Jedním z nejčastějších kožních onemocnění v anální oblasti je ekzém. Často se rychle dojde k závěru, že hygiena je nedostatečná. Postižení se stydí, a proto se neodvažují jít k lékaři. Anální ekzém má však často i jiné příčiny. Při včasné léčbě lze onemocnění rychle vyléčit.
Příznaky análního ekzému
Anální ekzém, nazývaný také perianální ekzém, je zánět kůže kolem vnější strany anální oblasti. Onemocnění je patrné především silným [svěděním](). Může se vyskytovat i v noci a ovlivňuje kvalitu života.
Jaké jsou příznaky análního ekzému?
Zanícená anální kůže vede k několika hlavním příznakům:
- silné svědění
- bolest a bolestivý pocit v anální oblasti
- pocit pálení při stolici
- stopy po slzení na spodním prádle
- kožní změny, jako je zarudnutí, puchýře nebo puchýřky
Může anální ekzém krvácet?
Zpočátku je kůže v anální oblasti pouze zarudlá a podrážděná. Pokud pacienta v místě [svědí](), mohou se objevit nepatrné stopy krve. K tomu dochází i při mechanických podnětech, jako je tření oděvu, u neléčeného ekzému. Závažnější a zejména tmavě červené stopy krve je třeba upřesnit s lékařem.
Příčiny análního ekzému
Příčiny análního ekzému jsou různé. Pro snadnější posouzení je rozdělujeme do čtyř různých forem podle jejich původu.
- Kontaktní alergický anální [ekzém](): Tento [ekzém]() je způsoben kontaktem s alergizujícími látkami. Příčinou mohou být složky hygienických a pečujících výrobků. Tato forma análního ekzému je nejčastější (40 %).
- Dráždivě-toxický anální ekzém: U této varianty vyvolávají ekzém střevní nebo anální problémy. Často se jedná o základní onemocnění, které způsobuje problémy.
- Atopický anální ekzém: Tato varianta je geneticky podmíněná a jedná se o formu lupénky. V souladu s tím onemocnění často postupuje v epizodách.
- Infekční anální ekzém: Kůže je zanícena infekcí plísněmi, viry nebo bakteriemi. Tato varianta se vyskytuje velmi vzácně.
Které látky mohou při kontaktu vyvolat anální ekzém?
Existuje celá řada látek, které mohou vyvolat [kontaktní alergii](). Mezi látky, na které mohou být lidé alergičtí, patří vonné látky, parfémové oleje a konzervační látky. Jsou obsaženy ve vlhčeném toaletním papíru, sprchovém gelu, šamponu, intimních sprejích a lubrikantech. Alergie však mohou podporovat i anální krémy a masti na hemoroidy díky lidokainu a dalším účinným látkám.
Co vyvolává dráždivý toxický anální ekzém?
U této formy ekzému dochází k hromadění tekutiny. K tomu může dojít v důsledku vytékajících [hemoroidů](), [píštěle](), inkontinence stolice, mariské nebo průjmu. K sekreci v anální oblasti může vést také pocení způsobené nevhodným a příliš těsným oblečením. Tekutiny mohou obsahovat bakterie, ale také agresivní látky, jako jsou kyseliny, zásady nebo amoniak. Pokud se agresivní tekutiny v anální oblasti hromadí, může se vytvořit ekzém. Jízda na kole, dlouhé túry nebo v nejhorším případě jednoduše tvrdý toaletní papír pak účinek toxických látek ještě zesilují.
Léčba análního ekzému
Prvním cílem léčby je obnovit kvalitu života. Proto se nejprve léčí [svědění\] \(/pruritus/) a pálení. Souběžně se léčí primární příčina ekzému.
Který specialista je vhodný pro anální ekzém?
Obecně lze akutní anální ekzém konzultovat s praktickým lékařem. Pokud se jedná o toxický nebo chronický anální ekzém, je vhodnou kontaktní osobou proktolog.
Jak se léčí anální ekzém?
Akutní anální ekzém je třeba léčit co nejdříve. Terapie je zaměřena na příčinu.
- Vypněte dráždivé látky: Pro zjištění možného zdroje ekzému je třeba nejprve vynechat všechny lokálně aplikované přípravky a používat pouze vodu. Je nutné důkladné potírání ručníkem. Po úplném zhojení ekzému lze opět použít lehké čisticí přípravky. I po odeznění příznaků je třeba dbát na používání jemných hygienických přípravků a na čištění převážně vodou.
- Krémy a masti: Ke zklidnění a hojení podrážděné kůže se lokálně aplikují zinkové masti. Vytváří na kůži bariéru proti dráždivým látkám ve stolici. Zinková mast proto může také chránit podrážděnou kůži před zhoršením vlivem stolice. Krémy obsahující lokální anestetika, jako je lidokain, se používají jako akutní léčba [svědění]() a bolesti.
