenšil otok.
Tyto léky neúčinkují na bradykininem zprostředkovaný angioedém. Podávají se především inhibitory z krevní plazmy. V případě hereditárního angioedému (HAE) se doporučuje dlouhodobá léčba, aby se snížila četnost a závažnost otoků.
Za jak dlouho se angioedém vyléčí?
Angioedém zpravidla vymizí do 72 hodin. Ve vzácných případech může trvat až 7 dní, než příznaky zcela vymizí. Výjimkou je chronický angioedém, který může trvat i několik měsíců. Po zhojení je kůže nezměněná oproti stavu před onemocněním.
Jaké domácí prostředky mohou pomoci při angioedému?
Domácí prostředky nejsou při angioedému dostatečně účinné, ale mohou léčbu podpořit. Hormony histamin a bradykinin způsobují rozšíření cév a jejich větší propustnost. U angioedému působí proti tomuto účinku chlazení, které může cévy opět stáhnout. Jako obzvláště účinné se ukázaly tvarohové obklady, které jsou domácím prostředkem pro ochlazování a odstraňování tekutin. [Čarodějnice]() má stahující a chladivý účinek a zároveň zmírňuje svědění. Při kopřivce s angioedémem pomáhá vilín také potlačovat zánět. Účinnou látku vilín lze použít jako vodnatý obklad nebo jako krém. Ke zklidnění pokožky mohou domácí prostředky šalvěj, arnika nebo aloe vera podpořit lékařskou léčbu.
Jak se angioedém diagnostikuje?
Angioedém se diagnostikuje na základě klinických příznaků a anamnézy. V některých případech mohou být provedeny také krevní testy nebo kožní testy.
Jak rychle se angioedém objeví?
Angioedém se může objevit náhle a rychle, zejména pokud je vyvolán alergickou reakcí. V některých případech se však může objevit i pomaleji.
Může stres vyvolat angioedém?
Neexistuje přímý důkaz, že stres způsobuje angioedém, ale stres může ovlivnit imunitní systém a případně vést ke zvýšené náchylnosti k alergickým reakcím nebo jiným zdravotním problémům.