- Léčba onemocnění: Pokud je to možné, měla by se léčit především již existující onemocnění, která jsou toxickými příčinami análního ekzému. Patří sem léčba plačících hemoroidů, [análních]() fisur nebo píštělí. Tím se sníží hromadění toxických sekretů. Pokud léčba není možná, jsou důležitá vhodná protiopatření. Například anální tampon může zabránit vzniku análního ekzému v případě fekální inkontinence.
- Úprava stravy: Pokud existuje podezření na potravinovou intoleranci, je třeba se vyhnout spouštěčům střevních potíží a průjmu. Kromě toho je třeba se vyhýbat potravinám a přídatným látkám, které způsobují pálení stolice. Mezi ně patří zejména pálivé koření, jako jsou pálivé papriky a chilli.
- Očista: Je třeba se vyhýbat vnějším dráždivým látkám, například hrubému toaletnímu papíru. Nejlepší je anální oblast po defekaci osprchovat bidetem nebo sprchou na zadku. Poté se kůže v této oblasti důkladně osuší čistým ručníkem.
- Masti a krémy na hojení mohou také způsobit ekzém. Zejména u citlivé pokožky se sklonem k [neurodermatitidě]() nebo lupénce je třeba věnovat zvýšenou pozornost toleranci. Pokud se příznaky zhorší nebo se nezlepší do čtyř dnů, je třeba přípravek přestat používat.
Jak domácí prostředky pomáhají při análních ekzémech?
Domácí prostředky mohou podpořit hojení análního ekzému a mít pečující účinek. Třísloviny mají stahující účinek, který uzavírá povrch kůže. Díky tomu se pokožka vysušuje a je méně citlivá na vnější dráždivé látky. Na zanícené kůži se nemohou šířit bakterie a plísně. Třísloviny se nacházejí v [vilínu](), černém čaji a dubové kůře. Tyto domácí prostředky lze použít jako obklady nebo sedací koupele na anální ekzém. Kromě toho lze použít krémy a masti vyrobené z různých bylinných produktů. Heřmánek, měsíček a vilín podporují hojení ran. Domácí prostředky však nejsou vhodné pro dlouhodobou léčbu a obsahují určitý alergický potenciál. Čarodějnice je vhodná zejména pro osoby se sklonem k alergiím. Dosud nejsou známy žádné alergické reakce na [vilín]().
Jak mohu ještě podpořit uzdravení?
Spodní prádlo by mělo být vyrobeno z látek šetrných k pokožce, které dobře absorbují vlhkost. Patří mezi ně přírodní materiály, jako je bavlna a hedvábí. Při fekální inkontinenci by se měly používat vložky, které neobsahují plasty. Vlhké spodní prádlo je třeba co nejdříve vyměnit. Vzduch ránu vysušuje, což ztěžuje přežívání choroboplodných zárodků. Pokud je to možné, nemělo by se doma používat spodní prádlo a kalhoty. Pokud nechcete zůstat "bez spodního prádla", mohou ženy jednoduše zvolit širokou neprůhlednou sukni. Pro muže jsou vhodné široké bavlněné šortky bez kalhot.
Jak dlouho trvá hojení análního ekzému?
Při správných opatřeních se anální ekzém hojí rychle a obvykle do čtyř dnů. Pokud se však ekzém neléčí, může se stát chronickým a jeho hojení trvá déle.
Jak se léčí anální ekzém u dětí?
Anální ekzém mohou mít i kojenci a děti. Příčinou jsou obvykle kožní onemocnění a alergie. U dětí by se neměly používat parfémované pleťové vody, čisticí prostředky ani vlhčené ubrousky. Zejména menší děti si často ještě nedokážou zadeček řádně vyčistit. V závislosti na jejich věku by jim dospělí měli stále pomáhat a vést je.
Co způsobuje chronický anální ekzém?
Léčba análního ekzému musí probíhat až do úplného zhojení. Kromě toho je třeba dlouhodobě eliminovat vyvolávající faktory. Pokud ekzém vznikl v důsledku alergie na parfémové oleje ve vlhčených ubrouscích, při opětovném používání se i přes vyčištění znovu objeví. Pokud se změna příčiny po vyléčení nezastaví, může se anální ekzém stát chronickým a způsobovat neustálé problémy.
Prevence análního ekzému
Análnímu ekzému lze předcházet důkladným, ale šetrným čištěním perianální oblasti. Stávající onemocnění anální oblasti by se neměla odkládat, ale léčit dříve, než se rozvinou sekundární problémy. Volné bavlněné oblečení a vložky bez obsahu plastů jsou důležitým základem prevence hromadění vlhkosti v anální oblasti.
Jak se diagnostikuje anální ekzém?
Lékař může často diagnostikovat anální ekzém pomocí fyzikálního vyšetření. Někdy může být nutné provést kožní testy ke zjištění alergických reakcí nebo kožní biopsii k vyloučení jiných kožních onemocnění.
Je anální ekzém nakažlivý?
Ne, anální ekzém není obecně nakažlivý, pokud není způsoben nakažlivou infekcí, jako je herpes nebo plísňová infekce.